X
تبلیغات
اختلالات یادگیری
پاییز 

       مهر

               مدرسه

 

شروع فصل پاییز زیبا و آغاز سال تحصیلی جدید را به شما دوستان و

همکاران خوب تبریک می گوییم

 و سالی سرشار از تلاش و انگیزه همراه با موفقیت را برایتان

آرزو مندیم .

 

     همکاران شما در مرکز آموزش و توانبخشی مشکلات ویژه یادگیری ِ

 

 

www.pix2pix.org | والپیپر پاییز - Background Wallpaper


موضوعات مرتبط: یادداشت های متفرقه

تاريخ : پنجشنبه یکم مهر 1389 | 19:24 | نویسنده : آرین |

کتاب های کمدی و خنده دار مناسب  برای خواندن بچه ها

 

 

 

 

در دهه های قبل ، کتاب های خنده دار و فکاهی به عنوان نوشته هایی بی ارزش و عاری از اطلاعات مفید كه مزاحم سلولهای مغزي کودکان محسوب می شدند،مورد بی توجهی و تمسخر قرار داشتند.اکنون معلمان ،محققان و کتابدارها نگاهی جدید به این نوع کتابها دارند و معتقدند با گسترش طنز بر تلویزیون، بازيهای ویدئویی و اینترنت می توان کودکان را به سوی خواندن سوق داد .

این مسئله چندان جدید نیست . د هه 1940 کتابهایی چون "کلاسیك های تصویری"و "داستانهای تصویری از انجیل" از مفاهیم خنده دار استفاده می کردند تا بتوانند به عنوان یک ابزار آموزشی مفاهیمی را به کودکان آموزش بدهند. امروزه برنامه های گسترش سواد آموزی و فکاهی در خيلی از کشورها گسترده شده است و هدف آن ارتقا ءعادت خواندن کودکان می باشد.

 

کتابهای فکاهی می توانند کودکان شما را برای خواندن تحریک کنند.

برخي ازمجله های آموزشی مانند" آموزش خواندن" به ارزش مطالب خنده دار، که از قبل می شناخته اند؛پي برده اندومی دانند کتابهای فکاهی قدرت تحریک زیادی در رشد سواد آموزی کودکان بخصوص پسر بچه های کوچک از دهه 1930 داشته اند. این نوع ادبیات غیرسنتی که اغلب توسط مربیان به علت سطحی بودن مطالب کنار گذاشته می شد؛ شدیدا مورد توجه قرار گرفته و حاوی مطالب مهم اخلاقی و اجتماعی زیادی برای یادگیری می باشند.

 بدليل تناسب میان متن و تصویر در کتاب های فکاهی اینگونه کتاب ها قادرند مدت زمان بیشتری مورد توجه قرار بگیرند . ثابت شده است که این نوع کتابها وسیله بسیار مناسبی برای غنی سازی خزانه لغات کودکان هستند،چون در متن آنها واژه هایی آمده که درشرایط عادی توضیح آنها دشوار است. " این ازخصوصیت فکاهی است كه برای اولین بار در توصیف لغت"متعال"در متون خنده دار استفاده شد ،لغتی که قبل از آنها متخصصين برای بیان معانی آن مشکل داشتند."

تعجب آور نیست که کتابدارها به این  نتیجه رسیده اند که دستیابی به کتابهای فکاهی و داستانهای بلند تصویری ، کودکان و نوجوانان بیشتری را به سوی کتابخانه ها می کشاند .این نمایانگر یک نوع تغییر وجابجايي در تفکر است.

 

در حالیکه هدف اصلی، سوق دادن بچه ها به سمت خواندن مسائل

"واقعی" است؛ اما قدم اول کشاندن و جذب بچه ها به سوی خواندن است

با این اعتقاد که :

-       

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد کتابهای فکاهی باعث آموزش وتقویت مهارتهای خواندن می شود.

-       تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد بچه ها ترجیح می دهند مطالبی را بخوانند که از آنها لذت می برند.

-      تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد  بچه ها خواندن را تا زمانیکه برایشان لذت بخش است ادامه می دهند.

 

   تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد  راهها و برنامه های دیگر

نکته جالب اینجاست آموزگاران و محققینی که برنامه های فکاهی و سواد آموزی را توسعه بخشیدند به این نتیجه رسیدند که از طریق کتابهای فکاهی می توان سایر برنامه های آموزشی را نیز گسترش و تقویت کرد. تقریبا در همه مواقع این کتابها براي ارائه و معرفی مفاهیم در قالب ساختارنقلي و بکارگیری مشخصه ها مفید مي باشند. در ضمن به نظر می رسد، باعث افزایش رشد مهارتهای تحلیلی و تفکر نقادانه کودکان نیز می گردد.

کتابهای فکاهی می توانند به عنوان رابط هایی برای بحث های فرهنگی و شخصی باشند . بسیاری از خوانندگان  كتابهاي فكاهي ،آخرداستان را همانطور كه مي خواهند،تمام مي كنندوبا اين نوع كتابها نه تنها سطح سواد خودرا بالا مي برند،بلكه هنر و فن بیان خود را نیز ارتقا می بخشند . از آنجایی که امروزه بعضی کتابهای فکاهی و داستانهای بلند تصویری توسط بزرگسالان نوشته می شوند،بهتر است برای انتخاب کتاب با محتوای درست با کتابدار یا فروشنده کتاب مشورت کنید.

جدا از تصور عموم که کتابهای فکاهی را بی ارزش تصور  می کنند، این کتابها       می توانند استعداد خواندن کودکان شما را بالا ببرند ؛بخصوص زمانیکه نسبت به خواندن مقاومت نشان می دهند .این کتابها می تواند راهی برای تجسم و افزایش قوه خلاقیت کودکان باشد. آموزگاران و والدین معتقدند وقتی کودکان خودشان با علاقه می خوانند بهتر و صحیح تریاد می گیرند.

 

      

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

    ترجمه  اثر : Using Comic Books to Get Kids Reading

مترجم : آرین

منبع  : http://family.go.com/parenting/pkg-learning/article-62812-pow--using-comic-books-to-get-kids-reading-t/


موضوعات مرتبط: راهکار های آموزشی ، اختلال خواندن dislexia ، یادداشت های متفرقه

تاريخ : جمعه پانزدهم مرداد 1389 | 0:28 | نویسنده : آرین |
 

 

 

http://www.emdadgaran.com/includes/FCKeditor/upload/DDDD.jpg

 

فرخنده میلاد امام حسین و امام  زین العابدین  ُحضرت امام سجاد علیه السلام  و قمر بنی هاشم بر شیعیان تبریک و تهنیت باد

 

شعبان ماه بسیار شریفى است و به حضرت سید انبیاء صَلَّى اللهِ عَلِیهِ وَ آله منسوب است و آن حضرت این ماه را روزه مى‌گرفت و به ماه رمضان وصل مى‌كرد و مى‌فرمود شعبان، ماه من است هر كه یك روز از ماه مرا روزه بگیرد بهشت برای او واجب می‌شود و از حضرت صادق علیه السلام روایت شده است كه چون ماه شعبان فرا می‌رسید امام زین العابدین علیه السلام اصحاب خود را جمع مى‌نمود و مى‌فرمود اى اصحاب من مى‌دانید این چه ماهى است؟ این ماه شعبان است

 و حضرت رسول صلى الله علیه و آله مى‌فرمود شعبان ماه من است پس در این ماه براى جلب محبت پیغمبر خود و براى تقرّب به سوى پروردگار خود روزه بدارید.

 به حقّ آن خدایى كه جان علىّ بن الحسین به دست قدرت اوست سوگند یاد مى‌كنم كه از پدرم حسین بن على علیهماالسلام شنیدم كه فرمود شنیدم از امیرالمؤمنین علیه السلام كه هر كه روزه بگیرد در ماه شعبان براى جلب محبّت پیغمبر خدا و تقرّب به سوى خدا؛ خداوند او را دوست می‌دارد و در روز قیامت كرامت خود را نصیب او می‌گرداند و بهشت را براى او واجب می‌کند.

شیخ از صفوان جمال روایت كرده كه گفت : حضرت صادق علیه السلام به من فرمود كسانى را كه در اطراف تو هستند را بر روزه گرفتن در ماه شعبان ترغیب کن. گفتم فدایت شوم مگر در فضیلت آن چیزى هست؟ فرمود بله همانا كه رسول خدا صلى الله علیه و آله هر گاه هلال ماه شعبان را مى‌دید به مُنادیى امر مى‌فرمود كه در مدینه ندا مى‌كرد: اى اهل مدینه من رسولم از جانب رسول خدا صلى الله علیه و آله به سوى شما. ایشان مى‌فرماید آگاه باشید همانا شعبان ماه من است پس خدا رحمت كند كسى را كه یارى كند مرا بر ماه من یعنى روزه در آن ماه روزه بگیرد.

سپس از حضرت صادق علیه السلام و ایشان از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل کرد که مى‌فرمود: از زمانى كه شنیدم منادى رسول خدا صلى الله علیه و آله ندا كرد در ماه شعبان، ترک نشد از من روزه شعبان و ترک نخواهد شد از من تا مدتى كه حیات دارم ان شاء الله تعالى.

سپس مى‌فرمود كه روزه دو ماه شعبان و رمضان توبه و مغفرت از خدا است.


موضوعات مرتبط: یادداشت های متفرقه

تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389 | 12:23 | نویسنده : آرین |

اختلال یادگیری و شخصیت های بزرگ دنیا

 

 

 

http://www.iacap.info/images/layout/homeChildren.jpg

 

هر دانش آموزي در جريان تحصيل ممكن است دچار مشكلاتي باشد، اما نمي توان به دليل وجود اين مشكلات پيش فرضي  براي يادگيري و تحصيل وي در نظر بگيريم .در زير نمونه اي از شخصيتهاي مشهور جهاني كه داراي مشكلاتي در تحصيل و يادگيري بوده اند آمده است.

gشايد در كلاس شما نيز دانش آموزي باوجود مشكلاتي در يادگيري بتواند در تحصيل موفق باشد

 

 

 

 

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/show_image.php?id=22796

 

1ـ   آلبرت انيشتن

تا چهار سالگي توانايي حرف زدن نداشت،وتا سن هفت سالگي نمي توانست بخواند .او براي بيان هر جمله حتي جملات پيش پاافتاده ،ابتدا بايد به كلمات آن جمله فكر مي كردوپس از   فرمول بندي  تركيب كلمات، جمله را آرام با خود تكرار مي كرد .

از نظر معلما نش او كند ذهن،غير اجتما عي وغرق در روياهاي احمقانه بود،اوازمدرسه عالي پلي تكنيك زوريخ نيز اخراج شد.

 


 

 

http://www.akairan.com/images/edison-geramafon.jpg

2ـ  توماس اديسن

دردوران كودكيش غيرطبيعي،گيج وناقص العقل معرفي شد.وي درخاطراتش نوشته است كه هرگزقادر به پيشرفت تحصيلي درمدرسه نبوده است،وغالباازجمله نفرات آخركلاس بوده است.

پدرش به او برچسب احمق مي زد،ومعلمان وي معتقد بودند كه اواحمق ترازآنست كه بتواند چيزي ياد بگيرد.

 

 


 

 

http://www.iup.edu/uploadedImages/Units/J_-_L/Libraries/Departments/Special_Collections/

 

 

3 ـ  چارلز داروين

پدرنظريه  تكامل درشرح حال خود مي نويسد،همه معلمان ومديران مدرسه وپدرش او را يك پسري كاملا معمولي میدانستند.

 

 


 

 

 

ttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/72/Rodin-cropped.png/180px-Rodin-cropped.png

 

4ـ   آگوست رودين

مجسمه ساز بزرگ فرانسه،به عنوان بدترين دانش مدرسه اش شناخته شده بود.معلمش اورا كودكي آ موزش ناپذيرتشخيص داد وبه والدينش توصيه كرد اورا به دنبال كار بفرستند،والدين وي معتقد بودند خدا يك پسرابله نصيب آنان كرده وحتي ترديد داشتند كه قادر به انجام كاري ساده باشد.

 

 


 

http://vccans.ir/News%20Center/871029/n00019436-r-b-026.jpg

 

5ـ  وودرو ويلسون

بيست وهشتمين رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا،تا 9 سالگي نتوانست حروف رايادبگيردوتا 11 سالگي خواندن را ياد نگرفته بود،خويشاوندان او براي خانواده او به خاطر ناداني وعقب ماندگيش ابراز تاسف مي كردند.

 

 

 


 

 

http://www.fararu.com/images/docs/000019/n00019436-r-b-037.jpg

 

6ـ  نلسون راكفلر

معاون رئيس جمهورايالات متحده آمريكا وفرما ندار ايالت نيويورك از اشكال شديددريادگيري خواندن رنج مي بردودر مدرسه نمراتش هميشه ضعيف بود.

مشكل وي در خواندن باعث شد تا او مجبور شود در طول حرفه ي سياسي اش تمام سخنرانيها يش راحفظ كندتا مجبور به خواندن نباشد.وي در خاطراتش ازدوران تحصيلي ومشكل خواندن وي كه باعث شرم وخجالت وي میشد،واز خوردن برچسب تنبلي وكم هوشي به او به تلخي ياد مي كند.

 

 


 

http://www.iricap.com/images/other/dastani86-tolstoy.jpg

 

7ـ  لئوتولستوي

اورابااين جمله توصيف مي كردند؛ّنه مي تواندچيزي ياد بگيرد،نه مي خواهد.ّ

 

 

 


 

 

 

http://www.inn.ir/iran_media/image/2010/01/142380110_orig.jpg

 

8ـ  اسحاق نيوتن

در مدرسه شاگرد بسيار تنبلي بود.

 

 


 

 

http://www.poolpooli.com/admin/product/images/IMAGE_155_4fwxyft.jpg

 

9ـ  بتهوون

معلم موسيقي وي اعتقادداشت؛كه ازاوهيچ چيزي نمي شودساخت.

 

 

 


 

 

http://pasteur-rasht.com/new_pa1.gif

 

10ـ  لوئي پاستور

در مدرسه شاگردي كاملا معمولي بود.


 

منابع: مجلات رشد  و درمان اختلالات خواندن تاليف دكتر مصطفي تبريزي


موضوعات مرتبط: نکات روانشناسی ، یادداشت های متفرقه ، تازه های اختلال یادگیری

تاريخ : چهارشنبه شانزدهم تیر 1389 | 0:19 | نویسنده : آرین |

یادگیران دیداری واژه ها را به تصاویر در مغز خود تبدیل

 می کنند،   و بر عکس 

 

 

http://fa.parsiteb.com/images/normall/maghz.jpg 

 

 یک مطالعه روان شناسی دانشگاه پنسیلوینیا با استفاده از فنآوری اف.ام.آر.آی. در اسکن مغز نشان داد که کسانی که خود را یادگیران تصویری می دانند، بر عکس یادگیران کلامی، تمایل دارند تا اطلاعاتی را که به صورت گفتاری به آنها ارایه شده است را به نمادهای ذهنی تصویری تبدیل نمایند.

هر اندازه فردی بیشتر خود را متکی به روش شناخت دیداری می دانست، به همان اندازه آن فرد بیشتر قشر بینایی مغز خود را در هنگام خواندن فعال می نمود.

بر اساس نتایج این مطالعه، به نظر می رسد که بر عکس مطلب بالا هم صحت داشته باشد....

 

 

 

 

 

 

 

http://www.twu.edu/dsc/labeled_diagram_human_brain.jpg

 

 

Visual Learners Convert Words to Pictures in the Brain and

Vice Versa, Says Psychology Study

 

ScienceDaily (Mar. 28, 2009) — A University of Pennsylvania psychology study, using functional magnetic resonance imaging technology to scan the brain, reveals that people who consider themselves visual learners, as opposed to verbal learners, have a tendency to convert linguistically presented information into a visual mental representation.

The more strongly an individual identified with the visual cognitive style, the more that individual activated the visual cortex when reading words.

The opposite also appears to be true from the study’s results.

Those participants who considered themselves verbal learners were found under fMRI to have brain activity in a region associated with phonological cognition when faced with a picture, suggesting they have a tendency to convert pictorial information into linguistic representations.

The study was recently presented at the 16th Annual Cognitive Neuroscience Society Meeting.

Future research based on the findings from this study may be able to determine whether cognitive styles are something one is predisposed to or can learn. Depending on the flexibility with which one can adopt a style, educators could cater to one style over another to improve learning.

It has long been thought that propensities for visual or verbal learning styles influence how children acquire knowledge successfully and how adults reason in every-day life; however, there was no empirical link to this hypothesis from cognitive neuroscience.

“Often, job applicants are required to offer opinion on whether they consider themselves visual or verbal learners,” Sharon Thompson-Schill, professor in the Department of Psychology and a member of Penn’s Center for Cognitive Neuroscience, said. “Some school districts even require students to wear buttons identifying themselves as visual or verbal learners. Until this study, however, there was no direct evidence linking these cognitive styles to specific neural systems in the brain.”

In the Penn study, visual and verbal cognitive styles were measured in 18 subjects by a self-report exam called the Verbalizer–Visualizer Questionnaire. The Wechsler Adult Intelligence Scale, a standard intelligence test used here to grade visual against verbal learning styles, then measured cognitive abilities. Participants subsequently participated in a functional magnetic resonance imaging experiment.

During the fMRI session, participants performed a novel psychological task, a more sophisticated version of the childhood board game Memory, involving both word-based and picture-based feature-matching conditions designed to permit the use of either a visual or a verbal processing style.

Results of the study demonstrated a pattern of activity in modality-specific areas of the brain that distinguished visual from verbal cognitive styles. The areas did correspond with prior knowledge of brain utilization. During word-based tasks, activity in a functionally defined brain region that responded to viewing pictorial stimuli, the fusiform gyrus, correlated with self-reported visualizer ratings on the VVQ test.

In contrast, activity in a phonologically related brain region, the supramarginal gyrus, correlated with the verbalizer dimension of the VVQ during the picture-based condition. These findings suggest that modality-specific cortical activity underlies processing in visual and verbal cognitive styles.

The study, appearing in the current issue of the Journal of Neuroscience, was conducted by Thompson-Schill and was led by post-doctoral fellow David Kraemer and co-authored by Lauren Rosenberg.

It was supported by a grant from the National Institutes of Health.


Adapted from materials provided by University of Pennsylvania

 

 

پژوهشکده علوم شناختی


موضوعات مرتبط: نکات روانشناسی ، راهکار های آموزشی ، علل اختلالات یادگیری ، درمان اختلال یادگیری ، یادداشت های متفرقه

تاريخ : جمعه یازدهم تیر 1389 | 1:41 | نویسنده : آرین |

طبقه بندی

 

اختلال خواندن

اختلال ریاضی

اختلال نوشتن

                      اختلال دستخط           اختلال دیکته نویسی          اختلال بیان نوشتاری

 

 

 

 

 http://adrianogatto.files.wordpress.com/2007/11/ht10571.gif

 

 

اختلال خواندن

 

يك اختلال رشدي است كه با دشواري هاي خواندن شفاهي و نقص
 
قابل توجه در شناخت و فهم مطالب خوانده شده ،همراه است و اين
 
 در حالتي است كه با آموزش هاي ناكافي ،مشكلات حسي و يا
 
هوشبهر، قابل توجيه نيست .
 
 
 
 
در تعاريف مختلفي كه از اختلال خواندن صورت گرفته است
 
موارد مشترك زير به چشم مي خورد:
 
 

 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد  اختلال خواندن همراه با رشد و تحول منجر به نارساييهايي در مهارتهاي ديگر ميشود.
 
 
     تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيداين مشكل داراي ابعاد ادراكي ،شناختي،زباني است كه شاخه هاي فرعي اختلال خواندن
     را  بوجود مي آورند.
 
 
            تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد اين مشكل تا دوران نوجواني و بزرگسالي ادامه مي يابد
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
شیوع
 
 
 
-

  تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد در کل 4/0درصد (احدي و كاكاوند،1386)
 
 
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد  و 2 تا 8درصد(رفیعی و همکاران،1379)
 
 
 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد  کودکان دبستانی دارای اختلال خواندن می باشند.
 
 
  تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد -دادستان(1387) نسبت پسران در اختلالات
 
  خواندن را 4 برابر دختران می داند و
 
 احدي و كاكاوند(1386) این نسبت را 3 تا 4 برابر
 
 بیشتر از دخترها عنوان نموده است.
 
 
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد   دربرخي منابع این نسبت 10به 1 عنوان گرديده است.
 
 
 
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد  بیش از 25/. ناکامیهای کودکان در کلاسهای ابتدایی
 
 از اختلالات خواندن سرچشمه می گیرد.
 
 
 
-  تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد حد اقل 80 درصد از کودکان دارای اختلالات یادگیری
 
 
 
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد   با مشکلاتی در حوزه خواندن مواجه هستند.
 
 
 
 

 
 
مطالعه
 
 
درصد برآورد شده
 
 
مایکل باست و سلدریک(1970)وکلین(1972)
15درصد
گادز(1976)
15درصد
 
تامسون(1984)
9درصد
 
رابینویچ(1986)
10درصد
 
کالسون(1972)
20تا25درصد
 
بندر(1974)
5تا15درصد
 
تامسون و نیوتن(1984)
8تا9درصد
 
لاورکرن و مارتین(1986)
5تا15درصد
 
هالگران(1965)
12درصد
 
وزارت آموزش و پرورش انگلستان(1971)
2/4درصد کودکان 11ساله
 
راتر و همکاران(1970)
9/3 درصد کودکان سنین 12-9
 
راتر و همکاران(1970)
8/4درصد سنین15-۱۴
 
راتر و همکاران(1970)
9/9درصد سن 10 سال
 
 
 
 
 
 
 
 سطح خواندن دانش آموزان ایرانی
 
 
 
بر طبق گزارش مطالعه بین المللی پیشرفت سواد خواندن (PIRLS ) که از مهمترین و
 
وسیعترین مطالعات تطبیقی در قلمرو ارزشیابی پیشرفت تحصیلی است که تحت نظر
 
 انجمن بین المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی (IEA) انجام می گیرد جایگاه
 
 عملکرد دانش آموزان ایران در PIRLS 2006 در پایه چهارم ابتدایی از میان 45 نظام
 
 آموزشی کشور در رتبه 40 و در PIRLS2001 از میان 35 کشور در رتبه ی 32 قرار
 
 دارد.هرچند که ایران در طی این دو مطالعه پیشرفت داشته اما این پیشرفت از نظر
 
 آماری معنی دار نیست (کریمی، 1387).
 
 
. Progress in International Reading Literacy Study
o. International Association for Evaluation Educational Achievement
 
 

خصوصیات دانش آموزان  دارای اختلال در خواندن - قابل مشاهده در کلاس

 

 

   تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد    در تشخيص حروف الفبا و صداي آنها ضعف دارد 
 
.
  تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد   به اشتباه حرفي را به جاي حرف ديگر ( صدائي را به جاي صداي ديگر ) به كار مي برد اين اشكال در حروف مشابه بيشتر بروزمي كند مانند ( ب پ ت ث ج چ ح خ ك گ ع غ و ...) به عنوان مثال :  پا را با مي خواند .
 
 
  تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد   كلمات را به صورت معكوس مي خواند . مانند روز را زور مي خواند.
 
 
   تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد     كلمات كوتاه را جا مي اندازد و يا در خواندن اشتباه مي كند . اما كلمات
 بلند را درست مي خواند .
 
 
 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد    در خواندن ،  توالي حروف و كلمات را رعايت نمي كند . به عنوان مثال :
 
جمعيت را مي خواند جميعت
 
 
 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد     -متن را كند يا بريده بريده مي خواند
 
.
  تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد    هنگام خواندن خط را گم مي كند .
 
 
 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد     در بخش كردن و كشيده گفتن صداهاي كلمات دچار اختلال يا ناتواني
 
 است .
 
 
 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد    به خواندن ميل و رغبتي نشان نمي دهد
.
 
 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد     گاهي افعال را به ميل خود تغيير مي دهد . مانند : "مادر اكرم چاي درست كرد . "را  مي خواند : " مادر اكرم چاي درست مي كرد .
"
 
 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد    در خواندن با توجه به متن ، كلمات را حدس مي زند و حدس خود را بيان     مي كند .
 
 
 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد   در خواندن كلمه اي كه در آن مشكل دارد، هم معني اش را بيان مي كند .
 
 
 تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد    كلمات را فقط از روي حرف اول و آخر آن مي خواند
 
 
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد    عليرغم خواندن صحيح قادر به درك و فهم معناي كلمه و متن نمي باشد .
 
 
 
 

موضوعات مرتبط: تعریف اختلالات یادگیری ، علل اختلالات یادگیری ، تشخیص اختلال یادگیری ، اختلال خواندن dislexia ، اختلال ریاضیdyscalculia ، اختلال نوشتن dysgraphia

تاريخ : شنبه بیست و دوم خرداد 1389 | 3:37 | نویسنده : آرین |

 تعریف اختلال یادگیری  -

 learning disability  - learning disorder

 

 

در سال 1990 تعريفي از اختلالات يادگيري در بيانيه تربيتي كودكان مبتلابه اختلالات يادگيري
 
(IDEA) به شكل زير ارائه شده است:
Plasticine figure reading a red textbook
 

اصطلاح كودكان داراي اختلالات يادگيري به كودكاني
 
اشاره دارد كه:
 
 در يك يا چند مورد از فرايندهاي اساسي روان
 
شناختي از قبيل درك و فهم،استفاده از زبان
 
گفتاري و نوشتاري اختلال داشته باشند،و اين
 
اختلال ممكن است خود را به صورت ناتواني در
 
شنيدن،فكر كردن ،صحبت كردن،خواندن
 
،نوشتن،هجي كردن يا انجام محاسبات رياضي نمايان سازد .
 
 
اين اختلالات ويژگيهايي مانند معلوليت هاي ادراكي،آسيب مغزي،اختلالات خفيف
 
مغزي،نارساخواني و زبان پريشي رشدي (تحولي) را در بر ميگيرد.اين تعريف كودكاني
 
را كه مشكلات يادگيري ناشي از معلوليت هاي بينايي،شنوايي يا حركتي،عقب
 
ماندگي ذهني،نابسامانيهاي عاطفي يا محروميتهاي محيطي،فرهنگي يا اقتصادي
 
دارند را ،شامل نمي شود.
 
 

 

 http://www.helikx.com/webimages/learning_disability_t.jpg

 

 میزان شیوع :

 

       17 تا 22 درصد کودکان و جوانان زیر 18 سال دچار مشکلات تکاملی ،عاطفی و
 
رفتاری هستند. (کازن،1993) در اين ميان اختلالات يادگيري در مقايسه با ساير
 
ناتواني هااز نظر دريافت خدمات آموزشي ويژه بزرگترين طبقه راتشكيل مي دهند.
 
 
 
 
احدي و كاكاوند(1386) توزیع فراوانی ناتوانی ها را به این صورت ذكر كرده اند :
 
 
اختلالات يادگيري (1/51 درصد) ، آشفتگي هاي شديد( 6/8 درصد) ، ناتوانيهاي
 
گفتاري و زباني(1/22 درصد)، عقب ماندگي ذهني(8/10 درصد)ساير ناتوانيها(4/7 درصد)
 
 
 
 

 
 
 
 ویژگیها
 
 
 
-مشكلات حركتي مربوط به مهارتهاي حركتي درشت و مهارتهاي حركتي ظريف .
 
كمبود هاي ادراكي.
 
كمبود توجه
 
ناتوانيهاي حافظه
 
اختلالات زباني
 
 اختلالات ادراك اجتماعي
 
 مشكلات طولاني مدت تحصيلي
 
 وابستگي زياد به معلم
 
 مشكل در خود باز بيني در امور تحصيلي
 
 شكست در تغيير استراتژي هاي شناختي در پاسخ به تغيير نوع وظايف
 
 اختلالات توجه و بیش فعالی
 
 مشکلات حافظه ، شناخت و فراشناخت
 
 مشکلات هیجانی – هیجانی
 
 مشکلات انگیزشی
 
 اين كودكان از نظر حواس مختلف سالم هستند.
 
 اين كودكان داراي نابهنجاريهاي شديد رفتاري نيستند.
 
 پيشرفت آموزشي اين كودكان بطور قابل ملاحظه اي از بهره هوشي، سن           وامكانات آموزشي كه از آن برخوردارند، کم تر است
 
    در درک شوخی دارای مشکل هستند 
 
 
 
 عوامل
 
 
علل زیست شناختی و جسمانی
 
 
 
• تاخیر در رشد دستگاه عصبی مرکزی
 
• کمبود پروتئین
 
• آسیب مغزی
 
• کمبود قند خون
 
• بی نظمی عملکرد تیروئید
 
• اختلالات بیوشیمی
 
• ناتوانی خون در ترکیب مجموعه
 
   طبیعی از ویتامینها
 
• کلسیم زیاد در خون
 
 

 
عوامل محیطی
 
 
 
• تغذیه
 
• بهداشت و سلامت عمومی
 
• اختلالات رشد اجتماعی
 
• ضعف تحریکات حسی
 
• آموزش
 
 
 

عوامل ژنتیکی

 
عوامل درون فردی
 
عوامل شخصی و شخصیتی
 
عوامل برون فردی

موضوعات مرتبط: تعریف اختلالات یادگیری ، تاریخچه اختلالات یادگیری ، علل اختلالات یادگیری ، تشخیص اختلال یادگیری ، تازه های اختلال یادگیری

تاريخ : چهارشنبه نوزدهم خرداد 1389 | 23:53 | نویسنده : آرین |

پنج توصیه غذایی برای افزایش هوش

 

 

http://masumiyeh.parsiblog.com/PhotoAlbum/masumiyeh/6.jpg

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده كه احساس كنید مغزتان كار نمی كند؛ یعنی مثل گذشته، سرعت انتقال مطالب را ندارید یا اینكه لغات معمولی از ذهنتان فرار         می كنند. بعضی مواد غذایی به شما كمك می كنند كه عملكرد مغزتان را افزایش دهید. اگر مایل هستید، هوش خود را افزایش دهید، یك لحظه تامل كنید و مطلب زیر را بخوانید. انتخاب این غذاها نه تنها شما را نزد دیگران باهوش جلوه می دهد، بلكه به شما كمك می كند كه توانایی تفكر و وضوح ذهنی خود را افزایش دهید.

 

 


اثرات روغن ماهی

 

http://www.aftab.ir/lifestyle/images/87086a787478aefb6c0097c20b053a1a.jpg

 

1- روغن ماهی

طبق یك گفته قدیمی می توان گفت : " ماهی غذای مغز است."

روغن ماهی یك ماده غذایی مناسب برای مغز است، زیرا DHA  ( چربی اُمگا-3 موجود در ماهی ) التهاب مغز را كاهش می دهد و از آن محافظت می كند.

مغز ما دارای 60 درصد چربی است كه بیشتر آن  چربیDHA  یاAA ( آراشیدونیك اسید ) است.AA به مقدار زیاد در لبنیات مثل كره و خامه وجود دارد، اماDHA فقط در انواع ماهی وجود دارد و در منابع گیاهی مثل دانه كتان وجود ندارد. برای تهیه روغن ماهی یا روغن كبد ماهی سعی كنید مارك های معتبر آنها را خریداری كنید. در ضمن شكل مایع این دو ماده بهتر از كپسول آنهاست.

در تابستان و بهار كه شدت و مدت تابش نور خورشید كافی است، بدن به مقدار لازم  ویتامینD  مورد نیاز خود را می سازد. همانطور كه می دانید  ویتامینD  بر اثر تابش نور خورشید بر پوست بدن، ساخته می شود. ولی در زمستان و پاییز كه مدت و شدت تابش آفتاب كمتر است، نیاز به دریافت مكمل ویتامینD داریم. روغن كبد ماهی یكی از مهم ترین و غنی ترین منابع ویتامینD است.

بنابراین فرق روغن ماهی و روغن كبد ماهی در این است كه روغن كبد ماهی علاوه بر اسیدهای چرب اُمگا-3 ( DHA) ، منبع خوبی از ویتامین های A  و D نیز می باشد.

توصیه می كنم روغن ماهی را از ابتدای بهار تا آخر تابستان مصرف كنید و از ابتدای پاییز تا آخر زمستان روغن كبد ماهی را دریافت كنید. ولی كسانی كه در مناطق آب و هوایی گرم ( آفتابی ) هستند، می توانند در تمام سال فقط روغن ماهی مصرف كنند و نیازی به مصرف روغن كبد ماهی ندارند.

 چه نوع ماهی ای مصرف کنیم؟
ماهی های پرچربی مثل قباد، کولی ، سفید ، ساردین،قزل آلا ، تن ، کپور و شاه ماهی برای مصرف بهتر است . ماهی ، در صورتیکه ۲ تا ۳ بار در هفته مصرف شود اثرات مفیدی را به دنبال دارد.

 


http://i42.tinypic.com/2q176s9.jpg

 

2- سبزیجات تازه و خام

 

مواد غذایی كمی وجود دارد كه از نظر ارزش تغذیه ای با سبزیجات برابری كنند. كاهش سطح اسید فولیك در بدن با بروز  بیماری آلزایمر ( فراموشی دوران پیری ) مرتبط است. همچنین آنتی اكسیدان ها و فیتوكمیكال ( رنگدانه های گیاهی ) های موجود در سبزیجات، هوش شما را حفظ خواهند كرد.

توصیه می كنم روزانه به ازای هر 25 كیلوگرم از وزن بدن خود 5/0 كیلوگرم سبزیجات مختلف مصرف كنید. اگر نوع متابولیسم بدن خود را بدانید، می توانید مقدار دریافت سبزی را تنظیم كنید. مثلاً اگر دریافت پروتئین شما بالاست، به مصرف سبزی زیادی نیاز ندارید؛ مثلاً بجای 5/0 كیلو ، روزانه 250 گرم سبزیجات به ازای هر 25 كیلو از وزن بدن نیاز دارید.

اگر پروتئین رژیم شما بالاست، بایستی سبزیجاتی را مصرف كنید كه پتاسیم كمتری دارند مثل گل كلم، لوبیای سبز، اسفناج، مارچوبه، قارچ و كرفس ، زیرا مصرف سبزیجاتی كه پتاسیم زیادی دارند مثل كاهو، كلم پیچ و سایر انواع كلم به همراه پروتئین زیاد ، باعث عدم تعادل بیوشیمیایی بدن خواهد شد.

ولی افرادی كه دریافت كربوهیدرات غذایی اشان نسبت به پروتئین و چربی بیشتر است، می توانند سبزیجات فراوانی مصرف كنند به خصوص انواعی را كه پتاسیم بالایی دارند.

 

تخم مرغ معمولی

 

http://uploads.miha.ir/mmm.JPG

3- تخم مرغ خام

تخم مرغ منبع ارزان و مفیدی از مواد مغذی با ارزش است. مصرف تخم مرغ علاوه بر حفظ سلامت بدن، برای هوش و عملكرد ذهنی مفید است . در این مورد تخم مرغ خام فواید بیشتری نسبت به تخم مرغ پخته دارد.

شاید بپرسید چگونه تخم مرغ خام را مصرف كنیم ؟ برای مصرف تخم مرغ به صورت خام می توانید آن را با یك قاشق عسل، یك قاشق كنجد یا پودر گردو و یك قاشق پودر كاكائو در یك لیوان شیر ولرم یا گرم مخلوط كرده و میل كنید. در این صورت هم آن را خام مصرف كرده اید و هم معجون بسیار مفیدی برای سلامتی بدن خود و افزایش وزن ( برای افراد لاغر ) دریافت نموده اید.

اگر در مورد خطر باكتری " سالمونلا " كه در  تخم مرغ خام  وجود دارد، نگران هستید، مقاله ای را كه مربوط به خواص تخم مرغ خام است، مطالعه كنید تا نگرانی شما بر طرف شود.

 

 

 

http://www.rothamsted.bbsrc.ac.uk/Photos/beet.jpg

4- از مصرف شكر خود داری كنید

شكر به عنوان یك غذا محسوب نمی شود، اما بیشتر اوقات جزء آن دسته از مواد غذایی است كه باید از مصرف آنها پرهیز كرد. اگر می خواهید میزان هوش خود را افزایش دهید و نمی توانید كاملاً از مصرف شكر پرهیز كنید، مصرف آن را كاهش دهید.

مواد غذایی خیلی شیرین، تعادل هورمون انسولین بدن شما را به هم می ریزند كه باعث ایجاد بیماری و گرفتگی ذهن شما می شوند.

ساده ترین روش برای كاهش مصرف شكر، پرهیز از مصرف انواع نوشابه های صنعتی، آب نبات و شیرینی جات است. همچنین در مصرف آب میوه های صنعتی میانه روی كنید.

 

 

 

http://www.daneshema.com/

5- توت فرنگی

 

  توت فرنگی  نه تنها خوشمزه است، بلكه یكی از مهم ترین منابع آنتی اكسیدانی قوی و فیتو كمیكال هاست كه سلامتی بدن را بهبود می بخشد.

همچنین دارای فواید بی شماری برای مغز است. مطالعات نشان داده، مصرف این میوه فرآیند پیری را در مغز كاهش می دهد. فقط زمانی كه یك مرتبه مقدار زیادی از آن را مصرف می كنید، مراقب قند موجود در آن باید باشید. سایر انواع توت نیز كه رنگ تیره ای دارند، دارای چنین اثراتی هستند؛ مثل تمشك و شاه توت.

 مصرف اين ميوه علاوه بر وجود انواع ويتامين، املاح و آب داراي خاصيت تقويت کننده، ملين و خنک کننده نيز مي باشد. از تصلب شرائين جلوگيري کرده، اشتها آور بوده و ادرار را زياد مي کند.

گفتني است، توت فرنگي، به علت داشتن آهن و ويتامين C در خونسازي بدن مؤثر است و به دليل دارا بودن مقادير کافي کلسيم و فسفر، در رشد و نمو کودکان و نوجوانان، استحکام دندانها و ترميم شکستگي استخوانها بسيار مؤثر است

 

منبع: اينترنت                                                                                                        

 

 


موضوعات مرتبط: نکات روانشناسی ، درمان اختلال یادگیری ، یادداشت های متفرقه

تاريخ : شنبه پانزدهم خرداد 1389 | 6:25 | نویسنده : آرین |

 

 

http://i15.tinypic.com/524pcwj.jpg

 

 

خداوند زن را در روز ششم خلقت آفرید

فرشتگان مسحور تماشا بودند.

 

فرشته ای پرسید: خداوند گارا چرا روی این یک مخلوق این قدر وقت

 می گذارید؟

 

خدا پاسخ داد: نمی بینید شگفتی های بسیاری را که برای

ساختن او لازم است؟!

باید قابل شستشو باشد باید بیش از دویست قطعه متحرک

 داشته باشد که در نهایت ظرافت کارشان قابل تعویض باشد .

 او باید در آن واحد غذاهای بسیار بپزد و در آن واحد چند  

             کودک را در آغوش کشد.

آغوشش باید دردهای بسیاری را دوا کند از زانوی زخمی

شده تا... قلب شکسته و همه  اینها را فقط با دو دست

انجام خواهد داد...

 

فرشته متحیر مانده بود ..." با دو دست ؟" امکان ندارد ؟"

و این طرح برای همه  آنها است؟!

کار سختی است برای یک روز چرا فردا تمامش نمی کنید؟"

 

" نه نمی توانم"

خداوند گار پاسخ داد...

"من به کامل کردن این موجود بسیار نزدیک هستم

او عزیز دردانه ی من است ،

 

او خود را مداوا می کند وقتی بیمار است ،

او می تواند روزی 18 ساعت کار کند."

 

فرشته نزدیک شد و چهره زن را لمس کرد.

"خداوندا چرا او را اینقدر نرم آفریده ای؟"

 

خداوند فرمود "آری او نرم است ولی با قدرت. باور نمی کنید چه

 کارهایی از او بر می آید ."

 

فرشته پرسید :" می تواند فکر کند؟"

 

خدا فرمود :" نه تنها می اندیشد ؛ بلکه می آموزد

استدلال می کند و نتیجه می گیرد. "

 

فرشته گونه زن را لمس کرد ،

"خداوندا این مخلوق چکه می کند .

شاید بارش را سنگین کرده ای."

 

خداوند فرمود:"نه چکه نمی کند این اشک است"

 

" اشک برای چیست؟ فرشته پرسید.

 

خداوند پاسخ داد: اشک وسیله ایست

برای نمایش سوک ، عشق،

تنهایی، دلتنگی و سرافرازی

 

فرشتگان متحیر مانده بودند... یکی گفت :

خداوندا واقعاً نابغه ای چه آفرینش شگفتی؟  زن...

 

 

خداوند گفت : " درست می گویی زن قدرتی دارد

که همه را به شگفتی در می آورد.

او مشکلات بسیاری را حل می کند،

بارهای سنگینی را بر دوش  می کشد ،

خوشبختی می آفریند، عشق می ورزد و

معتقد است .می خندد وقتی در دل فریاد می کشد ،

می خواند، وقتی در دل  

    می گرید ،می گرید در نهایت شوق و می خندد

در نهایت ترس برای اعتقادش می جنگد و

 در مقابل بی عدالتی می ایستد

برای تداوم خانواده از خود گذشتگی می کند،

دوست بیمار را به طبیب می رساند و

 عشق او مشروط به چون و چرا نیست.

 زن از شادمانی دیگران شادی می کند،

از تولد کودک دیگری و ازدواج بیگانه لذت می برد،

 از مرگ انسانی دیگر قلبش می شکند، و

 در ناگواری ها سنگ صبور است.

با این همه در مصائب، نیروی خود را باز می گیرد و

 زندگی را دوباره می سازد.

 

خداوندا امشب درشگفتی آفرینش زن

 مات و مبهوت ماندم واین

قدرت عظیمی که در وجود او نهاده ای.

 

2626262626

 همکاران مرکز آموزش و توانبخشی مشکلات ویژه یادگیری شاهرود

این روز عزیز را به همه همکاران خانم و تمام زنان ایرانی تبریک و شاد باش

می گویند

262626

 


موضوعات مرتبط: یادداشت های متفرقه

تاريخ : چهارشنبه دوازدهم خرداد 1389 | 15:2 | نویسنده : آرین |

بازیهایی جهت تقویت حواس و تمرکز

 

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

-    

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

  سکه یادبود 

 

هدف : این گونه ماساژهای نرم ، کودک را سرحال می آورد و به او آرامش می دهد . از آنجا که کودکان در اغلب اوقات به دلیل فشار محیط گوشهای خود را می گیرند ، این بازی کمک می کند که آنها گوشهای خود را دوباره باز کنند و بیشتر پذیرای محیط شوند .

این بازی را می توان ایستاده یا نشسته انجام داد .

 نفرات ، لاله گوش را با انگشت شصت و سبابه خود می گیرند . انگشت شست در بیرون و انگشت سبابه در درون لاله گوش قرار می گیرد .

لاله گوش را با دو انگشت به طرف بالا و پایین ماساژ داده و به پایین کشیده می شود . این بازی دست کم باید سه بار تکرار گردد تا گوش گرم شود و خون به خوبی در آن جریان یابد .

 

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

-      سقفی در برابر باران

هدف : عملکرد نیکرۀ چپ و راست مغز متعادل می شود.

این بازی را می توان در حالت ایستاده یا نشسته انجام داد .

کودک انگشتان دست چپ و راست خود را جلوی بدن در هم فرو برده و محکم قفل می کند و سقفی با آنها می سازد ( بالای سر ) در این هنگام ، چشمهای خود را می بندد و بر بازی تمرکز می کند . انگشتها چند ثانیه ای در آن حالت نگه داشته می شوند . پس از آن دستها را از هم باز و انگشتها را باز و بسته می کنند و بازی دوباره تکرار می شود .

 

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

-      راه رفتن به روش ضربدری

هدف : با کمک این تمرین احساس و تفکر دوباره متعادل می شوند . تمام عضلاتی که برای تعادل جسمی مهم هستند برانگیخته می شوند .

بچه ها با بالا آوردن پاهای خود و حرکت دادن بازوهایشان به این طرف و آن طرف راه می روند . در این حین ، دستهای خود را به صورت ضربدری به زانوهایشان می زنند ( دست راست را به زانوی چپ ، دست چپ را به زانوی راست ) . راه رفتن را می تواند با آواز یا موسیقی همراه شود .

 

 

-      خرس خرناس کش

هدف : کودک با دقت نفس می کشد ، اکسیژن مغز تأمین می شود و بنابراین تمرکز افزایش می یابد .

این بازی را می توان در حالت نشسته یا ایستاده انجام داد .

کودک یک بار خرناس کشان از راه بینی نفس می کشد و سپس زوزه کشان از راه دهان نفس را بیرون می دهد .( دست کم سه بار انجام می شود . سپس تا ده بار تکرار می گردد . )

 

 

-      نفس دماغی

هدف : اکسیژن مغز را تأمین می شود ، تنفس بازمین ارتباط می یابد و نیروی تمرکز تقویت می شود .

این بازی را می توان در حالت نشسته یا ایستاده انجام داد .

 کودک با انگشت شست خود یکی از سوراخهای بینی را می بندد و با سوراخ دیگر نفس عمیق می کشد . سپس با انگشت سبابه سوراخ دیگر بینی را می گیرد و اکنون نفس را از را سوراخ باز شده  بیرون می فرستد و در ادامه از طریق همان سوراخ دوباره نفس می کشد و الی آخر . ( تمرین حداقل سه بار انجام شود . )

 

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

-      خمیازه ی انرژی زا

هدف : نیروی تازه ای به بدن می دهد ؛ گرفتگی عضلات پس از فعالیت شدید برطرف می شود . نیروی تمرکز افزایش می یابد .کودك در حالی که دهانش را کاملاً باز می کند فک پایینی را ماساژ می دهد . عمل بازدم با یک فشار هوا به بیرون انجام می شود . بدین ترتیب خمیازه ای شدید کشیده می شود .

 

 


موضوعات مرتبط: نکات روانشناسی ،

تاريخ : چهارشنبه پنجم خرداد 1389 | 16:28 | نویسنده : آرین |

 میدان های مغناطیسی مغز

عاملی برای چالش های گفتاری

 مبتلایان به آتیسم است 

 

علایم مغناطیسی ضعیف از مغز کودکان مبتلا به آتیسم نشان می دهد که آنها صدا و گفتار را متفاوت از کودکان غیر آتیست پردازش می کنند. شناخت و طبقه بندی این الگوهای واکنش مغز می تواند به پژوهشگران کمک کند تا با دقت بیشتری آتیسم را تشخیص داده و احتمالا درمان های موثرتری برای این اختلال رشدی بیابند.

زمان بندی به نظر می آید که نقش اساسی داشته باشد.  به گفته دکتر تیموثی رابرتز، سرگروه این پژوهش ... "کودکان مبتلا به آتیسم بخشی ار یک ثانیه دیرتر از کودکان سالم به اصوات صدادار و آهنگ ها واکنش نشان می دهند....  

در زیر، دو گزارش در این رابطه، به ترتیب به نقل از سامانه ساینس دیلی و خبرگزاری اسوشیتدپرس، آمده است.

 

The graphs above compare children's responses to successive sounds. When the second sounds follows more rapidly after the first (150 milliseconds instead of 800), the response from children with autism (lower left) is greatly reduced, compared to typically developing children (lower right). (CBS)

Brain's Magnetic Fields Reveal Language Delays in Autism

ScienceDaily (Dec. 1, 2008) — Faint magnetic signals from brain activity in children with autism show that those children process sound and language differently from non-autistic children. Identifying and classifying these brain response patterns may allow researchers to more accurately diagnose autism and possibly aid in developing more effective treatments for the developmental disorder.

Timing appears to be crucial. "Children with autism respond a fraction of a second more slowly than healthy children to vowel sounds and tones," said study leader Timothy Roberts, Ph.D., vice chair of radiology research and holder of the Oberkircher Family Endowed Chair in Pediatric Radiology at The Children's Hospital of Philadelphia. Roberts used a technology called magnetoencephalography (MEG), which detects magnetic fields in the brain, just as electroencephalography (EEG) detects electrical fields.

Roberts presented his findings today at the annual meeting of the Radiological Society of North America in Chicago. "The brain's electrical signals generate tiny magnetic fields, which change with each sensation, and with communication among different locations in the brain," he added.

    

Parker Leiby, an autistic child, demonstrates the use of the magnetoencephalography (MEG) at Children's Hospital of Philadelphia on Nov. 28, 2008. Unique brain wave patterns spotted for the first time in autistic children may help explain why they have so much trouble communicating.
(AP Photo/Joseph Kaczmarek)

Roberts is working to develop "neural signatures" that can link recorded brain activity to particular behaviors in children with autistic spectrum disorders (ASDs), which are characterized by impaired development in communications and social functioning. "Our hypothesis is that speech and other sounds come in too fast for children with ASDs, and their difficulties in processing sound may impair their language and communication skills," said Roberts.

Physicians already use MEG to map the locations of abnormal brain activity in epilepsy, but the technology Roberts used is one of the few MEG machines available in a dedicated pediatric facility. In the current study, the researchers evaluated 64 children aged six to 15 at The Children's Hospital of Philadelphia. Thirty children had ASDs, the rest were age-matched, typically developing control subjects.

The MEG machine has a helmet that surrounds the child's head. The researchers presented a series of recorded beeps, vowels and sentences. As the child's brain responded to each sound, noninvasive magnetic detectors in the machine analyzed the brain's changing magnetic fields.

When sounds were presented, the MEG recorded a delay of 20 milliseconds (1/50 of a second) in the brain's response for children with ASDs, when compared with healthy control subjects. "This delay indicates that auditory processing is abnormal in children with autism, and may lead to a cascade of delay and overload in further processing of sound and speech," said Roberts. "Further research may shed light on how this delay in processing sounds may be related to interconnections among parts of the brain." Other testing, measuring a response to mismatched or changed sounds, found longer delays, up to 50 milliseconds (1/20 of a second).

Because autism disorders range across a spectrum of functional abilities, explained Roberts, neural signatures based on brain responses may allow clinicians to more accurately diagnose which subtype of ASD an individual patient has. Such diagnoses may be possible at an earlier age if future studies show that such signatures are detectable in infancy—at younger ages than in the children involved in the current study. "Earlier diagnosis of ASDs may allow clinicians to intervene earlier with possible treatments," said Roberts.

Furthermore, added Roberts, if a patient's neural signature overlaps with that found in another neurological condition, such as epilepsy or attention-deficit hyperactivity disorder, for which a treatment exists, that patient may benefit from such a treatment.

The National Institutes of Health, the Nancy Lurie Marks Family Foundation, and the Jeffrey and Christina Lurie Family Foundation provided funding support for the study. Co-authors with Roberts were J. Christopher Edgar, Ph.D.; Deborah M. Zarnow, M.D.; and Susan E. Levy, M.D.; all of Children's Hospital.


Adapted from materials provided by Children's Hospital of Philadelphia.

 


موضوعات مرتبط: اختلالات گفتار و زبان

تاريخ : یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت 1389 | 15:45 | نویسنده : آرین |

مداخله در سالهاي اول زندگي افراد داراي معلوليت

 

    

انواع مداخله بهنگام

 

مداخله بهنگام بعنوان درمان

مداخله بهنگام بعنوان درمان ، يك اقدام عاجل براي بهره گيري هر چه بيشتر از زمان، با كمك گرفتن از توانايي هاي باقي مانده در فرد دچار آسيب و بمنظور كاهش اثرات معلوليت است.

مداخله بهنگام بعنوان پيشگيري

توجه به اهميت مداخله بهنگام در پيشگيري از بوجود آمدن مشكل نه تنها در افراد داراي معلوليت بلكه در مورد اختلالات ديگر مانند اختلالات خوردن نيز مورد توجه قرا گرفته است(باير[1] و همكاران،2009). مداخله بهنگام بعنوان پيشگيري ، پيش بيني و تدارك موقعيتي است كه فرد دچار معلوليت بتواند در بطن آن بر معلوليت خود بيش از پيش غلبه نمايد و از آسيب هاي ثانوي جلوگيري شود و در اين راستا اين مداخله زير بناي آموزش و توانبخشي هاي بعدي است

بدين ترتيب مداخله بهنگام را مي توان پيشگيري ثانويه نيز ناميد. پيشگيري اوليه از وقوع معلوليت يا بيماري جلوگيري مي كند در حاليكه هدف مداخله بهنگام يا پيشگيري ثانويه جلوگيري كردن از عميق شدن معلوليت و كوتاه كردن طول دوره اختلال و توانمند سازي فرد با استفاده از قابليت هاي باقي مانده و جلوگيري از تاثير معلوليت بر ساير توانايي هاي فرد مبتلا است.از اين رو چنانچه اين مداخله حذف گردد مي توان گفت كه معلوليتي ثانوي از طرف محيط خانوادگي و اجتماعي بر فرد معلول تحميل شده است.

منظور از معلولیت ثانویه، معلولیت های عمیق تر با مشکلاتی است که می تواند بعد یا در نتیجه معلولیت اولیه ظاهر شود(ورنر،1380).برای مثال کودک مبتلا به فلج اطفال یا فلج مغزی را در نظر بگیرید که قادر به راه رفتن نیست.او کم کم محدوده طبیعی حرکات مفاصل پاهایش را از دست می دهد.عضلات کوتاه و سفت شده و مانع صاف کردن پاهایش می شوند.معلولیت های ثانویه ممکن است بیش از معلولیت اولیه فرد را دچار مشکل نماید.بر این اساس، پیشگیری ثانویه یکی از مفاهیم اصلی توانبخشی نیز محسوب می شود.

 

مداخله بهنگام و خانواده افراد داراي معلوليت

 

 

مداخله بهنگام و قانونگذاري

اجراي كارآمد و موثر مداخله بهنگام در مقام پيشگيري و درمان نيازمند سازوكارهاي قانونگذاري

لزوم وجود مباني حقوقي و قانوني در پيشگيري از معلوليت‌ها

تلاش براي توانمندسازي افراد قابل بازتواني و تامين نيازهاي جانبازان و معلولان جسمي و روحي و نيز كاهش آسيب هاي اجتماعي و معلوليت ها با تاكيد بر توسعه نظام هاي پيشگيري و مداخله بهنگام با مشاركت موسسات مردمي  اصلي است كه در بخش سياست های کلی امور بيمه و تامين اجتماعی،در زير مجموعه  سياست های کلی مصوب مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش سلامت آورده شده است.

اين رويكرد موجب تغييراتي در قانون گذاري و سياست گذاري و نيازهاي خانواده شده است(فيلپس،2001 ؛به نقل از فرامرزي ،1387)

در آمريكا و بر طبق قانون دولت موظف به ارائه خدمات به اطفال و خردسالاني است كه مشكلات رشدي دارند.اين خدمات در قالب برنامه مداخله ي زود هنگام است.كودكاني كه اين خدمات را دريافت مي نمايند در بسياري از موارد مانند رشد جسمي ،رشد حسي شناختي يا مهارتهاي لازم براي خودياري جلوتر از كودكاني هستند كه اين خدمات را دريافت نمي كنند(شانكوف و هاسر-كرام،1987 ؛به نقل از فرامرزي، 1387) و وقتي اين برنامه ها فشرده تر و زودتر شروع شوند و بر خانواده و كودك متمركند بيشترين تاثير را دارند(همان منبع).

شبکه رشد سالهای اولیه و مشارکت در نگهداری از کودکان (EYDCPs[2])در انگلستان که از دولت بودجه دریافت می کنند و در نظر گرفتن چارچوبی قانونی برای آموزش اولیه و خدمات نگهداری  از کودکان زیر 5 سال(روت، 1387)

مداخله بهنگام و دستگاههاي اجرايي

سازمانهاي آموزش و پرورش، بهزيستي، بهداشت و درمان و رسانه ملي نقش اساسي دارند.

نقش خدمات بيمه‌اي در پيشگيري از معلوليت‌ها

با وجود قانون آموزش فراگیر که ایران نیز ملزم به اجرای آن بر طبق تعهدات بین المللی است در سطح پیش از دبستان این راهبرد که بر اساس جایدهی کودکان در بین همسالان عادی است انجام نمی گیرد.خردسالان دارای معلولیت از همسالان جدا می شوند و برخی از آنان در شروع دبستان به جامعه عادی همسالان می پیوندند و برخی همچنان در آموزشگاههای خاص مشغول به تحصیل می شوند.دسته اول بعد از چند سال جدا بودن سازش با همسالان را شروع می کنند و در این راه کاستی های زیادی را تجربه می نمایندکه همزمان با آموزش رسمی و تحصیل است و دسته دوم این رویارویی را با تاخیر بیشتر که ممکن است تا بزرگسالی طول بکشد تجربه می نمایند.

آموزش فعالیت محور[3] در جریان آموزش فراگیر

 [1]. Bauer  

[2]. Early Years Development and Childcare Partnerships(EYDCPs)

[3]. Activity-based instruction

 

سید حسن موسوی - مدیر مرکز


موضوعات مرتبط: تازه های اختلال یادگیری

تاريخ : پنجشنبه شانزدهم اردیبهشت 1389 | 21:6 | نویسنده : آرین |

 

ياد آن آموزگاران ياد باد

روز معلم روزي است كه سخن درباره آن نياز به تخصص ندارد.

در مر ا سمهاي مختلف مربوط به روز معلم سخنرانان فارق از نوع پست مديريتي خود مي توانند ساعتها در باره آن بگويند

. مثل اينكه دراتاق هر مديري گنجه اي پر از صحبتهاي كليشه اي كهنه درباره منزلت و جايگاه رفيع معلم وجود دارد كه جناب مدير در روز معلم آنرا گردگيري مي كند و به مراسم روز معلم مي آورد.

 

مي توانيد با تلفن همراه خود صحبتهاي سخنران را ضبط نماييد و كساني كه سخنران را نمي شناسند آنرا گوش دهد و تشخيص دهند چه مسئوليتي دارد؟

 احتمالا  نخواهند فهميد كه وي چه سمتي و در چه وزارت خانه اي دارد.

و.....

در گردهمايي مديران آموزش و پرورش مناطق كشور كه در اردوگاه شهيد باهنر تهران برگزار شد و در جريان يك تحقيق در آنجا ، منزلت اجتماعي معلمان اولين و مهمترين اولويت كاري براي ايجاد تحول بنيادين در آموزش و پرورش عنوان شد.

 

از دو مطلب فوق چه نتيجه اي مي گيريد؟تاريخ : یکشنبه دوازدهم اردیبهشت 1389 | 21:53 | نویسنده : آرین |

 

می گن حقیقت تلخه ....

 

 

 LD  چیه !؟

 

کارشناس کارگزینی گفت :   « ما نفهمیدیم که بلاخره اسم شما چیه ؟» 

 

من گفتم:   «اسم کی ؟ من ؟ »

 

گفت : «نه بابا،اسم مرکزتان را می گم.»

 

گفتم :    آها ، مرکز آموزش و توانبخشی مشکلات ویژه یادگیری شهرستان شاهرود.

 

او گفت : «چی چی!؟ این که کلی اسمه. توی نامه یه چیز دیگه نوشته شده بود.مثل اسم یه دارو بود!

 

بازم گفتم : «آها ، LD  .»تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

 

او گفت : «آره، همینه .»

و بعد ادامه داد : تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد« بهتر نیست از این به بعد بجای اون اسم دراز ایرانی ،همین اسم کوتاه خارجی را توی نامه بنویسیم؟»

 

گفتم : « بشرطی که دارو از ما نخوای.»تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

 

آقای کارشناس 5 سال بعد بازنشسته شد و از شروع کار ما هم 8 سال گذشت.

 

یکماه پیش ....

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

رفتم کارگزینی.در سیستم جدید احکام ، حق مدیریت من حذف شده بود و کارشناس کارگزینی هرچه سعی می کرد باز هم رایانه حق مدیریت را اعمال نمی کرد.تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

کارشناس کارگزینی گفت :تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد « سیستم ، مرکز شما را نمی شناسد و به خاطر همین نه نیروی خدماتی به شما می دهد و نه حق مدیریت!!».

و بعد ادامه داد : «« ما نفهمیدیم که بلاخره اسم شما چیه ؟»

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

 

 

؟؟؟؟

؟؟؟

؟؟

؟

 سید حسن موسوی - مدیر مرکزتاريخ : سه شنبه هفتم اردیبهشت 1389 | 12:39 | نویسنده : آرین |


 

دوره هاي بحراني در رشد كودك معلول

 

 

منظور از دوره هاي بحراني، دوره هايي از رشد است كه اهميت فراگيري در طول فرايند رشد دارد .

 متناسب با اين موضوع در معلوليت هم دوره هايي موثر بر رشد كودك معلول وجود دارد كه بي توجهي به آن صدمات جبران ناپذيري را وارد مي نمايد

 منظور از مداخله بهنگام، استفاده مناسب از اين زمان در جهت كاهش عوارض معلوليت از يك سو و جلوگيري از اثر معلوليت بر ديگر توانايي هاي فرد معلول از ديگر سو است.

بت برودر(2002،به نقل از فرامرزي ، 1387) بيان ميدارد كه دوران اوليه ي كودكي مهم ترين دوران در زندگي كودكان است زيرا كودكي كه داراي معلوليت است هر چه زودتر شناسايي شود بيشتر از مداخله زودهنگام  و حمايتهاي جبراني بهرمند مي شود.

به رغم پيشرفت‌هاي شگرف در علوم و تكنولوژي به ويژه در سال‌هاي اخير، افزايش روز افزون آمار معلوليت‌ها را شاهد هستيم.

جدید بودن این حوزه و فرایند رشد دانش و آگاهی ها و اقدامات مورد تایید در این زمینه -همراه شدن آموزش سالهای اولیه کودکی[1] و آموزش افراد دارای معلولیت حالت ویژه و منحصر بفردی را در آموزش ایجاد می کند که می تواند حوزه های مختلفی را دربر بگیرد.

درآمیختگی این دو نیز موانع و مشکلات خاص خود را دارد.درحالیکه آموزش سالهای اولیه کودکی بر اساس علایق و کنجکاوی طبیعی کودکان و در قالب بازی های ابتکاری ،رشد مهارتهای اجتماعی و رشد مهارتهای پیش نیاز تحصیلی (مهارتهای اولیه در یادگیری خواندن ،نوشتن،محاسبه) طراحی شده، آموزش ویژه افراد دارای معلولیت می باید بر اساس نیازها و نقاط ضعف  و نقص های این افراد برنامه ریزی شود.

در حالي كه مراكز مهد كودك و پيش دبستان ،كودكان 3 تا 5 سال را در پذيرش خود قرار داده و برنامه متناسبي در جهت ارتقاي توانمندي اين گروه سني تدوين و اجرا مي نمايند و در شرايطي كه در بسياري از كشورها زمان تشخيص معلوليت را هرچند ممكن زودتر انجام داده و اين گروه از كودكان تحت پوشش مداخله بهنگام قرار ميگيرند،در ايران در زمينه اجراي مداخله بهنگام كاستي هاي فراوان وجود دارد.

بسياري از مهارتهاي اساسي از تولد تا سن 5 سالگي فرا گرفته مي شود.

 

تعريف مداخله بهنگام

واژه«Early intervention»به مداخله اوليه ،مداخله به موقع و مداخله بهنگام معني شده است و در سالهاي اخير توجه زيادي به آن شده است و به سبب آن گرايش زيادي براي اقدامات جبراني و پيشگيرانه به موقع بوجود آمده است. مداخله بهنگام، مداخله دوران اوليه ي كودكي با فراهم آوردن خدمات آموزشي و درماني براي كودكان تا سن 8 سال (بت برودر،2002) تعريف شده است.همچنين بيانگر يك نظام حمايتي- آموزشي است كه مي كوشد از ابتداي تولد يا از نخستين فرصت ممكن پس  از شناسايي كودك معلول و داراي نياز ويژه،كودك و خانواده اش را مورد حمايت ،توانبخشي و آموزش قرار دهد(آژانس اروپايي توسعه نيازهاي ويژه،2006؛به نقل از اصغري نكاح،1386).

توافق برسر تلاش های سیستماتیک و مستمر برای کمک بهنگام به کودکان زیر 5 سال که از نظر رشدی آسیب پذیر و ناتوان بوده را مداخله ی بهنگام می نامند(فرامرزي،1387).

 

ضرورت مداخله بهنگام خسارتهاي اجتماعي،رواني و مالي

مداخله بهنگام در ارتباط با كودك،والدين او،خانواده و جامعه مي باشد.ضرورت مداخله بهنگام بخصوص در خانواده هاي آسيب پذير و كم درآمد،در پژوهشهاي مختلف محرز شده است. بي توجهي و يا اقدام نامناسب در زمانيكه بايد مداخله انجام شود،خسارتي وارد مي كند كه بعدها يا جبران ناپذير است و يا به سختي جبران مي شود.همچنين منافع مادي مداخله بهنگام حائز اهميت است. هزينه‌هايي كه در ابتدا صرف تشخيص بموقع و مداخله بهنگام براي جلوگيري از عارضه مي‌شود، خيلي كمتر از هزينه‌هاي مضاعفي خواهد بود كه بعدها دولت و دستگاه هاي مربوطه را با آن مواجه مي‌كند . با در نظر گرفتن اينكه حدود 10 درصد از جمعيت بيش از 70 ميلوني ايران را معلولان تشكيل مي دهند و اينكه معلولين بزرگترين گروه را در بين فقرا تشكيل مي دهند، اين رويكرد، قابل توجه فراوان است.

 

اهمیت تشخیص در مداخله بهنگام

گفته می شود که شناخت دقیق مشکل خود نصف راه حل است.درک و تشخیص ناتوانی کودکان پیش نیاز مداخله بهنگام موثر است.

 

جايگاه مداخله بهنگام در معلوليت

چنانچه علل معلوليت را به دو قسمت عوامل سبب ساز و عوامل تشديد كننده تقسيم نماييم،در بسياري از موارد اثر تخريبي حاصل از عوامل سبب ساز بوجود مي آيد، اما همچنان فرصت براي كاهش اين اثرات و پيشگيري از ناتواني هاي ثانوي،باقي است و در برخي مواقع و پس از حادث شدن عوامل سبب ساز، عوامل تشديد كننده ظهور پيدا مي كنند كه معلوليت را وسيع و قطعي مي كنند.

 بعبارت ديگر ما دو مرحله هجوم عوامل معلوليت را داريم.مداخله بهنگام در بين اين دو مرحله قرار مي گيرد و در اين صورت، مداخله بهنگام براي عوامل دسته اول درمان ، و براي عوامل دسته دوم پيشگيري است. در واقع مداخله بهنگام هم درمان است و هم فراتر از درمان، پيشگيري است.

اصغري نكاح(1386) دو رخداد همزمان در افراد داراي معلوليت كه از دريافت مداخله بهنگام محروم مي شوند را شامل كاهش توانايي هاي باقي مانده و افزايش ناتواني مي داند. به اعتقاد روت[2] (1387)تمرکز اصلی مداخله بهنگام باید بر گسترش مهارتها[3] بیش از رفع نواقص[4] باشد.این یک رویکرد منطقی است.بدلیل اینکه در بسیاری از موراد، نواقص موجود در فرد را نمی توان رفع کرد.البته اقدامات کاهش ناتوانی در رویکرد قابلیت محور[5] و در محور گسترش مهارتها تبیین می گردد.

شايع‌ترين اختلالات شنوايي اكتسابي بوده و بر اثر عفونت‌هاي گوش و يا عوارض ايجاد شده از طريق داروها بوجود مي‌آيد. بنابراين تشخيص بموقع و مداخله بهنگام، باعث جلوگيري از عارضه ناشنوايي مي‌شوند. در حالي كه بهترين زمان تشخيص شنوايي 48 ساعت پس از تولد نوزاد ذكر مي‌شود، در حال حاضر به استثناي نوزاداني كه در مراكز خصوصي غربال مي‌شوند، تنها 8 درصد از مواليد ايران تحت پوشش غربال شنوايي اين سازمان قرار دارند. چنانچه تشخيص اختلالات شنوايي در كمتر از شش ماهگي و مداخلات كمتر از يكسالگي كودك صورت گيرد، ميزان شنوايي اين افراد نسبت به ساير همنوعان خود بيشتر خواهد بود و اگر اقدامات و مداخلات بموقع باشد، اين افراد زودتر به حالت طبيعي مي‌رسند.

تول[6](2009) بيان ميكند كه مداخله بهنگام منطقه اي نتايج بسيار خوبي را براي  اختلالات طيف اتيسم پيش بيني ميكند. بهترين زمان تشخيص براي کودکان اتيسمي سنين بين 18 تا 36 ماهگي است. اگر خانواده‌ها خيلي زود اين اختلال را در فرزندانشان شناسايي کنند، فعاليت توانبخشي سريع‌تر انجام مي‌شود و اين اختلال به عقب‌ماندگي ذهني منجر نخواهد شد. چراکه در 75 درصد مواقع به دليل تشخيص ديرهنگام اين اختلال تبديل به عقب ماندگي ذهني مي‌شود. مهمترين عامل در پيشگيري از بروز اختلالات نافذ رشد را مداخله بهنگام دانست و گفت: اگر خانواده‌ها آگاه باشند و در سنين پايين اين بيماري را شناسايي کند، از بروز اختلالات بعدي جلوگيري شده و بازتواني تا حد زياي از اثرات اختلالات کاسته مي‌شود.

توجه به مداخله بهنگام در سالهاي اخير موجب بوجود آمدن مدلهاي درماني با محوريت مداخله بهنگام شده است.مداخله ی بهنگام خدمت محور[7]، مداخله بهنگام منبع محور[8] از آن جمله اند(روت،1387) . همچنین در ایران  مدل مداخلات بهنگام روان شناختي و آموزشي خانواده محور توسط فرامرزي(1387) ارائه شده است كه در يك مطالعه نشان داده شد كه مداخلات بهنگام روان شناختي و آموزشي خانواده محور بر بهبود رفتار سازشي فرزندان داراي نشانگان داون تاثير دارد ( فرامرزي، افروز و مالك پور،1387).

فوائد زياد مداخله بهنگام در حوضه هاي مختلف منعكس شده است از آن جمله :

*افزايش ضريب هوشي تا 20 نمره(گورال نيك،1998 ؛ به نقل از فرامرزي،1387).

*افزايش عملكرد كودك نارس(بتشاو،1999 ؛ به نقل از فرامرزي،1387).

*رشد شناختي و تحصيلي(كمپل و همكاران،2001)

*افزايش و توسعه ي تحولات رشد و كاهش عوامل خطر ساز مانند شرايط نامساعد اقتصادي و اجتماعي(سالي لين،2002)

*جلوگيري از كاهش رشد هوشي(اسميت،گرون و وين،2000).

*رشد حركتي و كيفيت حركتي(ماهوني،رابينسون و فيول،1994 ؛ به نقل از فرامرزي،1387).

مداخلات بهنگام کودک معلول بر اساس طرح آموزش انفرادی (IEP)[9] فرصتی را فراهم می کند تا متناسب با کاستی های موجود ، مداخلات اولیه بصورتی موثر بر افزایش توانمندی ها و جلوگیری از افزایش این کاستی ها و بر اصل تفاوتهای فردی و منحصر بفرد بودن هر کودک دارای معلولیت صورت گیرد.

مداخله بهنگام بدون مشارکت خانواده امکان پذیر نمی تواند باشد.

 
 
ادامه مطلب در پست های بعدی ....

[1]. Early childhood education

[2]. Ruth

[3]. Development of skills

[4] .Treatment of deficit

[5]. Competency-based

[6] . Towle

[7]. Service-based

[8]. Resource-based

[9]. Individual Education Plan


موضوعات مرتبط: تازه های اختلال یادگیری

تاريخ : یکشنبه پنجم اردیبهشت 1389 | 14:31 | نویسنده : آرین |

 ایا اختلال  

 attention deficit  disorder)   Add)

با اختلالا ت یادگیر ی ارتباط دارد؟

 boy

 

 بعضی اوقات Addدر کودکانی که عملکرد تحصیلی ضعیفی دارند. دیده می شود،ولی ممکن است این کودکان علائم ناتوانی یادگیری  نداشته باشند.

بسیاری از کودکانی که در زمینه های اصلی, تحصیلی,زبان(خواندن ریاضیات نوشتاری)دارای مهارت های برتر هستند ممکن است در مدرسه عملکردی ضعیف داشته باشند.علت ان را می توان ناشی از ناتوانی کودک در نشستن پشت میز،کامل کردن تکالیف و سازماندهی شخصیدانست. به منظور تعیین اینکه ایا Addمشکلی در ارتباط با ناتوا نی یادگیری می  باشد ،لازم است که گروه متخصصی که با این افراد در ارتباطنداطلاعات  حاصله از منابع گوناگون رابا هم ترکیب نمایند.در این میان بیشترین تاکید  بر اطلاعات حاصله از محیطی است که کودک در انجا دست به عمل  می زند(نظیر مدرسه و منزل)و ارزیابی متخصصین در درجه دوم اهمیت  قرار دارد.انهم به این دلیل که ممکن است کودک وقتی به طور انفرادی  وتک با ازمونگر مواجه می شود ،علائم رفتار تکانشی و حواسپرتی را از خود نشان ندهد.معلمان بسیاری می توانند کودکانی را به یاد اورند که به دلیل نقصان توجه از پیشرفت در مدرسه باز مانده اند .در مواردی که نقصان در رفتارتوجه جزئی است,ممکن است مشکلاتی در یادگیری ایجاد شود و یا بر  عکس کودک با مشکلاتی در این زمینه مواجه نشودبه هر حال وقتی کودک مبتلا به نقصان شدید توجه است این مشکل می  تواند اثرات مخربی بر یادگیری او داشته باشد . 

اختلال کمبود توجه از عوامل موثر در اختلالات یادگیری در نظر گرفته شده است .

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

منظور ان است که گاهی اختلال توجه و اختلال یادگیری به طور همزمان در یک کودک اتفاق می افتد.

 نقص توجه بدون بیش فعالی

 رفتار کودکی که نقص توجه بدون بیش فعالی دارد مشابه رفتار کودکان  بیش فعال است جز انکه این کودکان بیش فعال نیستند ولی کیفیت هر  دو اختلال یکسان است .به هر حال اختلال نقص توجه بدون بیش فعالی خفیف تر است. 

کم فعالی یکی دیگر از اشکار ساز های کاستی توجهی است.

کم توجه برعکس بیش فعالی است.در این شرایط کودک از محیط کناره گیری می کند.رفتارش با فقدان پاسخ به محرک های محیطی مشخص می گردد.

احتمال دارد حد نهایی این اختلال به صورت اوتیسم جلوه گر شود

ممکن است کودکان کم سن تر در رویای روزانه به سر برند که در این صورت تکالیفی که برای انها طرح شده است ، عمل نمی کنند ویا به ندرت  در گفتگو ها و بحث با سایر کودکان شرکت می کنند .

 ارزیابی و بررسی روانشناختی اختلال Add

 در ارزیابی های طبی, روانشناختی و اموزش ویژه ,کودک دارای اختلال نقص در توجه ممکن است تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيدعلائمی از

مشکل در توجه و تداوم کار ،

درخواست های مکرر برای تکرار سوالات و دستورات شفاهی

حواس  پرتی در مقابل محرکات دیداری و شنیداری ،

توضیحات بی ربط ,یا تلاش برای مربوط کردن تجربیات و تمایلات شخصی که به وسیله محرکات  گوناگون ازمون به یاد اورده شده اند،را نشان می دهند.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيدممکن است علائمی از

عدم توجه حین انجام ارزیابی های رشد عصبی  به صورت بی ثباتی در انجام ازمون های مربوط به حافظه شنیداری ،نظیر مواردی همچون تعویض اعداد در ازمون فراخنای اعداد و یا عملکرد تکانشی دیده می شود.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيدجزئیات تکانشی addممکن است به صورت

 تمایل برای بیان اولین پاسخی که به ذهن می رسد،

انجام دادن تکالیف قبل از کامل شدن دستورات و قاپیدن مواد ازمون،

قبل از اینکه ازمونگر انها را ارائه دهد.دیده می شود.

 

    تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيددر بررسی روانشناختی هنگامی می توان الگوئی از حواسپرتی مفرط را طرح کرد که کودک در خرده ازمونهای محاسبه عددی ,فراخنای اعداد ,و رمز نویسی در ازمون wisc-rو نیز در خرده ازمون های شناخت صورت ها،حرکات دست،یاد اوری اعداد,ترتیب کلمات و حافظه فضایی مربوط به ازمون k-abcنمرات پائینی به دست اورد.چنین خرده ازمونهایی که از  توانایی کودک در تمرکز و توجه تاثیر می پذیرد,ممکن است تحت تاثیر  سایر عوامل نامربوط قرار بگیرد.به همین دلیل نمی توان از یک الگوی عملکرد ضعیف در چنین خرده ازمون هایی به عنوان شاخص اصلی برای  تشخیصAddاستفاده کرد.

 

 


موضوعات مرتبط:

تاريخ : پنجشنبه نوزدهم فروردین 1389 | 15:5 | نویسنده : آرین |
 

 

یا مقلب القلوب ....

و باز نسیم گوارای گیسوان مشک بوی،

                                بوته های گل را با آهنگ موزون تکان می‌دهد

                                     تا با لاله‌ی خوش عذار و

                                                      نرگس و ریحان و گل های دشتی

   همزمان جوانه زنند  و

                                                  آنگاه در چمن‌ها و دشت و

                           دمن طوفان برپا کنند.

 

                              ذهنتان زیبا٬ دلتان خوش٬ لبتان خندان

                                                 نوروز مبارکتاريخ : دوشنبه بیست و چهارم اسفند 1388 | 15:35 | نویسنده : آرین |

 

 

كودكاني كه داراي اختلال خواندن هستند در خواندن شفاهي اشتباهات زيادي دارند ،ا

ين اشتباهات به وسيله ي حذف،اضافات و تحريف لغات مشخص مي شود.

چنين كودكاني در تشخيص بين ويژگيهاي حروف چاپي و اندازه ها به ويژه حروفي كه فقط در وضع فضايي و طول خطوط متفاوت است مشكل دارند

.مشكلات در ترتيب و تنظيم حروف زبان نوشتاري يا چاپي ممكن است منحصرا به حروف جملات و حتي يك صفحه كامل مربوط باشد ،سرعت خواندن كودكان اغلب با حداقل درك مطلب و آهسته است.

 مشكلات كمتر با رونويسي وبيشتر با املا همراه است.

اگر مشكلات زبان ، همراه با اختلال خواندن وجود داشته باشد .اختلال در تمايز و تفاوت صدا را در ترتيب مناسب حروف مي توان مشاهده كرد .

كودكان داراي اختلال خواندن ممكن است با يك واژه از وسط تا انتهاي يك جمله چاپي يا نوشته شده شروع كنند.

گاهي اين كودكان به خاطر ضعف دربر قراري توالي حركات چشم از راست به چپ حروف را پس و پيش مي خوانند .

ناتواني در ياد آوري و فراخواني حافظه ،ضعف در يادآوري نام حروف و صدا را سبب مي شود.

به صورت نظري بر حسب نيمرخ عملكردي مي توان دانش آموزان داراي ناتوانيهاي خواندن را به سه گروه تقسيم كرد:

                                               آوايي

دشواري خواندن                       ديداري

                                                 تركيبي

كودكان با دشواريهاي خواندن آوايي: اين گروه كه بيشترين تعداد را در بين نارسا خوان ها تشكيل مي دهند ،گروهي هستند كه قادر به تشخيص كلمات به صورت كلي هستند اما در تجزيه صداهاي آن ضعيفند.

گروه كودكان با دشواري هاي خواندن ديداري گروهي هستند كه در تجزيه يك لغت به صداهايش خوب هستند اما توانايي تشخيص لغات به صورت كل در آنها ضعيف است.

گروه كودكان با دشواريهاي خواندن تركيبي ،گروهي هستند كه در هر دو مهارت ضعيفند.

از ديدگاه عملي دشواريهاي خواندن را در دوسطح شفاهي و درك مطلب مي توان تحليل كرد.

خطاهاي مشخص شده در خواندن شفاهي شامل:

1- حذف   2 - جانشين سازي    3- تحريف    4- اضافه كردن.

 شروع غلط ، ترديد طولاني يا گم كردن سطر ها در متن ،جمله بندي نادرست،وارونه سازي واجها در جمله يا حرف در واژها وكند خواني،وارد كردن كلمات خارج از متن به مطالب خوانده شده ،عدم شناسايي كلمات در حد پايه ي كلاسي،كلمه به كلمه خواني، ناتواني در بخش و صداكشي از ديگر مشكلات خواندن است.

 

 مهارتهاي مربوط به درك مطلب

توجه به نكات اصلي و جزئيات،دريافت فكر اصلي،پيگيري امور و توالي،استنباط و نتيجه گيري،سازماندهي افكار،كاربرد خوانده ها و ارزيابي موضوع از مهارتهاي مربوط به درك مطلب است.

تحقيقات نشان مي دهد كه كودكاني كه در درك مطلب ضعيف هستند معمولا مطالب را لغت به لغت مي خوانندو انرژي بيشتري صرف خواندن مي كنند.

 


موضوعات مرتبط:

تاريخ : سه شنبه یازدهم اسفند 1388 | 7:27 | نویسنده : آرین |

نامه اي به معلم رياضي از زبان یک دانش آموز دارای اختلال در ریاضی

 

معلم رياضي عزيز :

لطفاً اجازه دهيد در آزمونها تكه اي كاغذ با جاي كافي براي محاسبات داشته باشم.

اگر بار اول مسئله را اشتباه فهميدم به عكس العملهاي فوري وشانسي براي حل كردن مسئله نياز دارم. اغلب اشتباهات من در نتيجه اشتباه ديدن مسئله است .براي جلوگيري از اين اشتباه، شما بايد همزمان كه مسئله را انجام مي دهم مراقب باشيد و اشتباهاتي را كه رخ مي دهد يادداشت كرده و آن را تصحيح كنيد.

مسائلي كه خيلي نزديك به هم روي صفحه نوشته شـده اند سبب خستگي و سردرگمي ذهني من مي شوند .لطفاًمسائل تستي واضح باشند ،فقط مهارتهاي لازم را بيازماييد .اين مسائل نبايد اعدادبزرگ ومحاسبات گيج كننده غيرضروري داشته باشند ؛چون سبب منحرف شدن من از موضوع اصلي و آشفتگي ام مي شود.

لطفاً به من بيش از زمان استاندارد وقت بدهيدتا مسائل را تكميل كنم و كنترل كنيد كه آيا من دلهره دار م يا نه؟اگر ممكن است اجازه دهيد كه من با توجه به اصل يك به يك ( كلمه به كلمه ) در حضور شما امتحان دهم. از همه مهمتراين كه هرگزفراموش نكنيد من مي خواهم مطلبي راآموخته وآنرا حفظ كنم!درك كنيدكه رياضي براي من بسيار متفاوت از ديگر موضوعات است . رياضي تلخ است! كوچكترين بد فهمي يا شكست در استدلال باعث هراس و گريه من مي شود.

لطفا درك كنيد كه من تلاش كرده و بارها شكست خورده ام و براي من رياضي يك موضوع بسيار هيجاني است . دلسوزي به هيچ وجه به من كمك نمي كند ، اما صبر و توجه خاص شما مي تواند مفيد باشد.

من نمي دانم چرا اينقدردررياضي مشكل دارم.معلومات رياضي ام درميان انبوه اطلاعات حافظه ام بطور تصادفي پاك مي شوند و من نمي توانم اشتباهات روش خود را تصحيح كنم. دوست دارم كه بعد از كلاس ، بر روي موضوعي كه تازه ارائه شده كار كنيم . يا اگر اين امكان وجود ندارد،همان روز حداقل يك ساعت كار كنيم .

تقاضا دارم كه براي تمرين، مسائل اضافي به من داده  شود.مي دانم كه كاركردن با من براي شما خسته كننده است . هيچ الگوي منطقي براي اشتباهات من وجود ندارد.بيشتر آنها در ثبت يا "ديدن " بخشي از يك مسئله در ديگري است.مطمئنم پس از چند ساعت كار با من، خواهيد فهميد چقدر مهم است كه مسائل را تا حد امكان يكدست و ساده كنيد ، زيرا مغز من به اندازه كافي انحرافهاي نااميد كننده ايجاد مي كند. من بايد بتوانم هنگام ارائه مطلب جديد،هر مرحله را نوشته و حل و فصل كنم تا آنرا به اندازه اي خوب بفهمم كه بتوانم براي شما بازگو كنم.

شايد شما بتوانيد در درس آينده تاثير خوبي روي من بگذاريد . لذا درس مي تواند بيشتر به صورت مرور باشد ومن ديگر گريه نخواهم كرد.درآخر مطمئنم كه شماتا الان مي دانيدكه من سعي نمي كنم از انجام دادن آنچه كه ازبقيه كلاس خواسته شده"شانه خالي كنم ". من براي"به دوش نكشيدن مسئوليتم"بهانه نمي تراشم. مي خواهم دراين كلاس بيشتراز آنچه كه از دانش آموزان متوسط يابهتر خواسته مي شود،به كلاس ارائه دهم. اميدوارم مشتاقانه به نمره بالاي ميانگين در كلاس دست يابم.

پيشايش به خاطر همه كمكهايتان دراين راه، متشكرم


موضوعات مرتبط:

تاريخ : سه شنبه بیست و هفتم بهمن 1388 | 19:40 | نویسنده : آرین |

کابوس های شبانه
 
 
 
 
گاهی اوقات  کودک  شما به علت دیدن خوابهای ترسناک از خواب بیدار می‌شود و . در این زمان کودک اکثرا با وحشت  فریاد می کشد  و یا گریه می‌کند و یا به طرف اتاق خواب و تخت والدین می‌آید و از آنها تقاضای کمک می‌کند. گاهی هم ممکن است کودک دچار وحشت شبانه در خواب شود و با صدای بلند در خواب داد بکشد و گریه کند اما از خواب بیدار نشود.
 
 
علل کابوسعلل و موجبات اصلی کابوسها ممکن است بر اثر رویدادها و مسائل ترسناکی باشد که کودک در طی روز در تلویزیون می‌بیند یا در داستانها و کتابها می‌خواند و یا اطرافیان تعریف می‌کنند و یا اصولا مسئله‌ای باشد که کودک خود شخصا با آن رو به رو است مانند: دعواها ، مشکلات احساسی و در بچه‌های بزرگتر مشکلات در مدرسه و شاید سختی تکالیف درسی و غیره. همچنین کابوسهای کودک می‌تواند تاثیراتی از اعمال روزانه باشد، یک روز فشرده و سخت می‌تواند باعث کابوس هنگام خواب شود.

البته خوابهای وحشتناک می‌تواند از تخیل کودک هم شکل بگیرد بدون اینکه معنای خاصی داشته باشد. در بچه‌های کوچک این خوابها قسمتی از رشد آنهاست و وقتی از خواب می‌پرند بلافاصله به خواب می‌روند و در فردا آن روز چیزی به یاد نمی‌آورند. هر کابوسی به این معنی نیست که مسئله‌ای وجود دارد. در کودکان تب ، مریضی ، زیاد یا دیر خوردن غذا می‌تواند نقش مهمی در کابوس داشته باشد.

 
 
نحوه برخورد والدین با کابوس
 


نحوه بر خورد والدین هنگام دیدن خوابهای وحشتناک به این گونه است که: هنگامی که کودکی در دل شب فریاد کشید، بی آن که از خواب بیدار شود، باید او را نوازش کرد و آرام در گوشش لالایی نجوا کرد و در این هنگام نباید کودک را حتی‌الامکان از خواب بیدار کرد. اما زمانی که کودکتان از صدای فریاد خودش بیدار شد، همچنان وحشت زده و ترسیده است او را در آغوش بگیرید و یک لیوان آب به او بدهید و او را نوازش کنید و با صدای آهسته برایش تعریف کنید که این فقط یک خواب بود و گذشت، آنچه که دیدی همه در خواب بود.
سعی کنید وقتی کودک خواب ترسناک می‌بیند و به طرف تخت شما می‌آید او را به تخت خودش باز گردانید چون بعدا خیلی مشکل است که شبهای بعد در اتاق خودش به خواب رود و سعی کنید پیش کودک تا به خواب رفتن وی بمانید و بعد اتاق او را ترک کنید. هنگامی که احساس می‌کنید دیدن کابوس در کودکتان به علت این است که ذهنش مشغول مسئله‌ای است باید دقت کنید که چه چیزی در زندگی کودک تغییر یافته است. البته باید از خود کودک کمک گرفت و یک سئوال باز و دقیق پرسید مثلا دیشب چه خوابی دیده بودی؟ یا دقیقا از چه چیزی می‌ترسی؟ و بگذاریم خودش تعریف کند و سعی کنیم بین صحبتهایش حرف نزنیم با دقت گوش کنیم. طنین آرام بخش صدایتان او را تسکین خواهد داد و به او خواهد فهماند که آنچه که دیده واقعیت نداشته است، و اگر کودک باز هم بی‌قراری کرد می‌توان چراغ را روشن کرد و گفت بیا به دنبال آن چیزی که می‌ترسی بگردیم و یا به او بگوییم چراغ را برایت روشن می‌گذارم. البته امکان دارد که در بعضی موارد ، صحنه‌هایی از آن کابوس وحشتناک در ذهنش دوباره تکرار شود و از ترس اینکه دوباره آن منظره‌های وحشتناک را ببیند از رفتن به رختخواب امتناع ورزد، توصیه‌ای که در این زمان وجود دارد این است که موضوع خوابی را که کودک عنوان می‌کند را به شکل دیگری به پایان برسانیم به این شکل که مثلا اگر خواب اژدها را دید به او بگوییم که در انتها تو شمشیری داشتی و اژدها را کشتی.
 
زیرا کودک با این عمل ما احساس خواهد کرد که وی را درک می‌کنیم. البته در کودکانی که کوچکتر هستند نباید انتظار داشته باشیم که خوابشان را واضح بتوانند بیان کنند زیرا کودکان در سنین پائین نمی‌توانند دقیقا خوابی را که دیده‌اند به روشنی برای دیگران تعریف کنند و فقط ممکن است یک لغت بگویند مثل: زن بد جنس یا سگ بزرگ. در این صورت باید به آنها گفت که در واقعیت و در اتاق او چیزی وجود ندارد و می‌توان به همراه کودک همه جای خانه را جستجو کرد.
 
پیشگیری

شبها سعی کنید همیشه یک چراغ خواب در اتاق کودک روشن باشد و در تاریکی قبل از اینکه کودک به خواب رود به وسایل در اتاق کودک نگاه کنید که بد نمانده باشد مثلا سایه یک صندلی ممکن است برای کودک ایجاد ترس کند. و یا می‌توان یک عروسک به کودک داد         
 سعی کنید قبل از به خواب رفتن کودک برایش قصه بخوانید (البته نه قصه های هیجان انگیز) و یا یک مسئله که برای کودک جالب است برایش تعریف کنید و به او بگویید: امیدوارم امشب در موردش خواب ببینی. شما می‌توانید یک موقعیت روحی خوب و آرامش قبل از خواب ، برای کودکتان ایجاد کنید.

موضوعات مرتبط: نکات روانشناسی

تاريخ : یکشنبه یازدهم بهمن 1388 | 16:10 | نویسنده : آرین |
شکاف لب و کام (Cleft Lip and Palate  )
 

 

 

شکاف لب نوعی ناهنجاری مادرزادی است که در دو حالت منفرد و همراه با شکاف کام مجموعا 3/2ناهنجاری های اصلی صورت را تشکیل میدهد

 این ناهنجاری ها به دو صورت غیر سندرومی و سندرومی وجود دارد که در حالت سندرومی این نا هنجاری جزئی از یک بیماری می باشد
بروز این ناهنجاری مشکلات فراوانی از نظر تکلموعملکردو...پدید می آوردو علاوه بر ان مشکلات فراوانی از نظر روحی-روانی و مالی برای والدین بوجود می آید.

درمان این ناهنجاری به صورت تیمی بوده و نیاز به یک گروه درمانی تخصصی و کار آزموده داردکه از متخصصین مختلف از جمله جراحان پلاستیک متخصص گوش حلق بینیو دندان پزشک و کفتار درمان تشکیل شده است .

شکاف لب و کام در حدود 1در1000تولد صورت گرفته و برای مقابله و معالجه آن به تجربیات دارویی، جراحی و دندانپزشکی نیاز است. تاکنون هیچ راه تضمینی برای جلوگیری ازتولد کودک با شکاف لب یاکام پیدا نشده است.

چندین راه برای پایین آوردن احتمال تولد کودکی با شکاف لب یا کام وجود دارد. راه اول گذراندن یک بارداری سالم و تا حد امکان استفاده نکردن از مشروبات الکلی،سیگار و مصرف ویتامین هایی مثل اسید فولیک قبل ازتولد در حین بارداری می باشد.


اگرچه مطالعاتی درزمینه بررسی کارایی این رفتارهادرکاهش وتعداد دقیق کودکان متولد با شکاف کام و لب وجود ندارد، ولی مطالعات انجام شده نشان می دهد رفتارهای فوق می تواند احتمال ابتلا را کاهش دهد.

مشکلات گفتاری در بیماران با شکاف کام پیچیده ومختص به فرد است. بعضی از مشکلات گفتاری با گفتار درمانی حل می شوند و بعضی از موارد نیازمندترکیبی از گفتار درمانی و جراحی هستند و به طور کلی، بهترین تشخیص این مشکلات توسط تیمی که شامل گفتار درمانگر و جراح است امکان پذیر است . شکاف لب و کام یک بیماری چند عاملی است، بدین معنا که عوامل ژنتیکی همراه با سایر عوامل باعث می شود که یک بیمار با شکاف کام متولد شود.


ظاهرا شرایط بارداری مادر می تواند تا حدودی عوامل ژنتیکی را تغییر دهد چیزی که اتفاق می افتد این است که نواحی لب و سقف دهان به هم نمی رسند و بسته نمی شوند، این مشکل می توانددر یک طرف یا هر دو طرف انجام شود،یااین که شکاف کامل باشد یا فقط قسمتی از لب یا دهان را در بر گیرد. همه افراد با شکاف لب برای تداوم زندگی نیاز به جراحی ندارند. هر چند بدون وجود نوعی تدبیر گفتار فرد هرگز به صورت عادی تکامل پیدا نمی کند.

روش قابل استفاده، قرار دادن یک مسدود کننده (obturator) در فاصله شکاف یا بستن شکاف با بافت قابل دسترسی کام است. اکثر مردم ترجیح می دهند که به جای مسدود کننده (پلاک ارتودنسی)از بافت قابل دسترسی کام استفاده شود، استفاده از obturatorدر بیماران در حال رشد ساده نیست به همین دلیل از طریق جراحی آن ناحیه را می پو شانند. گزارش شده است حتی د بیمارانی که در نقاطی از دنیا زندگی می کنند که امکان جراحی در آنجا وجود ندارد نیز قابلیت غذا خوردن حتی با وجود مشکلات کام افزایش یافته است، اگرچه در این بیماران گفتار به صورت عادی تکامل نمی یابد.

زمان جراحی برای ترمیم کام متفاوت است. این مسئله به وزن و اندازه بیمار و عرض شکاف کام بستگی دارد. به طور کلی اگر ممکن باشد اکثرجراحان تلاش می کنند

قبل از اینکه بیمار شروع به سخن گفتن مقدماتی کند، شکاف کام بندند.معمولاچندهفته بعداز جراحی بیمار توسط جراح ویزیت می شودتا از ترمیم مناسب ناحیه جراحی اطمینان پیدا کند. بعد از اقدامات صورت گرفته تیم مورد نظر به طور معمول بیمار را هر6ماه یک بار تا سن 5 سالگی پیگیری می کنند که پیشرفت گفتاری را هم بتوانند تحت نظر داشته باشند. بعد از 5 سالگی اکثر بیماران با فواصل سالیانه پیگیری می شوند چون در حال رشد و تکامل هستند. اگر کودک فقط شکاف لب یا کام داشته باشد

(و هیچ مشکل دیگری بجز شکاف کام و لب نداشته باشد) می تواند بخورد و بیاشامد و از نظر رشد و نمو در یک منحنی رشدی مناسب قرار گیرد. اگر وزن آنها کاهش پیدا کند و روی منحنی رشد تاثیر بگذارد به عوض اینکه فکر کنیم به خاطر شکاف کام است،باید در مورد آن تحقیق کرد. اکثر، اوقات کودکان تا حدود سن 6 سالگی در مورد بد شکلی های صورتی یا جای زخم آنها عکس العمل روانشناسی نشان نمی دهند.بعد از این دوره آنها احساسات بیشتری نسبت به سوالاتی که در این زمینه از آنها می شود نشان می دهند و بیشتر اوقات ضروری است تا والدین، دانش آموزان و معلمان را در مورد شکاف لب توجیه کنند،
مطالعات انجام شده نشان می دهدکه کودکان با شکاف کام ولب از نظر رشد روانی بمانند کودکان طبیعی هستند. همچنین تحقیقات دیگری وجود دارد که نشان می دهد بچه های دارای شکاف کام ولب مشکلات روان شناختی بیشتری نسبت به هم سن وسالان خود که در این موقعیت قرار نگرفته اند، دارند.

نحقیق از بیماران که در سنین 40 و بالاتر هستند نشان می دهد،افرادی با مشکل خود سازگاری خوبی پیدا کرده بودند در گذشته شدیدا از طرف خانواده حمایت می شدند و احساس می کردند که دارای مکانی مطمئن و راحت برای صحبت کردن در مورد موقعیتشان و گرفتن پاسخ سؤالاتشان نسبت به مشکلشان هستند.بنابراین مهمترین قسمت تمام این مراقبت ها و درمان ها این است که والدین خود را ملزم بدانند و محیطی مناسب را برای این کودکان در حال رشد ایجاد کنند.

 

 

به گزارش روز جمعه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، به نقل از نشریه آمریکایی Epidemology نوزادان مادرانی که در دوران بارداری مکملات ویتامین A را بسیار مصرف می کنند نسبت به نوزادان دیگر حدود 50 درصد کمتر در خطر ابتلا به شکاف کام و یا لب شکری قرار دارند.
محققان طی مطالعاتی بر روی 535 زن باردار دریافتند زنانی که روزانه حدود 8/3 میلی گرم مکملات ویتامین A را مصرف می کنند خطر تولد نوزادانی با مشکل شکاف کام و لب در آنان بسیار کاهش می یابد.
پژوهشگران یادآور شدند، سیگار کشیدن در دوران بارداری که در بین زنان نروژی شایع است می تواند عامل مهمی در ابتلا به شکاف کام و لب باشد.
شکاف کام انواع گوناگونی دارد و مشکلات دهان و دندان در این گونه بیماران بیشتر به چشم می خورد


موضوعات مرتبط: اختلالات گفتار و زبان

تاريخ : جمعه هجدهم دی 1388 | 14:31 | نویسنده : آرین |

گفتار كودك در دوران آمادگي و مهدكودك

 

 

 

 

 

 

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.comكودكان در اين گروه سني ، هنوز در حال يادگيري صحبت كردن هستند و اشتباهات گفتاري بسياري را مرتكب مي شوند . كودكان داراي نارواني گفتار كودكان طبيعي هستند ، اما ممكن است نارواني گفتار آنان بصورت تكرار ، كشش يا قفل شدگي در هنگام تلفظ صدا به اندازه اي شديد باشد كه اين نارواني ها براي شنونده كاملا مشهود و قابل تشخيص باشد . در زمينه عوامل موثر بر نارواني گفتار تا به حال نظريه هاي گوناگوني ابراز شده است .برخي عوامل جسماني و برخي عوامل روحي _ رواني را در ايجاد اين مشكل موثر مي دانند . اما آنچه كه در كنار هوش طبيعي به منزله لازمه هاي گفتار روان مطرح شده است ، مواردي است كه از جمله آنها مي توان به مهارتها و تواناييهاي زير اشاره كرد :

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.comبرخورداري از ذخيره غني و مناسب لغات گفتاري ، توانايي در به كار گيري كلمه ها ، و قرار دادن صحيح آنها در زنجيره گفتار (رعايت قوانين دستوري و صرف و نحو مناسب ) ، هماهنگي در گفتار و تنفس ، استفاده از پردازه هاي فكري لازم براي معنادار ساختن گفتار، به كار گيري سرعت و لحن مناسب براي ايفاي پيام و مقصود از طريق كلام و سرانجام ،كنترل گفتار از طريق بازخورد شنيداري كه فرد ضمن صحبت از گفتار خويش دارد .

   تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com5/6-3 سالگي ، سنين رشد و تكامل اين جنبه ها در زبان شفاهي است و از اين رو پيش بيني نارواني گفتار براي كودكان در اين گروه سني ، امري بديهي به نظر مي رسد .

در اين سن ، لغات به راحتي در دسترس كودك قرار نمي گيرد ، زيرا بر قوانين دستور زبان تسلط لازم نيافته است و فكرش سريعتر از پردازشهاي حركتي گفتار در جريان است و براي هماهنگي اين دو ، گذشت زمان كافي است .

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.comبنا بر دلايل گفته شده ، متخصصان گفتار و زبان ، نارواني گفتار در سنين قبل از دبستان را (نارواني طبيعي گفتار ) مي دانند و آن را يك اختلال گفتاري در نظر نمي گيرند .

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.comتبديل مرحله طبيعي نارواني در رشد گفتار به مورد آسيب شناختي (لكنت ) كه به درمان مستقيم نياز داشته باشد ، در گرو واكنشي است كه والدين ، اطرافيان و گروه همسالان نسبت به مشكل گفتاري كودك نشان مي دهند .

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.comشرايط محيطي كه كودك در آن رشد مي يابد نيز از جمله عوامل مستعد كننده اي است كه در بروز مشكل و شدت يافتن آن نقش دارد . اين ، واقعيتي است كه آسيب شناسان گفتار و زبان در كلينيك هاي درماني با آن مواجه اند . در نتيجه در صدد اصلاح و تعديل رفتار اطرافيان كودك بر آمدند تا محيطي آرامش بخش براي او فراهم آورند .

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.comاگر در حال حاضر در مهدكودك يا كلاس آمادگي خود در مورد بروز نارواني براي يكي از كودكاني كه با آنها سروكار داريد ، نگراني داريد :

¬تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com    هيچ نوع توجه ويژه يا واكنش خاصي را در هنگام وقوع نارواني نشان ندهيد .

¬تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com    با كودك به گونه اي برخورد كنيد كه گويا هيچ مشكل گفتاري ندارد .

¬تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com  حتي با لحن آرام و محبت آميز ، هيچ توصيه اي اعم از اين كه : "نفس بگير ، شمرده صحبت كن ، دوباره تكرار كن و ... " به او نكنيد .

¬تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com    از هر گونه تغيير چهره كه بيانگر نگراني ،اضطراب ، تعجب و ...باشد ، پرهيز كنيد .

¬ تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   با نگاه خود ، او را در شرايط " فشار وقت " قرار ندهيد كه مجبور به تعجيل در صحبت كردن شود .

¬تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com    تنها توصيه ما به شما ، استفاده از گفتاري شمرده ، آرام و آهنگين همانند قصه گوهاست .

¬ تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com از اولين فرصت براي راهنمايي و مشورت با متخصصان اختلالات گفتاري در مدرسه يا مهد كودك استفاده كنيد .

¬تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com  با والدين كودك درباره عقيده و نظر آنان در مورد مشكلي كه پيش آمده است ، صحبت كنيد و در مورد كارها يا اقداماتي كه مي توانيد براي كودك انجام دهيد ، به بحث بپردازيد .

¬  تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com در بسياري موارد اگر مردم در "گوش دادن " و يا پاسخ گويي به اين كودكان به مثابه يك مورد خاص برخورد كنند ، و برخي موارد را در مورد آنان رعايت كنند و از رفتارهايي كه در كودك ،توليد هيجان هاي بي مورد مي كنند ،اجتناب ورزند ، تواناييهاي زباني و گفتار كودك به سمت طبيعي شدن پيشرفت خواهند كرد .

 

 

 

                                                     


موضوعات مرتبط:

تاريخ : دوشنبه هفتم دی 1388 | 22:5 | نویسنده : آرین |

 

 

اختلال نقص در توجه(add )به چه معناست؟

اختلال نقص در توجه( (add  بر گرفته از (attention deficit  disorder)  میباشد.

 در سومین راهنمای تشخیص و اماری بیماری روانی(dsmiii)  (انجمن روانپزشکان امریکا1980) از اختلال نقص در توجه (ADD)اصطلاحا به عنوان کمبود نامناسب توجه به رشد(بی توجهی)همراه با ضعف در کنترل تکانه ها یاد شده است که از فراوان ترین مشکلات در میان کودکان دارای اختلال در یادگیری می باشدکه موجب کاهش کارایی انان در مدرسه می گردد.

مشاهدات نشان می دهد کودک در تمرکز و توجه بر روی تکلیف طرح شده ،با شکست مواجه می شود و نمی تواند سر و نگاهش را به سمت معلمی که در حال اموزش به اوست جهت دهد یا در دنبال کردن دستورالعمل ها شکست میخورد از طرف دیگر ادامه کار بر روی یک تکلیف معین،تعیین جهت نگاه و سر ،حالت چهره ،مراقب و گوش به زنگ و اجرای دستورالعمل ها و موفقیت در عملکرد نشان دهنده رفتار  توجه کودک است.

 

 ایا اختلال Addبا اختلالا ت یادگیر ی ارتباط دارد؟

 بعضی اوقات Addدر کودکانی که عملکرد تحصیلی ضعیفی دارند. دیدهمی شود،ولی ممکن است این کودکان علائم ناتوانی یادگیری  نداشته باشند.

بسیاری از کودکانی که در زمینه های اصلی, تحصیلی,زبان(خواندن ریاضیات نوشتاری)دارای مهارت های برتر هستند ممکن است در مدرسه عملکردی ضعیف داشته باشند.علت ان را می توان ناشی از ناتوانی کودک در نشستن پشت میز،کامل کردن تکالیف و سازماندهی شخصی  دانست. به منظور تعیین اینکه ایا Addمشکلی در ارتباط با ناتوا نی یادگیری می  باشد ،لازم است که گروه متخصصی که با این افراد در ارتباطنداطلاعات  حاصله از منابع گوناگون رابا هم ترکیب نمایند.در این میان بیشترین تاکید  بر اطلاعات حاصله از محیطی است که کودک در انجا دست به عمل  می زند(نظیر مدرسه و منزل)و ارزیابی متخصصین در درجه دوم اهمیت  قرار دارد.انهم به این دلیل که ممکن است کودک وقتی به طور انفرادی  وتک با ازمونگر مواجه می شود ،علائم رفتار تکانشی و حواسپرتی را از خود نشان ندهد.معلمان بسیاری می توانند کودکانی را به یاد اورند که به دلیل نقصان توجه از پیشرفت در مدرسه باز مانده اند .در مواردی که نقصان در رفتارتوجه جزئی است,ممکن است مشکلاتی در یادگیری ایجاد شود و یا بر  عکس کودک با مشکلاتی در این زمینه مواجه نشودبه هر حال وقتی کودک مبتلا به نقصان شدید توجه است این مشکل می  تواند اثرات مخربی بر یادگیری او داشته باشد . 

اختلال کمبود توجه از عوامل موثر در اختلالات یادگیری در نظر گرفته شده است .منظور ان است که گاهی اختلال توجه و اختلال یادگیری به طور همزمان در یک کودک اتفاق می افتد.

 

 نقص توجه بدون بیش فعالی

 رفتار کودکی که نقص توجه بدون بیش فعالی دارد مشابه رفتار کودکان  بیش فعال است جز انکه این کودکان بیش فعال نیستند ولی کیفیت هر  دو اختلال یکسان است .به هر حال اختلال نقص توجه بدون بیش فعالی خفیف تر است. کم فعالی یکی دیگر از اشکار ساز های کاستی توجهی است.

کم توجه برعکس بیش فعالی است.در این شرایط کودک از محیط کناره گیری می کند.رفتارش با فقدان پاسخ به محرک های محیطی مشخص می گردد. احتمال دارد حد نهایی این اختلال به صورت اوتیسم جلوه گر شودممکن است کودکان کم سن تر در رویای روزانه به سر برند که در این صورت تکالیفی که برای انها طرح شده است ، امل نمی کنند ویا به ندرت  در گفتگو ها و بحث با سایر کودکان شرکت می کنند .

 

 

برای آگاهی از پاسخ سوالات زیر به ادامه مطلب مراجعه بفرمایید

مشکلات خانوادگی در رابطه با این کودکان چگونه است ؟

ایااختلال Addبا بالا رفتن سن افزایش پیدا می کند؟

 

توصیه هایی که می توان برای کودکان مبتلا به Addدر مدرسه انجام  داد.

 

راهبرد ها

 الف:انطباق های محیطی

ب :انطباقهایی در مدرسه

 ج :انطباقهایی در منزل

 

 


موضوعات مرتبط:

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و سوم آذر 1388 | 23:30 | نویسنده : آرین |

اختلال در ریاضی

 

 

محاسبه پريشي عبارت است از اختلال در تواناييهاي رياضيات كه در اثر آسيب ارثي(يا مادرزادي) فرايندهاي رشدي مراكز مغز كه زمينه رشد تواناييهاي رياضي است،بوجود مي آيد.

بايستي به اين نكته توجه داشت كه محاسبه پريشي كلا به ضعف در عمل محاسبه اشاره نمي كند، بلكه عبارت است ازنقص درمهارتهاي رياضيات وحتي وسيعتر از آن. كودكان مبتلا به اختلال در رياضيات معمولا در زمينه درك روابط فضايي دچار مشكل شديدند.در بررسي دشواريهاي رياضي اين گروه از كودكان، بايد به مشكلات درك بينايي و تفكر نيز توجه شود.

گاهي اوقات عوامل غير مستقيمي ،مانند بي توجهي و دشواري در خواندن، به ويژه براي حل مسائلي كه به صورت تشريحي بيان مي شودسبب دشواري در حل مسائل رياضيات مي گردد

.

 

 

مهارتهای مورد ملاحظه در اختلال ریاضی

 

1.       مهارتهاي پيش نياز : قابليت تسلط يافتن بر تكاليفي است كه نماينده مفاهيم پياژه اي از قبيل نگهداري ذهني ،ثبات ، پايداري و نظايرآنهاهستند.

 

۲.       مهارتهاي محاسبه : به توانايي جمع ،تفريق،ضرب و تقسيم كردن اطلاق مي شود.

 

۳.        استدلال  :عمدتا مربوط مي شودبه حل كردن مسائل در داستانها.

 

۴.        هندسه : با اندازه گيري خطوط،زاويه ها،سطح و حجم و بارابطه آنها با يكديگرسرو كار دارد.

 

 

1- اختلال رياضي كلامي:

اين اختلال با نارسايي در سطح كلامي مقادير، تعداد اشياء، نمرات وعملكردهاي رياضي مشخص مي شود

.برخي از افراد آسيب ديده ،قادر به نشان دادن ارقام عددي كه به آنها گفته مي شوند نيستند.اگرچه آنها قادر به خواندن و نوشتن اعداد گفته شده هستند اما توانايي ناميدن شدن اشيا ارائه شده يا ارزش ارقام نوشته شده را ندارند (اختلال رياضي حركتي- كلامي)

2- اختلال  رياضي تمريني:

در چنين مواردي ، دستكاري رياضي اشياي واقعي يا به تصور آمده دچار اختلال مي شود.دست كاري رياضي ،مجتمع كردن اشيا و برآوردكميت ، بدون جمع كردن آنهاست

.در چنين مواردي كودك،قادر به قرار دادن چوبها يا مكعبها به ترتيب اهميت شان نيست.يا از بين دو چوب يا مكعب ، بزرگتر ،كوچكتر يا هم اندازه را نمي تواند تشخيص دهد.

3- اختلال رياضي خواندن:

اين اختلال با ناتواني در خواندن نشانه هاي رياضي (علايم -ارقام و اعداد) همراه است.در شديدترين حالت كودك قادر به خواندن ارقام مجزا (يا علائم ساده عمليات(-،+،÷،×) نيست

. در اشكال خفيف تر كودك نمي تواند اعداد چند رقمي را  بخواند(به خصوص وقتي يك صفر در وسط باشد) .در بعضي موارد كودك ارقامي را كه به نظر شبيه مي رسند با هم اشتباه مي كند(7 بجاي 8) يا رقم اعداد را با هم جابجا مي كند(13 بجاي 31 ) .

 

4- اختلال رياضي نوشتاري:

اختلال رياضي نوشتاري، با عدم توانايي كودك در نوشتن عددي ارقام ديكته شده مشخص مي شود.

در برخي موارد كودك مي تواند اعداد را بنويسد اما آنها را به صورت جداگانه يا وارونه مي نويسد(مثلا 984 به صورت 900و 80 و 4) .

5- اختلال رياضي ايده ايي:

اين اختلال با ناتواني در درك ، روابط رياضي و انجام محاسبه ذهني انجام مي شود. در اين حالت فرد قادر به نوشتن و خواندن اعداد هست اما قادر به درك آنچه خوانده و نوشته نيست

.به عنوان مثال او عدد 9 را مي خواند و مي نويسد اما نمي داند كه 9 كمتر از 10 يا نصف 18 است.

6- اختلال رياضي عملي:

در اين مورد ، توانايي انجام عمليات رياضي به طور مستقيم مختل است در بسياري از مواقع آزمودني قادر نيست چرايي يا چگونگي عملياتي را كه انجام داده توجيه كند.

 

 

 

می بینین ماچقدر درس خونیمممممممم

 

 مشاهدات در کلاس - اختلال در ریاضی

 

-  شمردن اعداد با صداي بلند و به ترتيب دچار مشكل است .

- در درك مفهوم عدد دچار مشكل مي باشد . مثلا : 8 تا ااز 12 تا مداد را نمي تواند جدا كند .

- فاصله بين اعدا را تشخيص نمي دهد . مثلا : 2 به كدام نزديك تر است ؟ 4 يا 7

- در تشخيص ، نام گذاري و تفاوت و ترسيم  اشكال هندسي دچار مشكل است .

- در شناخت اندازه و حجم مشكل دارد . مثلا در رديف كردن  اشكال هندسي به ترتيب اندازه و حجم مشكل دارد.

- اعداد را به صورت معكوس مي نويسد يا مي خواند . مثلا 12 را 21  مي خواند .

- در درك مفهوم جمع و تفريق دچار مشكل است .

- در جمع و تفريق هاي چند رقمي يك ستون را جا مي اندازد .

- در جمع و تفريق هاي با انتقال دچار مشكل است .

- در تناظر يك به يك دچار مشكل است .

- توانايي نسخه برداري يا رو نويسي  از اشكال و اعداد را ندارد .

- عليرغم تكرار زياد ، در فراگيري جدول ضرب دچار مشكل مي باشد .

- درك كافي از زمان ندارد . ( مفهوم هفته ، روز ، نيم ساعت ، ربع ساعت و غيره )

- در شناخت علائم رياضي دچار اشكال است . ( =  - + و....)

- در درك ارزش پول دچار اشكال است .

- در شناخت مفاهيم مقدماتي دچار اشكال است . ( بالا ، پائين ، جلو ، عقب و ....)

- در درك ارزش مكاني دچار اشكال است .

-در درك و حل مسئله دچار مشكل است .

- در عمليات ذهني ( جمع و تفريق ) دچار اشكال است .

 

 

   StyleImage   سید حسن موسوی - مدیر مرکز

 


موضوعات مرتبط:

تاريخ : دوشنبه شانزدهم آذر 1388 | 23:6 | نویسنده : آرین |

غدیر

یعنی برادری و محبت...
یعنی سرسپردن به همه خوبیها...
غدیر ...
یعنی جلوه عدالت و دین گرایی...
یعنی فرسایش ظلم و جاهلیت...
یعنی ستودن سپیده عالم
غدیر یعنی موج دریاها و زلال چشمه انسانیت.
غدیر یعنی هزار برگ زیبا در نهال سبز ولایت.
غدیر روزی است که
آفتاب تیغه نورانیش را بر ساحل دلها کشید.
و گل محبت شکفت.
غدیر یعنی قرآن،

نام کتاب:غدیر در روایت قلم نام نویسنده: محمد انصاری برگرفته از صفحات 8-16

 

 غدير» در زبان عربي به معني گودال و «خم» نام محلي نزديك منطقة «جحفه» است. كه در آن روزگار چشمه‌اي روان و درختاني كهنسال داشت. به دليل موقعيت سوق الجيشي «غدير خم» حاجيان شهرها و سرزمين‌هاي مختلف عربستان پس از انجام مناسك حج و هنگام بازگشت به شهر و ديارشان در اين منطقه از هم جدا مي شدند.

 آنچه نام اين محل را در تاريخ اسلام مهم و به يادماندني كرده است به سال دهم هجري و تصميم  پيامبر اسلام (ص) براي زيارت خانه خدا و به جا آوردن مراسم حج و اعلام ايشان مبني بر اينكه امسال آخرين حج ايشان خواهد بود، برمي‌گردد. لذا مردم شهرها و مناطق مختلف عربستان به وسيله قاصداني از اين امر مطلع شدند.


در پي اين فراخوان پيامبر اسلام(ص) با اجتماع عظيمي از مردم، مدينه را به قصد مكه ترك فرمودند. اجتماع باشكوهي از مسلمانان آن سال در مراسم حج شركت كردند؛ كه آن سال حجه الوداع پيامبر(ص) بود. پس از پايان مراسم حج پيامبر(ص) دستور دادند كه حجاج بايد حركت كنند تا در غدير خم حاضر باشند. همچنين پيامبر به 12 هزار نفر از حجاج يمن – كه مسيرشان متفاوت بود – دستور دادند همراه حجاج به غدير خم بيايند. در مسير بازگشت حجاج، جبرئيل بر پيامبر وارد و اين آيه را نازل كرد: «هان! اي پيامبر! آنچه را كه از سوي پروردگارت به تو نازل شده است تبليغ كن و اگر چنان نكني پيام رسالت را انجام نداده اي و خداوند تو را از مردم حفظ مي فرمايد.» ( سوره مائده، آيه 67 )
در پي ابلاغ اين دستور پيامبر دستور توقف كاروان حجاج را در منطقه غدير خم دادند و امر فرمودند كساني كه جلوتر هستند بازگردند و كساني كه عقب مانده اند به اجتماع حجاج در غدير خم برسند. اجتماعي كه تعداد آن را بين نود تا صد و بيست هزار نفر ذكر كرده‌اند. پيامبر اسلام (ص) در آن روز گرم سوزان بر بالاي منبري از جهاز شتران در حالي كه حضرت علي (ع) در كنار ايشان قرار داشت خطبه اي ايراد فرمودند.

پيامبر(ص) در اين خطبه با ستايش و حمد خدا شروع و حديث ثقلين را بيان فرمودند سپس در حالي كه دست حضرت علي (ع) را بلند نمودند تا همه مردم ايشان را دركنار رسول خدا مشاهده نمايند، از مردم پرسيدند: «اي مردم آيا من از خود شما بر شما اولي و مقدم‌ نيستم؟» مردم پاسخ دادند: «بله اي رسول خدا.» حضرت در ادامه فرمودند: « خداوند ولي من است و من ولي مؤمنين هستم و من نسبت به آنان از خودشان اولي و مقدم مي باشم.» آنگاه فرمودند: «پس هر كس كه من مولاي او هستم علي مولاي اوست.» سه بار اين جمله را بيان كردند و فرمودند: « خداوندا، دوست بدار و سرپرستي كن، هر كسي كه علي را دوست و سرپرست خود بداند و دشمن بدار هر كسي كه او را دشمن دارد و ياري نما هر كسي كه او را ياري مي نمايد و به حال خود رها كن، هر كس كه او را وا مي گذارد.» پس خطاب به حجاج فرمودند: «اي مردم حاضرين به غايبين اين پيام را برسانند.» هنوز اجتماع متفرق نشده بود كه بار ديگر جبرئيل بر پيامبر وارد و اين آيه را نازل كرد: «امروز دين شما را به كمال رساندم و نعمتم را بر شما تمام كردم و دين اسلام را بر شما پسنديدم.» ( سوره مائده، آيه 3 )


سپس پيامبر دستور داد كه مردم با حضرت علي (ع) بيعت كنند. مردم دسته دسته به خيمه پيامبر(ص) كه حضرت علي (ع)  در آن بود وارد و با حضرت علي(ع) بيعت كردند و به ايشان تبريك مي‌گفتند. ابوبكر، عمر، طلحه و زبير جزو اولين بيعت كنندگان بودند و عمر، خطاب به حضرت علي (ع) گفت: «بر تو گوارا باد اي پسر ابي طالب، تو مولاي من و مولاي هر مرد و زن با ايمان گشتي.» مراسم بيعت با حضرت علي (ع) سه روز به طول انجاميد. حسان بن ثابت انصاري در آن روز دربارة اين انتخاب و امامت و جانشيني حضرت علي (ع) ابياتي را سرود.

 
حديث غدير توسط 110 تن از صحابه مثل ابوبكر، عمر، عثمان، عمار ياسر، ام سلمه، ابوهريره، سلمان، زبير، زيدبن ارقم، ابوذر، عباس بن عبدالمطلب، جابر عبدالله انصاري و 83 تن از تابعين مثل سعيد بن جبير و عمربن عبدالعزيز نقل شده است. پس از تابعين نيز 360 تن از محدثان، حديث غديررا در آثار خويش نقل نموده اند كه سه تن از آنان صاحبان «صحاح سته» ( ششگانه ) هستند.


علماي شيعه همگي غدير را حديثي متواتر دانسته اند. مورخي مثل يعقوبي كه اولين كتاب تاريخ عمومي را در جهان اسلام نوشته نيز واقعه غدير را ذكر كرده است. همچنين مورخاني مثل محمد بن جرير طبري، ابن اثير، سيوطي، شهرستاني، ابونعيم اصفهاني اين واقعه را بيان كرده اند و حتي برخي از آنان كتاب هاي مستقل در باب غدير تأليف كرده‌اند مثل «الولايه في طرق حديث الغدير»  اثر محمد بن جرير طبري.
عيد غدير خم بزرگترين عيد در نزد ائمه (ع) و شيعيان آنان بوده است و در طول تاريخ همواره آن را گرامي داشته‌اند.
«در كتاب ثوب الاعمال شيخ صدوق باسندش به حسن بن راشد آمده كه گفته است: به امام صادق (ع) گفتم: آيا براي مؤمنان عيد ديگري جز جمعه و فطر و قربان وجود دارد؟ فرمودند: آري. روزي و عيدي كه از همه بزرگتر است و آن روزي است كه امير المؤمنين علي (ع) را بر پا داشتند و رسول خدا (ص) پيمان ولايت او را بر عهده زن و مرد مسلمان در محل غدير خم نهاد، پرسيدم كدام روز هفته بوده است؟ فرمودند: روز در سال ها تغيير مي كند، آن روز، روز هجدهم ذي الحجه است....»

 


منابع:
1- قرآن
2- دايره المعارف تشيع، جلد ششم، تهران: نشر شهيد محبي، 1376.
3- دشتي، محمد، جايگاه غدير، قم: مؤسسه فرهنگي تحقيقاتي اميرالمؤمنين (ع)، 1380. 
4- دواني،علي، غدير خم: حديث ولايت، تهران: نشر مطهر، 1383.
5- رضواني، علي اصغر، غدير شناسي و پاسخ به شبهات، قم: مسجد مقدس صاحب الزمان ( جمكران )، 1384.

مرکز آموزش و توانبخشی مشکلات ویژه یادگیری  شاهرود عید غدیر را تبریک می گویدتاريخ : پنجشنبه دوازدهم آذر 1388 | 19:6 | نویسنده : آرین |

 

سومین گردهمایی معلمین وبلاگ نویس شهرستان شاهرود

 

امروز یکشنبه  هشتم آذر ماه 1388 سومین گردهمایی معلمین وبلاگ نویس در محل پژوهشکده معلم  برگذار شد

. طبق توافق به عمل آمده با مدیریت پژوهشکده و مدیریت آموزش و پرورش از این به بعد روز های یکشنبه همکاران عضو انجمن می توانند از سایت  پژوهشکده و خطوط پر سرعت آن استفاده کنند .

در این جلسه که با حضور تقریبا یک سوم اعضا تشکیل شد . ( به علت بارندگی برف و باران توامان همکاران با تماس تلفنی یا ارسال پیامک از عدم حضور در جلسه عذر خواهی کردند)

 . در این جلسه مفاد اساس نامه انجمن که قبلا در اختیار اعضا قرار گرفته بود مورد نقد و بررسی قرار گرفت و اصلاحاتی انجام شد و همچنین همکاران حاضر  برای حضور در هریک از گروه های مطرح شده در اساس نامه بسته به توانایی و تخصصشان  ثبت نام کردند  .

در ابتدا و انتهای جلسه جناب آقای صدیقی مدیر پژوهشکده که  به عنوان عضو افتخاری انتخاب شدند ، تمایل خود را برای هر گونه همکاری با انجمن اعلام کردند و خواستار برگزاری کلاس های آموزش وبلاگ نویسی برای سرگروه های آموزشی در هر سه مقطع تحصیلی شدند و همچنین از اعضای  انجمن خواستند در  طراحی وب سایت پژوهشکده  همکاری نمایند .

در پایان جلسه هم  به سوالات تعدادی از همکاران در خصوص رایانه و اینترنت پاسخ داده شد.

 

 


موضوعات مرتبط: انجمن فرهنگیان وبلاگ نویس

تاريخ : یکشنبه هشتم آذر 1388 | 21:36 | نویسنده : آرین |

 

 

عیدقربان(در عربی: عيد الأضحی) یکی از روزهای فرخنده در تقویم اسلامی است.

عید قربان عید پاک ترین عیدها است

      عید سر سپردگی و بندگی است.

             عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است.

                 عید قربان نزدیک شدن دلهایی است که به قرب الهی رسیده اند.

                         عید قربان عید بر آمدن روزی نو و انسانی نو است

 

همچنین در روایت‏های مکرری نقل شده که در روز عید قربان، قربانی کنید تا گرسنگان و بیچارگان نیز به خوراک برسند.

 

  مر کز مشکلات ویژه یادگیری شهرستان شاهرود

 عید قربان را به شما تبریک می گویدتاريخ : پنجشنبه پنجم آذر 1388 | 21:2 | نویسنده : آرین |

چگونه مسائل را آسان حل کنیم؟

مهارت حل مسئله یک بخش مهم از برنامه‌ی آموزش ریاضی است. ارائه راه‌های متعدد به دانش‌آموزان که بتوانند فرایندهای تفکر و یادگیری را کنترل کنند در کمک به آنان برای مسئله حل کننده می‌تواند مؤثرتر باشد.

در بیشتر محیط‌های آموزشی کشور، رسم بر این است که معلمان مسائل را برای دانش‌‌آموزان حل کنند و دانش‌آموزان هم وظیفه دارند، راه حل آنان را پی بگیرند.

چنین شیوه‌ای سبب می‌شود، دانش‌آموزان بیشتر به حفظ کردن فرمول‌های حل مسئله بپردازند؛ در حالی که حفظ کردن صِرف فرمول ها، امکان تعمیم قاعده حل مسئله را فراهم نمی‌کند. اگر بیشتر فعالیت‌ها صرف به یاد سپردن فرمول‌های حل مسئله شوند، کار بسیار ضعیفی صورت گرفته است؛ زیرا، راه‌حل حفظ شده، به زودی فراموش می‌شود و معنی و مفهوم ویژه‌ای به وجود نمی‌آورد.

نکته بعد آن است که درک و فهم اندکی از قاعده حل مسئله، برای حل مسائلی که اولین‌بار با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم، مانع ایجاد می‌کند. باید توجه کرد که حل مسائل نمونه، زمینه را برای یادگیری حل مسائل دشوارتر ، هموار نمی‌کند.برای آن‌که بتوانید مسائل دشوارتر را حل کنید، باید بتوانید مسئله را تعریف کنید و طرح یا نقشه‌ای برای حل آن بریزید. سپس، طرح یا نقشه آماده شده را برای دستیابی به پاسخ، اجرا کنید. هدف نهایی حل مسئله آن است که بتوانید، دانش خود را به صورتی چندگانه، در موقعیت‌های جدید به کار ببرید و برای حل مسائل از قبل راه‌های مؤثر و مبتکرانه بیابید.از راه‌های متعددی می‌توان به حل مسائل پرداخت. شما باید خود را از قید یک راه حل محدود رها کنید و راه‌حل‌های متفاوتی را برای مسائل خود برگزینید.

 

الگوی حل مسئله:

-مسئله را به دقت بخوانید.

     فهرستی از معلوم‌ها و مجهول‌ها فراهم آورید-خواسته و سؤال مسئله را مشخص کنید.

-اطلاعات لازم را برای طرح نقشه فراهم آورید.

 

-اجرای نقشه برای حل مسئله.

اگر مسئله پیچیده است می‌توانید آن را به چند جزء قسمت کنید. اگر در راه حل خود با مشکل یا مانعی روبه‌رو شدید، هراسان نشوید، تلاش کنید راه دیگری را آزمایش کنید.

-پیشنهاد پاسخ برای مسئله

نقشه خود را پیگیری کرده و با انجام محاسبات جوابی برای مسئله پیشنهاد کنید. زمانی که گام‌ها طی شده را از نو ردگیری می‌کنید، کارتان بسیار آسان می‌شود.

-اعمال خود را کنترل کنید.

این گام، شامل بررسی منطقی و عقلانی بودن پاسخی است که آماده کرده‌اید. اگر در بررسی پاسخ مسئله دیدید که جواب مسئله با «مطلوب» تناسب ندارد، اعمال پیشین خود را یکایک وارسی کنید و برای رسیدن به پاسخ مناسب مجدداً بکوشید.    رشد معلم(2) آبان 1382

 

 

ویژگی‌های یک مسئله خوب

مسئله خوب سبب می‌شود که فراگير آگاهانه در پی یافتن راه حل باشد و کسی که مسئله را حل می‌کند باید هدف مسئله را به خوبی درک کند تا برای حل آن اقدامات مناسبی انجام دهد. مسائل جالب و بامعنی به کودک امکان می‌دهد تا دانش عملی خود را با روش‌های جدید به کار گیرد. بنابراین مسائل خوب، تحریک کننده و قابل فهم است. مسائل باید با سطح پیشرفت فراگيران متناسب باشد و در طرح آن باید توانایی و میزان تجربه‌ی فراگيران مدنظر باشند. مسائل خوب باید از نظر پیچیدگی در سطوح متعدد با روش‌های گوناگون و با استفاده از راه‌حل‌های متفاوت قابل حل باشد.

ممکن است یک فراگيرمسئله‌ای را با روش آزمایش و خطا حل کند. در حالی که فراگير دیگر همان مسئله را با استفاده از استدلال استقرایی (از جز به کل) حل کند. مسایلی که از نظر مشکل بودن سطوح متعددی دارند به فراگير امکان می‌دهند تا روش‌ها و راه‌حل های گوناگون را تجربه کند. در این‌جا به ذکر یک‌نمونه مسئله خوب پرداخته‌ایم؛

 

یک مجموعه ده‌تایی از یک نوع شیء وجود دارد. دو فراگير بازیگران این بازی هستند. آنان باید به نوبت از این مجموعه یک یا دو شیء بردارند و این کار را ادامه دهند تا شیءای روی زمین نماند. منظور از این بازی این است که آخرین نفر که شیء را بر می‌دارد برنده است. یک کودک چهارساله برای انجام این بازی (مسئله) به طور شانسی تصمیم می‌گیرد (آزمایش و خطا) و اگر هم برنده شود، تعجب می‌کند ولی کودک شش ساله فوراً تشخیص می‌دهد که تعداد اشیاء برداشته شده نتیجه‌ی بازی را مشخص می‌کند و این نمونه مسئله به کودکان امکان می‌دهد درک خود را از ارقام افزایش دهند.

 

در مسائل خوب برای خردسالان از چیزهای دست یافتنی استفاده می‌شود و فقط تعداد کمی از مسائل ذهنی هستند.بازخورد فوری و نتایج قابل مشاهده به کودکان اطلاعاتی می‌دهند تا آن‌ها را در تصمیم‌گیری‌های بعدی خود به کار ببرند.برای آن‌که دانش آموز فردی مستقل بار بیاید و کمتر به معلم متکی باشد باید خودش قادر باشد موفقیت خود را تشخیص دهد و راه حل خود را ارزشیابی کند. از این‌رو معلم می‌تواند بیش از آن‌که نقش یک متخصص را ایفا کند به دانش آموز کمک و راهنمایی کند.

مثال :

برای طراحی یک مسئله معلمان می‌توانند این سؤالات را مدنظر قرار دهند:

1-آیا مسئله برای سن فراگيران بامعنا و جالب است؟ آیا به فراگير امکان می‌دهد تا دانش خود را در موقعیت جدید به کار گیرد؟

2-آیا مسئله به آسانی قابل فهم است؟

3-آیا فراگير ملزَم به تصمیم‌گیری می‌شود؟

4-آیا مسئله از نظر پیچیدگی در سطوح گوناگون قابل حل است؟

5-آیا فراگيران می‌توانند برای جمع‌آوری اطلاعات و حل مسئله به نحو واقعی عمل کنند؟

6-آیا فراگير می‌تواند راه حل را ارزیابی کند؟

7-آیا فراگير فرصت همکاری با دیگران را دارد؟

8-آیا فراگير می‌تواند بازتاب اقدامات خویش را مشاهده کند؟


منابع

کتاب ارزیابی کیفیت فرایند آموزش، تألیف محمود تلخابی

مجله رشد تکنولوژی آموزش، شماره5، سال77-1376

کتاب مسئله را آسان حل کنیم، تألیف و ترجمه مینا آذری

کتاب آموزش حرفه معلمی، تألیف مهناز گیلک و مریم رشتچی

 

 

 


موضوعات مرتبط:

تاريخ : سه شنبه سوم آذر 1388 | 20:54 | نویسنده : آرین |

 

 نگاهی به خط خطی کردن در نقاشی های کودکان

 

علی - 2 ساله

 تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar-20.com

               

 

حرکات عضلانی و اثرگذاری بر روی کاغذ 

نوزاد از آغاز تولد، لحظات کوتاهی توجهش به حرکاتی که در میدان دید او انجام می‌گیرد، جلب می‌شود و این حرکت را با چشمانش تعقیب می‌کند.

کمی بعد او سرش را هم اندکی به طرف اشیاء و یا اشخاص در حال حرکت می‌گرداند. در سه ماهگی او مرتب به دستهایش می‌نگرد و اشیاء را لمس می‌کند. از این زمان است که وی تجارب اساسی و مداومی در جهت فعالیت‌های فکری و عاطفی خود پیدا می‌کند. در سال ۱۹۷۲، بوور (Bower) در آزمایش نشان داد که برخلاف عقیده عمومی، نوزاد چند ماهه کاملاً قادر است بین تصویرهای دو بعدی و سه بعدی اشیاء تمایز قایل شود، جهت‌های مختلف را در فضا تعقیب کند و بنابر گفته بریمر (Berimer) به کمک ذهن و مغز خود از میان چند شی‌ء یکی را برگزیند.

این کشفیات علمی بر پژوهش‌هائی که راجع به کودکان انجام می‌گرفت اثر به سزائی کرد. اگرچه روابط بزرگسالان و کودکان در بیشتر مواقع هنوز مشخص نبود و اعمال کودکان برای بزرگسالان نامفهوم می‌نمود.

بزرگسالان اصولاً امکانات فکری و عاطفی کودک را در سنین قبل از مدرسه ناچیز می‌شمارند، زیرا کودک هنوز مانند زمانی‌که به مدرسه خواهد رفت، مجبور به انجام تکلیفی نیست و یا به‌طور کلی در بسیاری جهات او هنوز به بزرگترها وابسته است. ولی به مجرد این‌که کودک به مدرسه می‌رود، همه از او انتظاری بیش از قدرت واقعی‌اش دارند. بزرگسالان اصولاً نوزاد را به‌عنوان موجودی کاملاً بی‌دست و پا و حقیر می‌نگرند و عمداً او را در قنداق می‌پیچانند و در گهواره‌اش قرار می‌دهند و اطراف آن را با پرده می‌پوشانند تا در مقابل هر عمل واکنشی نشان دهد. در صورتی که ثابت شده است که نوزاد از اولین روزهای تولدش به اطراف خود نگاه می‌کند.

او در چند ماهگی متوجه می‌شود که برخی از اشیاء که بر سطح چیزی کشیده و یا پرتاب شوند اثری از خود باقی می‌گذارند.

کراتی (Cratty) گفته است اگر کودک فرصت و امکان تماس با اشیائی را بیابد که در اطراف او وجود دارند و بتواند آنها را آزمایش کند، خیلی زود متوجه می‌شود که مداد و قلم و خودکار و گچ جزو آن دسته از اشیاء قرار دارند که از خود اثری مشخص بر سطوح مختلف مانند کاغذ یا تخته بر جای می‌گذارند.

کشف این موضوع یا همان ”اثر“ برای کودک دارای اهمیتی بسیار اساسی است. در همین زمان است که کودک متوجه می‌شود با حرکت دادن دهان و دستگاه تنفسی خود می‌تواند صداهای مختلفی از خود خارج سازد، که برای خود او و دیگران قابل شنیدن است. این موجود کوچک با زحمت و در عین حال با هیجان زیادی می‌آموزد که چگونه صدا را از دهان خارج کند. هدف او از این کار شنیدن صدای خود اوست.

 موقعیت او در این خصوص سبب می‌شود که کودک عمل خود را که به خودی خود نیز لذت بخش است تکرار کند و هنگامی که متوجه می‌شود اثر این صدا اطرافیان او را نیز خوشحال می‌کند. لذت او بیشتر می‌شود، بدین طریق کودک کم‌کم صداها را کامل‌تر می‌کند و از اولین صداهای جیغ جیغی و گلوئی ناصاف به‌سوی صداهای مشخص‌تر و غیر از صداهای قبلی کشیده می‌شود.

در این سن و سال، برآوردن این صداها، شاید بهترین وسیله برای تحت تأثیر قرار دادن دیگران و نیز اعلام حضور خودکودک باشد. اما اثر صوتی و اثر گرافیک از چندین جهت اساسی با هم توفیر دارن. یکی از مشخصات اثر صوتی، این است که به محض خروج از دهان محو می‌شود، در حالی‌که برعکس آثاری با خصوصیات گرافیک پایدارترند و مدت‌ها بدون ارتباط با شخصی که آن را به‌وجود آورده مانند یک همزاد، از کودک قابل جدا شدن و نگهداری می‌باشند.

وقتی‌ کودک این پدیده را کشف می‌کند برای او خوشحالی فراوانی به همراه می‌آورد و همین امر، عاملی بالقوه غنی برای آینده او می‌شود. از طرف دیگر اثر صوتی نیز امتیاز خاص خود را دارد ولو اینکه این اثر بعد از تولید ناپدید می‌شود، ولی دارای تأثیر فوری است. یعنی به محض تولید مؤثر واقع می‌شود. در حالی علائم گرافیک با وجود اینکه قابل نگهداری هستند ولی اثر فوری‌شان احتمالاً کمتر است.

به گفته ناویل (Naville) والدین و بزرگسالان در مقابل خط خطی‌هائی که کودک می‌کشد با همان هیجان و شادمانی مواجه می‌شوند که در مقابل اولین صداهای او روبرو می‌شوند. فعالیت گرافیک کودکان برای والدین به منزله یک بازی فردی است و مفهوم اجتماعی ندارد.

در حالی‌که اثر گرافیک بنابر دلایل بنیانی علاوه بر ارزش بیانی، منعکس کننده پیچ و تاب‌های فکری کودک نیز هست. اولین علایمی که کودک بر روی کاغذ رسم می‌کند بیشتر بر اثر ضربه زدن مداد بر روی کاغذ به وجود می‌آید. گاهی این ضربات آنچنان محکم است که باعث پاره شدن کاغذ می‌شود.

 زیرا اگرچه قدرت عضلانی کودک بسیار ناچیز و محدود است ولی انرژی و قدرت هیجانی او بسیار زیاد می‌باشد.

فعالیت گرافیک کودک اصولاً عملی ارگانیک است. یعنی نشانه‌ای است از حرکتی که بر روی یک سطح قابل ضبط کشیده می‌شود. در وقاع منشأ اصلی فعالیت گرافیک به دست و بازو محدود نیست بلکه در عمل، تمام اعضاء بدن در تولید آن سهیم هستند. در نخستین مراحل یادگیری، کودک خطوطی را به جهات مختلف رسم می‌کند. این خطوط معمولاً تمام صفحه کاغذ را در برمی‌گیرد و یا تا جائی که بازوانش اجازه می‌دهد نیم دایره رسم می‌کند. البته این امر به موقعیت کودک در حالت نشسیته و یا ایستاده و اینکه مداد را چگونه در دست گرفته است نیز بستگی دارد.

بنا به تحقیق برتین (Brittain) کودک مدتی (معمولاً ۶ ماه پس از شروع خط نگاری) رابطه‌ای بین حرکات دست خود و آثار و علائمی که پدید می‌آورد کشف می‌کند.

به‌گفته والون (Wallon) او متوجه می‌شود که اثر خط بر روی کاغذ به‌دلیل حرکت دست و به کمک مداد به‌وجود می‌آید. به‌عبارت دیگر او به مفهوم علل و معلول پی می‌برد. این موضوع برای او بسیار با اهمیت است.

 زیرا در حالی‌که او قبلاً با لمس کردن می‌توانست اشیاء را بشناسد و از این طریق تجربه بیاندوزد، اکنون می‌تواند از طریق چشم نیز تجربه‌هائی کسب کند. در این مرحله کودک حرکات دستش را تغییر می‌دهد و می‌تواند خطوط عمودی و افقی یا مدور رسم کند.

بنابراین بهتر از گذشته می‌تواند مداد را در دستش کنترل کند و شکل ظریف‌تری رسم کند. توجهی که کودک برای کنترل خطوط به خرج می‌دهد، حاصلی است از تجربه دقیق او بر روی نقاشی‌های خود و نیز در ارتباط مستقیم با تقویت عضلات او خطوط در هم و برهمی که کودک در سنین ۱۶ تا ۱۸ ماهگی ترسیم می‌کند کم‌کم جایش را به دو اثر گرافیک مشخص‌تر می‌دهد که یکی خط نوشتنی و دیگری خط نگاری است، که این دو به مرور زمان و بر اثر پیشرفت و پختگی فکری کودک، هر کدام جای مشخص خود را پیدا می‌کنند.

 اما قبل از رسیدن به این زمان کودک تا مدت درازی هنوز دلباخته خط خطی‌های نامهفوم و بی‌نظم است بدون آنکه کمترین اهمیتی برای ضرورت‌های قائل شود. ضرورت‌ها بدین معنی که پل کلی (Paul Klee) از آن به‌عنوان ”دنبال خط را گرفتن و امتداد دادن“ ضحبت می‌کند.

 در این زمان کودک بی‌آنکه بخواهد تصویر واقعی اشیاء را به‌دست دهد نقاشی می‌کند و نباید او را مجبور به کشیدن اشیاء حقیقی کرد. زیرا خط خطی کردن بی‌نظم و نامفهوم، برای او به منزله نوعی اسباب بازی است که از آن لذت فراوان می‌برد. او در سنین دو تا سه سالگی برای شکل‌هائی که می‌کشد اسم می‌گذارد.

 این بدین معنی است که او می‌خواهد با محیط اطراف خود ارتباط مفهومی برقرار کند. بنابراین این خط خطی کردن در امتداد حرکتی عضلانی و بصری، به‌منظور برجا گذاردن اثر یا علامتی است که دارای هیچ عامل فکری نیست.

 او با دقت فراوان روی هر سطحی که در دسترس باشد. مثل دیوار،میز و یا اشیاء مورد علاقه والدین اثر یا علامتی از خود به جا می‌گذارد.

به گفته ناویل (Naville) خط خطی کردن اولین و یا تنها نوع بیان قابل رویت نیست. بلکه زودتر از آن مثلاً وقتی که کودک با آب دهانش حباب درست می‌کند و در نتیجه محصولی برای نشان دادن به دیگران عرضه می‌کند که در عین حال بیانگر خوشحالی و راضی بودن خود او نیز هست، خود نوعی بیان قابل رویت است. البته آثار گرافیکی هم که ما آنرا خط نگاری می‌نامیم، از نظر شکل و معنی با هم تفاوت دارند.

مفهوم این خطوط به عوامل فردی و تکاملی هرکس بستگی دارد. اختلاف و تفاوت فردی از همان ابتدا نمایان می‌شو و چون دوران خط نگاری، قبل از نقاشی تمثیلی است بنابراین چیزی کهاز این دوره نمایان می‌شود خود نمایاندن کودک در مقابل حقیقت بیرونی یکامر کلی است.

این خط خطی‌ها به‌صورت‌های مختلف یا به دقت و ظرافت و یا در قسمتی محدود از کاغذ و یا در تمام قسمت‌های کاغذ با خطوط مداوم و یا مقطع و با رنگ‌ها و اشکال مختلف ظاهر می‌شوند، که همه با هم توفیر دارند و نشانگر شخصیت کودک از نظر خلق و خو و قدرت او هستند.

برنسون (Brensson) به‌طور مثال تأیید می‌کند که به هنگام بیان نخستین دوره خط نگاری، اگر کودکی تمام صفحه را با خطوط پر کند، بدین وسیله تمایلش را به تصاحب مکان بیشتری در قلب و عاطفه مادر نشان می‌دهد.

این گونه تعبیر شاید به نظر رویائی باشد ولی به‌طور کلی در شکل کشیدن کودکان، تصویر مادر بیشتر از هر تصویری نشان داده می‌شود. بنابراین طبیعی است که کودک تمام محبت و تمایلاتش را در رابطه با مادر توجیه کند. ولی هنگامی که کودک تمایل خود را به نشان دادن افراد و اشیاء دیگری که در اطراف او هستند ابراز می‌دارد، همان نگرشی را که نسبت به‌ مادر خود دارد، آنها نیز به‌کار می‌گیرد.

 

علی - 2 ساله

 

 تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar-20.com                                                       تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar-20.com   

مراحل تکامل خط خطی کردن

آنچه کودک به‌صورت خط خطی عرضه می‌دارد، به دلایل تکاملی نیز با هم توفیر دارند و خط خطی کردن‌های یک کودک یکساله از نظر گستردگی و ساختار با نقش و خط‌هائی که یک کودک ۳ ساله می‌کشد، خواه ناخواه فرق اساسی دارد.

کودکان معمولاً در یک سالگی است که مداد در دست می‌گیرند ولی به جای خط کشیدن بیشتر با مداد بر روی کاغذ می‌کوبند و بنابراین، به آسانی موفق نمی‌شوند اثری بر روی کاغذ بر جای گذارند. ولی سرانجام در ۱۸ تا ۲۰ ماهگی به‌طور کامل موفق به خط کشیدن می‌شوند.

بررسی‌های که توسط کلوگ (Kellogg) در مورد کودکان کشورهای مختلف جهان صورت گرفته، نشان می‌دهد که از نقش کشیدن‌های ساده گرفته تا نقاشی‌های پیچیده این کودکان، مبانی بنیادی وجود دارند که نزد تمام کودکان دنیا یکسان هستند. پیدایش این روح نقش نگاری با عوامل رشد عضلانی و عصبی کودکان ارتباط مستقیم دارد.

طبق این بررسی تکامل نقش نگاری در نزد کودکان طی پنج مرحله اصلی صورت می‌گیرد که به ترتیب عبارتند از:

اثر یا خط نامشخص خط مشخص یا اشکال هندسی در هم، طرح یا در کنار هم قرار گرفتن چند شی‌ء اجتماع چندین شکل مختلف و تصویر نگاری. در هر حال این پیشرفت به‌صورتی کاملاً منطقی انجام می‌گیرد و مرحله بعدی همیشه ترکیبی است از علائم مرحله‌های قبلی.

کراتی و مارتن (Cratty & Martin) یادآور شده‌اند که خط‌های افقی قبل از خطوط عمودی ظاهر می‌شوند، ولی به‌طور کلی در مرحله اول، کودک خطوطی در جهت‌های مختلف رسم می‌کند، خواه به صورت افقی، عمودی یا دایره‌ای.

در دوسالگی خطوط دایره‌ای و یا زاویه‌دار ظاهر می‌شوند. در این سن کودک بعد از کشدین خط دلخواهش، به راحتی مداد را از روی کاغذ بر نمی‌دارد و بنابراین بعد از هر خط مورد دلخواه، خطوط دیگری هم در محیط بر آن رسم می‌کند.

در سن دو سال و نیمگی قدرت عضلانی کودک بیشتر می‌شود و هنگامی که خطی را رسم می‌کند، با چشم نیز مراقب آن است تا آن خط از محدوده تعیین شده خارج نگردد. او به دلخواه خود چندین حرکت را تکرار می‌کند و خط‌های جدیدی می‌کشد تا اینکه نخستین خط نگاری او که از چندین حلقه در هم تشکیل شده به‌دست آید و بالاخره بعد از آن خط‌های فنری شکل و منحنی‌های روی‌هم قرار گرفته، ظاهر می‌شوند. بنا به پژوهش ژزل (Gesell) کودک در این سن قادر است در یک قسمت کاغذ، موضوعی را نقاشی و قسمت دیگر را اختصاص به مطلب دیگری بدهد و یا با در نظر گرفتن مرکز کاغذ نقاشی متعادلی رسم کند.

در سه سالگی، خط نگاری کودک دیگر فقط برای لذت بردن از حرکت یا فشار مداد بر روی کاغذ نیس، بلکه مایل است احساسات درونی خود را که در ارتباط با تجربه‌های زندگی کوتاه مدتش به‌دست آورده. بیان کند. این مرحله برای کودکانی که در محیط پرتحرک زندگی می‌کنند، از سن دو سال و نیمگی شروع می‌شود.

کودک در ۳ سالگی خطوط عمودی را بیش از خطوط افقی رسم می‌کند. خطوط عمودی بیانگر اظهار وجود کودک است و بنابراین توسعه آن، نشان می‌دهد که کودک از وجود خودش آگاه شدهاست و با آن که خط خطی‌های او از نظر بزرگترها فاقد معنی و محتوی است ولی مسلم است که در این مرحله، تخیل کودک بر یک موضوع خاص ثابت نمی‌ماند و وقتی که او قصد خود را تشریح می‌کند خط نگارهٔ او می‌تواند معرف یک چره یک یک تلفن یا یک درخت باشد.

در این سن کودک می‌تواند دایره یا فضای بسته و نیز اشکال مربع و مستطیل رسم کند. در اواخر سه سالگی کودک شروع به کشیدن اشکالی می‌کندکه شبیه خانه یا خورشید است

و سرانجام در چهار سالگی خط نگاره‌های او جمع و جور می‌شود و حتی برای بزرگسالان نیز معنی پیدا می‌کند. 

بدین گونه است که سرانجام کودک مرحله خط خطی کردن را به‌طور کامل پشت سر می‌گذارد و وارد مرحله تمثیلی می‌شود

 

 نادیا - 3 ساله

  تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com


موضوعات مرتبط:

تاريخ : شنبه سی ام آبان 1388 | 21:21 | نویسنده : آرین |

 

دندان درد

 

دَندان ميمون خيلي دَرد مي كَرد .  دَستش روی لُپش  بود و مُدام از اين شاخه به آن شاخه مي پَريد

داركوب او را ديد . او فِكر كرد كه ميمون نِمي توانَد نارگيل بالاي درخت را بِكند .

او پرواز كرد و با نوكَش يك نارگيل براي او اَنداخت و نارگيل اُفتاد روي سَر ميمون . ميمون اَز دَرد روي زمين اُفتاد . داركوب پرواز كنان آمد كنار ميمون و گُفت : من بَرايَت نارگيل اَنداختم ولي تو آن را نَگرفتي !

ميمون به دَندانش اِشاره كرد و آن وَقت داركوب با خِجالَت سَرَش را پايين اَنداخت و گفت : پَس تو از درد بالا و پايين مي پَريدي ؟

 

 ------------------------------------------------------------------------------

می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

کلمات زیر را در متن داستان پیدا کن و کلمات بعد از آن ها را بخوان .

مي پَريدي – نارگيل – دَندانش - اِشاره - لُپش  -  ميمون – داركوب -  مُدام

 

------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------

 

   خرگوش گوش دراز

 

 

يِكي بود يكي نَبود زير گُنبَد كَبود يك خرگوش  بود كه دوستانش به او مي گفتند : گوش دِراز. براي اينكه    گوش هاي خرگوش داستان ما خيلي بُلَند بود . براي هَمين گوش هايش هِنگام دَويدَن زير دست و پايش  مي آمَد و او با سر به زَمين مي خورد .

خرگوش هاي ديگر او را مَسخَره مي كَردند و با او هم بازي نمي شدند. خرگوش گوش دراز هميشه تَنها بود و دوستي نَداشت .

اِمروز هم كه يك روز سرد زِمستان بود. خرگوش  گوش دراز اَز پَنجره ي اُتاقش به خرگوش هاي ديگر كه روي   يَخ هاي بِركه سُرسُره بازي مي كردند ، نگاه مي كرد و آه مي كشيد .

 خرگوش ها روي يخ ها ليز مي خوردند . حِسابي شادماني مي كَردند . گوش دراز به آنها نگاه مي كرد . يادَش آمد كه پارسال زمستان وقتي خرگوش مانَند خرگوش هاي ديگر سرسره بازي مي كرد ، گوش هايش زير پايَش آمَد و با سَر به زمين خورد و همه به او خَنديدَند .

گوش دراز كه اَندوهگين شُده بود به سَمت آينه رَفت . نِگاهي به گوش هايَش كرد و گفت : من اَز اين     گوش هاي دراز بَدَم مي آيَد و ناگهان گِريه اش گرفت . دَر هَمان وَقت اِحساس كَرد كَسي دارد در مي زَنَد .  اَشك هايَش را پاك كرد و خوب گوش داد. بله ! كسي داشت در مي زَد و بُلَند مي گفت : گوش دراز – گوش دراز – كُمَك – كمك

او به تُندي به سَمت در دَويد .اما گوش هايَش به لبه ی میز گير كرد و دوباره زَمين اُفتاد . ولي به تُندي بُلند شد و در را باز كرد . گُنجِشك را ديد او گفت : كمك كن . خرگوشَك توي آب اُفتاده است . يَخ ها شِكسته اند و او دارد خَفه مي شود .

گوش دراز به سمت يَخ هاي شِكسته دَويد . خرگوشك در آب دست و پا مي زَد . گوش دراز فِكري كرد . او كنار يخ ها ي شكسته شُده رفت و گوش هايش را به سَمت خرگوشك گِرفت و بَعد به او گُفت :         

گوش هاي مرا بگير زود باش ! خرگوشك به سَختي به سمت گوش ها شِنا كرد و آنها را گِرفت . گوش دراز به خرگوش هاي ديگر گفت : پاهاي مرا بِكِشيد . هَمه پاهاي او را كشيدند و به اين تَرتيب خرگوشك از آب بيرون آمَد . مادر خرگوشك كه باوَر نمي كرد دُختَرش نِجات يافته است ، اشك هايش را پاك كرد و به گوش دراز لَبخندي زَد و به تُندي دُختَرش را از روي زمين بلند كرد و به سمت لانه شان دويد .

گنجشك پرواز كنان بالاي سر گوش دراز دويد . گفت : ما همه از تو مَمنونيم تو جان خرگوشك را نجات دادي . اگر تو نبودي خرگوشك در آب خَفه مي شُد .

خرگوش هاي ديگر براي گوش دراز دست زدند و او را تَشويق كردند و گفتند : خرگوش بي باك دوست داري با ما بازي كني ؟

گوش دراز گفت : آخه من ...

خرگوش ها گفتند : گوش هاي دراز تو از گوش هاي ما مُفيد تَر است و دوباره همه او را تشويق كردند .

 ------------------------------------------------------------------------------


می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

کلمات زیر را در متن پیدا کن و کلمات قبل از آن ها را هم بخوان  

 

زِمستان -  هِنگام  - ناگهان – ليز -- سُرسُره

شِكسته  -تَرتيب -  خَرگوشَك - بي باك

مَمنونيم  - تَشويق --مُفيد تَر

 

 --------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

 

آدم برفی

 

آن روز برف زيادي باريده بود . هَوا سَرد بود . امير كِنار پَنجره نِشَسته بود و داشت بيرون را نگاه مي كرد . شاخه ي درخت ها از برف پوشيده شُده بود . روي ديوارها هم برف نشسته بود . جاي پاي پدر كه براي رَفتَن به اِداره از خانه بيرون رَفته بود هم روي برف باقي مانده بود . امير آنها را شِمُرد : يك – دو – سه – كه ناگهان كنار جای پاي پدر گنجشكي را ديد . او فكر كرد كه اِشتباه مي كُند . با دِقَّت كه نگاه كرد

ديد بله يك گنجشك روي برف ها اُفتاده است . اَمير پيش مادر كه در آشپَزخانه بود رفت و ماجَرا را گفت . مادر هَمراه امير به كنار پنجره آمد ، او هم گنجشك را ديد . امير گفت : مادر مي شود او را به داخل اُتاق بياورَم ؟ مادر گفت : بايَد قَبل از آنكه بيرون بروي لِباس گرم بِپوشي .

امير شال – كُلاه و كاپشَن آبي رَنگ خود را پوشيد و بيرون رفت . او آهِسته به سَمت گنجشك رفت . هَنوز به او نزديك نشده بود كه ديد او دارد تِكان مي خورد . كَمي نَزديك تر شد . گنجشك زَخمي شده بود و روي برف خون او ريخته بود امير اورا به آرامي بُلند كرد و به تُندي به سمت اتاق دَويد . مادر گنجشك را كنار بُخاري روي يك پارچه ي تَميز قَرار داد . آن وَقت بال هاي او را نِگاه كرد و با كمي باند آن را بَست . امير گفت : مادر پرنده خوب مي شود ؟ مادر گفت : البته ، ولي بايد تا خوب شدن او برايَش دانه آماده كُنيم و جايَش را گَرم نگه داريم . سم

2 روز تَمام امير مُدام كنار گنجشك بود و از او مُراقِبَت مي كرد . تا اينكه بالاخره مادر باند بالِ گنجشك را باز كرد و به امير گفت : گنجشك تو ديگر خوب شُده است .

مادر و امير با هم گنجشك را به اِيوان بُردند و امير او را به سَمت آسمان پَرواز داد . گنجشك پرواز كرد و روي شاخه ي درخت نِشست و جيك جيك كرد .

مادر لَبخندي زد و گفت : پسرم او دارَد با زَبان گنجشكي به تو مي گويَد : مَمنون آقا پِسر مِهرَبان .

امير شادمان شد و آرزو كرد كه كاش در اين هَواي سرد   پرنده ها و تَمام موجودات سالِم باشَند .

 

 ------------------------------------------------------------------------------

می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

این کلمات را در متن داستان پیدا کن و کلمات بعد از آنها را بخوان .

 

 جايَش -  باند – زَخمي – مُراقِبَت - آهِسته  گُنجشكي – آشپَزخانه – ماجَرا -  بِپوشي

 

 

 -------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------

 

       فیل مهربان وشیر زور گو

 

يكي بود يكي نبود . زير گنبد كبود هيچ كَس نبود . توي يك جَنگل بُزُرگ يك شير زندگي مي كرد . اين آقا شير خيلي بَدجِنس بود . او به تمام موجودات زور مي گُفت و همه از او مي تَرسيدَند .

هر روز كه شير از خواب بيدار مي شُد به گُرگ و روباه دَستور     مي داد كه بِرَوَند و يِكي از اَهالي جنگل را شِكار كُنند . ساكِنين جَنگل از اين همه بدجنسي خَسته شده بودند . وَلي چاره اي هم نَداشتند چون شير و روباه و گرگ هر سه قَوي بودند و شير هم از اينكه همه از او مي ترسيدند خيلي خوشش مي آمد و تا جايي كه مي تَوانِست به آنها زور مي گُفت .

تا اينكه يك روز سَرو كَلِّه ي يك فيل بزرگ در جنگل پيدا شد . اَوَّل هَمه فِكر كردند شايَد او هم چون بُزرگ اَست مانَند شير مي خواهَد به آنها آزار بِرسانَد براي هَمين اول همه فَرار كردند .

 امّا وقتي خوب به فيل نِگاه كردند مُتَوجّه شدند كه او تنها گياهان و بَرگ درخت مي خورَد و به آنها كاري ندارد . تازه يك بار هم كه يك بچّه داركوب از درخت پايين اُفتاده بود او را    به لانه اش بَرگرداند .

يك شَب كه هَمه ي جانوران در لانه ي گوركَن جَمع شُده بودَند تا فكري بكنند ، سَنجاب گفت : من فِكري دارَم . بِهتَر است همه با اين فيل بزرگ دوست شَويم و از او بخواهيم با شير مُبارزه كند . ميمون   گفت : نه نمي شَوَد ، شير خيلي قوي است . او فيل را شِكَست مي دهد . تازه شير كه تَنها نيست ، گرگ و روباه هم با او هَستند . سَنجاب    گفت : من فكر اين جا را هَم كرده ام . اما بايد اوّل با فيل دوست شَويم

فَردا هَمه به كِنار درخت بزرگ روي تپّه آمدند و زَماني كه فيل بَراي خوردَن بَرگ آمد ، سنجاب جُلو رفت و اوّل سَلام كرد و تمام ماجَرا را براي فيل گُفت و از او خواهِش كرد كه به آنها كُمك كند . فيل قَبول كرد و قَرار شُد فَردا كه روباه و گُرگ براي شِكار مي آيَند ، فيل هم پيش شير برود . شَب بود تَمام اَهالي جنگل نِگران بودند و خوابِشان نمي برد . آنها با خودشان مي گُفتند : فَردا چه مي شود ؟ آيا فيل      مي تَواند شير را شِكَست دهد و همه از دست شير بدجنش نِجات پيدا كُنَند ؟

فردا وقتي شير، روباه و گرگ را براي شكار فِرستاد و خودَش زير درخت خوابيد ، فيل آهِسته به او نَزديك شُد .

شير اوّل مُتِوَجّه فيل نشد اما وقتي سايه ي فيل روي او اُفتاد به تُندي بلند شد و خواست فيل را با پَنجه هايش زَخمي كند اما نَتَوانست .

فيل جلو آمد و گفت : تو نَبايَد جانوران جنگل را بِتَرساني . اگر قَبول نكني بايد از اين جا بِرَوي .

شير گفت : تو كي هَستي ؟ من مانند يك اِژدِها قوي هستم . هيچ كس نمي تواند با من بِجَنگد . فيل گفت : پس تو    نمي خواهي از كارهاي بَد قبلي دست بَرداري ؟ شير گفت : اَلبَته كه نَه ! من پادِشاه جنگل هستم و هَمه بايد از من ...

در اين هِنگام فيل يك لَگَد مُحكَم به شير زَد و او را به سمت رودخانه پَرتاب كرد و شير تالاپ توي آب اُفتاد .

او تَرسيده بود و دست و پا مي زِد و از گرگ و روباه كمك   مي خواست و تَلاش مي كرد خود را نجات دَهَد . اما جَريان تُند آب او را با خودش بُرد.

گرگ و روباه هم كه آن روز نتوانسته بودند شكار كنند – چون   همه ي موجودات در لانه هايشان مانده بودند – به سمت لانه ي شير رَفتَند و وَقتي فَهميدَند چه بَلايي بر سَر شير آمَده اَست دُمِشان را روي كولِشان گِرِفتَند و فَرار َكردند . اين گونه بود كه از آن روز تا ساليان آيَنده هَمه ي جانِوَران جنگل به خوبي و خوشي در كِنار هم زندگي كَردَند .

 

 -----------------------------------------------------------------------------

می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

جای این کلمات را در متن داستان پیدا کن و یک کلمه بعد از آنها را بخوان .

موجودات  - تالاپ  - اِژدها  - مُتوجّه – قَوی – سَنجاب  - مُبارزه-  روباه – بَدجِنسی

گورکَن

 

 ------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------

 

 

زَنگ دیکته

 

ژاله دانش آموز كلاس اوّل دَبِستان ياسَمَن است . او دُختر خوب و دَرس خواني است . امّا يك مُشكِل كوچَك دارد . او از درس ديكته مي تَرسد . ساعَت ديكته ، قَلبَش تُند تُند مي زند و دست هايش عَرَق مي كند و همه ي كَلَماتي را كه شب قَبل با مامان تَمرين كرده بود از يادَش مي رَوَد . مامان خيلي سَعي مي كرد به ژاله كُمك كند ، اما نتوانسته بود . اين تَرس آن قَدر زياد شُده بود كه روزي كه قَرار بود ژاله در مَدرسه ديكته بِنويسد صُبح دِل دَرد مي گِرِفت و نمي تَوانِست به مَدرِسه بِرود و مامان بارها او را پيش پِزِشك بُرده بود اما فايده اي نَداشت . تا اينكه يك روز مادر تَصميم گِرفت با خانم مُعَلّم درمورد مشكل ژاله گُفتَگو كند تا شايَد آن دو با هم بتوانند به ژاله كمك كنند . بعد از گفتگوي زياد آنها با هم قَراري گذاشتند . فَردا صبح كه ژاله به مدرسه رفت ، ساعت درس بِخوانيم 

 خانم معلّم گفت : دُختر هاي خوبَم ، چون فَردا من      نمي توانَم ساعت ديكته در مدرسه باشَم قَرار شده است كه امروز به شما ديكته بگويم . ژاله تا اين را شِنيد خيلي تَرسيد . معلّم ادامه داد خوب دخترهاي گُلَم ! دَفتِر ديكته ي خود را آماده كُنيد و بِعد رو به ژاله كرد و گفت : عَزيزَم بيا اين جا . ژاله با نگراني جُلو رفت . خانُم معلّم  دَستي روي سَر ژاله كشيد و گفت : خوب بچّه ها من مي خواهم امروز ژاله معلّم شما باشَد و او به شما ديكته بگويد . ژاله با ناباوَري و تَرس به خانم معلّم نگاه كرد . خانم معلّم به او لَبخَندي زد و به بچّه ها گفت : از اين به بعد هر دَفعه يِكي از شما خانُم معلّم مي شود و به همه ديكته  مي گويد . بعد به ژاله گفت : عزيزم شُروع كُن و خودَش رفت و در جاي ژاله نِشست .

 ژاله كِتاب را باز كَرد اما اِنگار خواندَن يادَش رَفته بود . اَشك در چِشمانَش جَمع شُده بود و به خانم نگاه كرد و خواست بگويَد كه نمي توانَد امّا نگاه مهربان خانم معلّم به او آرامِش داد .

ژاله اوّلين كَلَمه را گُفت و كِلاس ساكِت شُد . دوّمين كلمه و اولين جُمله .

 او شِمرده و آرام ديكته مي گفت  و به بچّه ها نگاه مي كرد . همه سَرگرم نوشتَن بودند و در دِل ژاله آرامِش بود . ديگر قلبش تند تند نمي زَد . دست هايش عرق نكرده بود . وقتي ديكته تمام شد . خانم معلّم رو به ژاله كرد و گُفت : خيلي عالي بود آفرين خانم معلّم ! و بَعد به بچه ها گفت : خوب حالا اگر از اين خانم معلّم خوشِتان آمَده ، برايَش دست بزنيد . يك دَفعه همه ي كلاس بَراي ژاله دست زدند و ژاله از خوشحالي خودش هم شروع كرد به دست زدند .

 

 ------------------------------------------------------------------------------

 

می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

این کلمات را در متن داستان پیدا کن و یک کلمه بعد از آن را بخوان.

خوشِتان – دَفعه  - عالی – شُروع  - عَزیزَم  - گُفتگو -  تَصمیم – ژاله  - عَرق – قَراری

 


موضوعات مرتبط:

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388 | 15:52 | نویسنده : آرین |

 

گزارش بازديد از مركز مشاوره دانشگاه شهيد بهشتي تهران

-----------------------------------------------------

ضمن تشكر فراوان از كليه مسئولين و واحد هايي كه در بازديد همكاران از دانشگاه شهيد بهشتي مساعدت نمودند، در پي هماهنگي هاي بعمل آمده بين مديريت آموزش و پرورش استثنايي استان سمنان ، دانشگاه شهيد بهشتي تهران ، مركز LD شاهرود و آموزش و پرورش شهرستان شاهرود، روز سه شنبه 5 آبانماه، همكاران مراكز LD استان سمنان در مركز مشاوره دانشگاه شهيد بهشتي حضور يافتند.در اين مركز 13 نفر از اساتيد و صاحب نظران مشغول فعاليت هستند

از جمله : خانم دکتر عصمت دانش  - خانم دکتر سیما فردوسی – آقای دکتر تقی پور – خانم دکتر با عزت و خانم داداش و ..  كه داراي تاليفات ارزنده در زمينه روان نشناسي و روان درماني مي باشند.

 واحد اختلالات يادگيري اين مركز مشاوره ، دو سال است كه با حضور خانم دكتر فرشته باعزت ،استاديار دانشگاه شهيد بهشتي فعاليت مي كند.ايشان علاوه بر اين، درمان اختلال يادگيري را در مراكزي مانند مركز مشاوره توحيد ( وابسته به آموزش و پرورش) انجام مي دهند و مقالات داخلي و بين المللي و تاليفات زيادي در اختلالات يادگيري داشته اند كه خلاصه اي از سوابق علمي و پژوهشي و اجراي وي  در پست قبل آورده شده بود.

جهت آشنايي و آمادگي همكاران مراكز استان با فعاليت مركز مشاوره دانشگاه شهيد بهشتي و نحوه فعاليت خانم دكتر باعزت، اطلاعات مربوط به مركز يك هفته قبل از بازديد، در اختيار همكاران مراكز LD استان قرار داده شده و همچنين در وبلاگ مركزLD شاهرود درج شده بود.

در ابتدا خانم دكتر باعزت ضمن معرفي مركز توضيحاتي در زمينه تازه هاي مشكلات وي‍ژه يادگيري و نحوه كارشان  ارائه دادند و سپس طبق نظر همكاران مواردي را در جهت تشخيص مشكلات يادگيري عنوان نمودند و كه از موارد مطرح شده نكات زير قابل ذكر مي باشد :

-       توضيح در مورد اصطلاح به كار برده شده در مورد اين دانش آموزان كه روي توانمندي آنها تاكيد داشته باشد.

-       عوامل تاثير گذار در شدت و بروز مشكلات ويژه يادگيري.

-       عوامل  موثر بر روي نوسانات آماري تعداد اين دانش آموزان در مدارس.

-       توضيح در مورد نقش فاكتور هاي اجتماعي و عاطفي در مراحل تشخيص.

-       تاكيد در مورد اهميت  روشن شدن مشكلات در مراحل رشد براي درج در مصاحبه باليني.

-       توضيح در مورد مراحل تشخيص و علت اجراي تست وكسلر و اهميت دقت در تفسير آن.

-       توضيح در مورد عامل دوزبانه بودن و تاثير آن در بروز مشكلات يادگيري.

-       اشاره به اين نكته كه  مشكلات خواندن بعد از نوجواني در اثر عدم درمان به مشكل نوشتن تغيير شكل مي يابد  كه اين عامل مربوط به كاركرد و مكانيسم مغز مي باشد.

-       پاسخ به سوالات همكاران در زمينه تشخيص.

-       پرسشنامه باليني و سياهه رفتاري كودكان ADHA براي تشخيص كه مورد استفاده مركز مشاوره دانشگاه است، در اختيار همكاران قرار گرفته و در مورد آن بحث شد.

 --------------------------------------------------------

در ادامه خانم دكتر عصمت دانش به عنوان مسئول مركز به اتفاق متخصصان مركز مشاوره دانشگاه، در جمع همكاران حضور يافتند. ايشان در مورد نحوه كار مركز و بهره گيري از متخصصان در مركز توضيح دادند و براي همكاري در زمينه تبادل اطلاعات و انجام تحقيقات مشترك با مراكز استان اعلام آمادگي كردند. وي همچنين با توجه به اينكه توسط مركز مشاوره دانشگاه كارگاه هاي تخصصي در زمينه هاي مختلف تشكيل مي شود،از همكاران براي شركت در اين كارگاهها دعوت كردند.

در پايان خانم دكتر با عزت و خانم دكتر دانش چند جلد از تاليفات ارزنده خود را ضمن پشت نويسي به مراكز LD استان اهدا نمودند.

ضمن قدرداني از متخصصان مركز مشاوره دانشگاه شهيد بهشتي، پيشنهادات زير براي استفاده بهتر همكاران از موقعيتهاي موجود مانند اين مورد ارائه مي گردد.

1-  در مراكزي مانند مركز مورد بازديد،كارگاههاي بسيار مفيدي مانند كارگاه تفسير تست وكسلر،اختلالات يادگيري،درمان كودكانADHD و... توسط اساتيد بزرگي برگزار مي گردد که بهرگيري از اين كارگاهها در قالب ضمن خدمت يا كارگاهي با حضور اين متخصصان مي تواند براي همكاران ما در مراكز استان، بسيار مفيد باشد.

2- روشهاي درمان اختلالات يادگيري فرايندي پويا دارد. ارتباط مراكزLD استان با دانشگاهها و با ساير مراكزLD كشور در كارايي همكاران و بكار گيري روشهاي نوين درماني، بسيار موثر خواهد بود كه اين مورد در آيين نامه مراكز LD نيز مورد توجه قرار گرفته است.

كشف زمينه هاي ارتباطي و برنامه ريزي براي استفاده از آن در برنامه كار مراكز و مديريت استثنايي كمك خوبي به اين روند است

 

موسوی     مدير مركز LD شاهرود

 تاريخ : چهارشنبه سیزدهم آبان 1388 | 22:38 | نویسنده : آرین |

 به نام خدای قصه ها و بچه ها

تصوير اصلي را ببينيد 

این چند داستان برای بچه هایی که در خواندن و درک مطلب مشکل دارند

سعی شده است جملات از بسیار ساده شروع شود . تا در بچه ها برای خواندن ایجاد انگیزه شود .

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

دامن سبز

                                                              

اِمروز مادَر با تور دامَن مي دوزَد .         

او با سوزن تور سَبز را به دامن مي دوزَد .

نازنين دامن توري را دوست دارَد . دامَن او زيبا ا

اَست.                                   

او مادَرش را دوست دارَد .

نازنين دَست مادر را بوسيد .

او دامَن توري را به بابا نِشان داد .

بابا دامَن نازنين را ديد .

 --------------------------------------------------------------------------

 

 می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این کلمات را در متن داستان پیدا کن و بخوان .

 

می دوزَد  - نازَنین  - توری – می دوزَد – نِشان -  بوسید  - دوست

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------

                       باران                                                 

                                                                                                                                            

اِمروز باران مي بارَد .

باران به آرامي مي بارَد .

بابا در باران از اِداره آمَد .

دَر دَست بابا سَبَد آبي بود .

مَن در سَبَد نان سيب زَرد آرد اَنار سَبزي ديدَم .

من سيب زَرد را بَرداشتَم .

سينا بَرادَر من اَست . او سَرباز اَست . سينا سيب زَرد دوست ندارَد

مادَر به او اَنار شيرين داد .

مَن نيمي از سيبَم را به مادَر دادَم .

سينا اَز آب اَنار به بابا داد .

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------

 

می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

این کلمات را در متن داستان پیدا کن و یک کلمه بعد از آن را هم بخوان .

 

آرامی  - سَرباز – اِداره – سینا  - شیرین – سیبَم – بَرداشتَم  - نیمی  - آبی  - بَرادَر

 

------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------ 

پَرواز

 

سوسَن پرنده داشت .

 اِسم اين پرنده ي زيبا پَرستو بود .

 سوسن پرنده را دوست دارد .

پرنده آزادي را دوست دارد .           

سوسن مي دانَد پرنده بايَد آزاد باشَد .

او پرستو را به دَشت مي بَرد . پرستو از دست سوسن به آسمان مي پَرد

سوسن اورا مي بينَد . او مي داند پرستو در آسمان زيبا تَر است .

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------

می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این کلمات را در متن داستان پیدا کن و یک کلمه قبل از آنها را هم بخوان.

 

دَشت زیباتَر  - آزاد  - بایَد آزادی  - پَرنده پَرستو می بینَد سوسَن می دانَد .

 

----------------------------------------------------------------------------

 --------------------------------------------------------------------------------------

       موش و گُربه

 

يكي بود يكي نبود در كِنار يك ديوار موش نازي زِندِگي مي كرد .

اسم او موشي بود . موشي پَنير و گِردو دوست داشت .

در آن سوي ديوار گربه كَمين كَرده بود تا موش را بگيرَد .

موشي از گربه مي تَرسيد . يك روز موشي كنار گربه پنير را ديد .

او مي دانِست بايد يَواش يَواش به پنير نَزديك شود تا گربه او را نَبيند

گربه بيدار مي شود . شيرَش را مي نوشَد .

موشي پُشت ديوار است تا گربه از پنير دور شوَد .

موشي مي داند گربه دُشمن او است و بايد آرام- آرام به پنير دست بزَنَد تا

گربه او را نَبينَد .

اَگر گربه برود موشي شادمان مي شود .

 

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------

می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

این کلمات را در متن داستان پیدا کن و یک کلمه بعد از آن ها را بخوان .

 نازي -  مي تَرسيد  - گِردو يَواش - شادمان موشي -  مي دانَد - 

 شيرَش  مي دانِست  - كَمين - كِنار

 

-----------------------------------------------------------------------------

 -----------------------------------------------------------------------------------------

بیماری

شيرين بيمار بود او تَب داشت .

بدنش گَرم گَرم بود . مادر نِگران شُده بود . دست شيرين در دست مادر بود .

او آرزو مي كرد كه كاش شيرين ديروز كه سَرد بود در پارك بازي نمي كرد .

اِمروز مادر شيرين را پيش دُكتر برد . دُكتر او را مي بيند و براي شيرين دارو

مي نويسد و به او مي گويد كه شيرين نمي تَوانَد اِمروز به مدرسه برَوَد .

مادر براي شيرين سوپ دُرُست كرد .

شيرين سوپ را دوست دارد . او از مادر سُپاس گُزاري كرد .

او ديگر در سرما بيرون نمي رَود  تا بيمار نشود .

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------

می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این کلمات را در متن داستان پیدا کن و یک کلمه بعد از آن را بخوان.

 نِگران - نمي توانَد -دكتر – سوپ - بَدَنش

 كاش - سِاس ُگزاري – بيرون - شيرين

 

 

-----------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------

آدم برفی

 

تَمام ديشب برف باريده بود . اِمروز ساناز و سولماز يك آدم برفي درست كردند .

آنان دور گَردن او يك شال قِرمِز و دور بدنش يك شِنِل بافتَني اَنداختَند

آدم بَرفي با اين لِباس زيباتَر شُده بود . مادر و پدر از پُشت شيشه آنان را تَماشا مي كردند . ساناز و سولماز براي مادر و پدر دست تِكان دادَند و آدم برفي را ناز كردند .

ساناز و سولماز اَز خُدا براي بارِش زيباي برف سِپاس گزاري كردند .

 

 

می توانی بعضی از کلماتی را که از داستان یادت مانده بنویسی ؟

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

کلمات زیر را در متن داستان پیدا کن و کلمات قبل از آنها را بخوان .

تَماشا  - شال – ساناز - بارِش - سولماز

بَدَنَش – شيشه -- شِنِل - تِكان -- لِباس

 

 

 ادامه داستان ها در پست بعدی ......

 

نویسنده این پست آرین


موضوعات مرتبط: مشکلات دیکته نویسی

تاريخ : یکشنبه دهم آبان 1388 | 19:54 | نویسنده : آرین |

 

صلوات مخصوص امام رضا(ع)


اللّهُمَّ صَّلِ عَلي عَلّي بِن موسَي الَذ َّ ي اِرتَََضَيَتهُ ورَضّيَتَ  بِه مَن

شئتَ مِن خَلقِكَ وَ قائماً بِأَمرِكَ و ناصِراً لِدينِكَ وَ شاهِداً عَلي

عِبادِكَ وَ كَما نصَحَ لَهُم فِي السِِّرِ وَ العَلانيَّة وَ دعا اِلي سَبيلِكَ

بِالحِكمَةِ وَالمَوعِظَةِ الحَسَنَةِ فَصَلِّ عَلَيهِ اَفضَلَ ما صَلَّيتَ عَلي

اَحَدٍ مِن اَوليائِكَ خِيرَتِكَ مِن خَلقِكَ إِ نَّكَ جَوادٌ كَريمً.

 

میلاد حضرت رضا

                                  ثامن الائمه

                           مبارک باد

 

                                                                          مرکز ِLD  شاهرود

 

 تاريخ : پنجشنبه هفتم آبان 1388 | 17:54 | نویسنده : آرین |

بمنظور ارتقاي دانش تخصصي و آشنايي با روشهاي نوين درمان اختلالات يادگيري همكاران مركز ، بازديدي در روز سه شنبه 5/8/1388 از مركز اختلالات يادگيري دانشگاه شهيد بهشتي واقع در محل اين دانشگاه برنامه ريزي شده است.

استاد ارجمند خانم دكتر فرشته باعزت كه درمان اختلالات يادگيري را بطور تخصصي در اين مركز و ساير مراكز دنبال ميكند ميزبان همكاران خواهد بود و توضيحات لازم را ارائه خوهند داد.

 

 موارد زير ،جهت آشنايي با فعاليت هاي خانم دكتر باعزت آورده شده است.         

 

 


دكتر فرشته باعزت


استادیار

تهران، اوین، دانشگاه شهید بهشتی، دانشکده علو تربیتی و روانشناسی، مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره.  

              

سوابق تدریسی

تدریس در در دوره های  کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مشاوره و روانشناسی  در  دانشگاههای شهید بهشتی ، دانشگاه الزهرا و دانشگاه پیام نور استان بجنورد

 

عضویت در مراکز علمی و پژوهشی

 1- عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران از سال 1385 تاکنون

2- عضو انجمن روانشناسی ایران از سال 1386 تاکنون

3- عضو انجمن نارساخوانی انگلستان از سال 2008 تاکنون

4- عضو هسته پژوهشی اختلالات تحولی دانشکده  علوم تربیتی و روانشناسی  

                   

سوابق کاری

1- عضو هیئت علمی پژوهشی دانشکده  علوم تربیتی و روانشناسی (   مرکز  خدمات روانشناسی و مشاوره)

2- همکاری با کلینیک مرکزی توحید (وابسته به آموزش و پرورش) در زمینه اختلال های ویژه یادگیری از سال 1386 تاکنون

3- فعالیت در مرکز اختلال های ویژه یادگیری دانشگاه شهید بهشتی در زمینه های آموزشی، پژوهشی و درمانی از سال 1387 تاکنون

 

سوابق تحصیلی

1- کارشناسی:  رشته  روان شناسی کودکان استثنایی از دانشگاه شهید بهشتی( 1372)

2- کارشناسی ارشد: رشته  روان شناسی کودکان استثنایی از دانشگاه تهران ( 1376)

3-دکتری تخصصی:  رشته روانشناسی عمومی از دانشگاه الزهرا ( 1385 )   

    

علایق پژوهشی

1-اختلال هاي ويژه يادگيري( بويژه اختلال خواندن و نوشتن)

2- بيش فعالي – نارسايي توجه (ADHD)

3- هنجار يابي آزمونهاي مربوط به اختلال هاي خواندن و نوشتن.

4- تدوين بسته هاي آموزشي براي درمان اختلال هاي خواندن و نوشتن        

  

مقالات علمی و کتب منتشر شد

      1- گرمن. جين چنگ(1386) اختلال هاي هيجاني و نارسايي هاي يادگيري در دانش آموزان مدارس ابتدايي. ترجمه فرشته باعزت و مريم راحت. تهران: انتشارات پيام مولف.

      2- پل ومان (1384).آموزش حرفه اي براي جوانان مبتلابه فلج مغزي وچند معلوليتي. ترجمه فريده ترابي ميلاني و فرشته باعزت. تهران: انتشارات سمت.

      3- تورکينگتون. کارول.ا (1383). مديريت استرس. ترجمه رقيه بلالي و فرشته باعزت. .تهران: انتشارات بعثت.

    * مقالات علمي- پژوهشي منتشر شده

      1- باعزت، فرشته (1376). بررسي نقش راهبردهاي يادگيري در حافظه کودکان عقب مانده ذهني خفيف، مجله روان شناسي. شماره 4. تهران.

      2- خداپناهي، محمد کريم؛ باعزت، فرشته؛ حيدري، محمود؛ شهيدي، شهريار (1379). بررسي نقش راهبردهاي شناختي و انگيزشي در پيشرفت تحصيلي و کاهش مشکلات روان شناختي دانشجويان رشته هاي علوم انساني دانشگاه شهيد بهشتي. مجله روان شناسي . شماره 16. تهران.

      3- باعزت، فرشته؛ بني جمالي،شکوه السادات؛ معظمي، داوود(1385). اثرات درمان نوروسايکولوژي درکارآمدي خواندن دانش آموزان با نارساخواني تحولي نوع زبان شناختي. مجله مطالعات روان شناختي. شماره 2. تهران.

      4- باعزت، فرشته (1386). اثر شيوه هاي درماني نوروسايکولوژي در کارآمدي خواندن دانش آموزان با نارساخواني تحولي نوع ادراکي. روانشناسي کاربردي. شماره 2. تهران.

      5- باعزت، فرشته(1387). تعيين عوامل اختلالهاي هيجاني موثر بر نارساخواني دانش آموزان مقطع ابتدايي. مجله پژوهش در حيطه کودکان استثنايي. شماره 4 .تهران.

      6- باعزت، فرشته؛ صالح صدق پور، بهرام (1387). مقايسه ابعاد حرمت خود در دانش آموزان نارساخوان و عادي پايه هاي سوم تا پنجم ابتدايي شهر تهران. مطالعات روانشناختي. شماره 4. تهران.

      7- باعزت، فرشته، اديب راد، نسترن (1388). رابطه بين مديريت زمان و استرس در زنان کارمند دانشگاه الزهرا. فصلنامه مشاوره شغلي و سازماني. شماره 3. نامه پذيرش.

      8-Shahidi.S,M.K.khodapanahi,Heidari,M,Baezzat,F(2004) Cognitive and Motivational Self-Regulation in Iranian students . Psychological and Education .Vol 41.No.3/4.p17-26.

 

* مقالات ارائه شده در کنفرانس هاي داخلي و خارجي

      1- باعزت، فرشته (1381). نقش راهبردهاي خودنظم دهي شناختي وانگيزشي درسلامت رواني دانشجويان. دومين کنفرانس بين المللي علوم شناختي. موسسه مطالعات علوم شناختي. تهران.

      2- باعزت، فرشته(1381). برسي رابطه مديريت زمان وپيشرفت تحصيلي دردانشجويان دانشگاه الزهراء. دومين همايش کشوري دانشجوو بهداشت روان. دانشگاه علوم پزشکي لرستان.

      3- Baezzat, Fereshteh (2007). The Role of Self-Regulation Strategies in the Academic Achievement and Emotional Problem Reduction of Students With Developmental Dyslexia. Fourth International Conference on the (Non) Expression of Emotion in Health and Disese ( Tilburg in Holand ).ّ

      4- Baezzat, Fereshteh; Sadinam, Mohsen (2008). Effect of neuropsychological treatment on the reading efficiency of Iranian students with developmental dyslexia. International Conference of Psychology (Berlin).

      5- Majidi, Abed; Baezzat, Fereshteh (2008). Effectiveness of cognitive-behavioral techniques on performance improvement of student with medium dyslexia in Iranian primary school students. International Conference of Psychology (Berlin).

      6- Baezzat, Fereshteh; Saleh sedghpour, Bahram; Sadinam, Mohsen (2008). The comparison of self-esteem between students with dyslexia and normal students. International Conference on Special Education(Turkey).

      7- Baezzat, Fereshteh; Sadinam, Mohsen (2008).The Effect of instruction on learning method on the memory of children with mild mental retardation. International Conference on Special Education(Turkey

 

زمینه تخصصی

1- تشخیص و درمان اختلال های ویژه یادگیری

2- تشخیص و درمان اختلال بیش فعالی- نارسایی توجه(ADHD)

3-  تشخیص و درمان اختلال رفتاری در کودکان

4- مشاوره تحصیلی   

 

طرح های پژوهشی اتمام یافته و در حال انجام

1- مجري طرح اثر مداخله هاي نوروسايکولوژي در کارآمدي خواندن و نوشتن دانش آموزان مبتلا به نارساخواني نوع زبانشناختي. معاونت پژوهشي و فناوري دانشگاه شهيد بهشتي. تهران. 1386.

2-  مجري طرح بررسي رابطه جهت گيري مذهبي (اسلامي) با بهداشت رواني در دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي . معاونت پژوهشي و فناوري دانشگاه شهيد بهشتي . تهران. 1379.

3- مجري طرح رابطه مديريت زمان و استرس در زنان شاغل دانشگاه الزهرا. پژوهشکده زنان دانشگاه ا لزهرا. تهران. 1383 .

4- همکار اصلي طرح بررسي نقش راهبردهاي شناختي و انگيزشي در پيشرفت تحصيلي و کاهش مشکلات روان شناختي دانشجويان رشته هاي انساني دانشگاه شهيد بهشتي. معاونت پژوهشي و فناوري دانشگاه شهيد بهشتي .تهران. 1379 .

5- مجري طرح در حال انجام:  مقايسه اثربخشي راهبردهاي خود پرسشي مبتني بر رايانه و آموزش نوشتاري سنتي غني شده (کاغذ و مدادي) بر کارآمدي نوشتاري و تقويت حافظه کودکان مبتلا به اختلال نوشتن. معاونت پژوهشي دانشگاه شهيد بهشتي . تهران. 1387 .  

 

سایر فعالیتهای پژوهشی

 باعزت ، فرشته. تدوين گزارش عملکرد ساليانه مرکز خدمات روان شناسي و مشاوره  دانشگاه شهيد بهشتي از سالهاي 1387-1372.تهران.

دانش ، عصمت؛ باعزت، فرشته (1379). تدوين و تنظيم طبقه بندي اختلالهاي رواني و مسائل فردي- اجتماعي بر مبناي DSM-IV ، مرکز خدمات وروان شناسي و مشاوره دانشگاه شهيد بهشتي. تهران

 

نویسنده این پست : سید حسن موسوی - مدیر مرکز ِآموزش و توانبخشی مشکلات ویژه یادگیری شاهرودتاريخ : چهارشنبه بیست و نهم مهر 1388 | 22:58 | نویسنده : آرین |

خواب  ُ اشتباه حافظه را کاهش می دهد 

 

 

خواب ممکن است بروز اشتباه ها در حافظه را کاهش دهد، این نتیجه یک مطالعه جدید توسط دانشمندان  عصب شناسی شناختی است که در نوع خود برای اولین بار انجام گرفت.

به گفته کیمبرلی فن، استاد روان شناسی دانشگاه میشیگان و پژوهشگر اصلی این طرح، یافته های این مطالعه برای همه کس، از دانش آموزانی که در آزمون های چند انتخابی دچار اشتباه می شوند تا سالمندانی که داروهای خود را عوضی استفاده می کنند، دارای کاربردهای عملی است.  این مطالعه در شماره سپتامبر مجله علمی "لیرنینگ اند مموری" (یادگیری و حافظه) انتشار یافت.

فن گفت: "این خیلی ساده است که مطالب در ذهن شما مخلوط شود.  [ولی] این تحقیق چنین نتیجه گیری می کند که بعد از یک خواب شما بهتر می توانید جنبه های نادرست از حافظه را به کناری بگذارید." 

فن و همکارانش از دانشگاه شیکاگو و دانشگاه واشینگتن در سنت لویی در زمینه وجود حافظه خطایی در میان گروه هایی از دانشجویان مطالعه کردند.  در حالی که مطالعه های قبلی نشان داده بود که خواب قدرت حافظه را بهبود می دهد، فن گفت: این پژوهش برای اولین بار به موصوع خطا در حافظه پرداخت....

 

 

 

MSU Research: Sleep Helps Reduce Errors in Memory

Main Category: Sleep / Sleep Disorders / Insomnia
Also Included In: Neurology / Neuroscience;  Psychology / Psychiatry;  Seniors / Aging
Article Date: 12 Sep 2009 - 0:00 PDT
    

Sleep may reduce mistakes in memory, according to a first-of-its-kind study led by a cognitive neuroscientist at Michigan State University.

The findings, which appear in the September issue of the journal Learning & Memory, have practical implications for everyone from students flubbing multiple choice tests to senior citizens confusing their medications, said Kimberly Fenn, principal investigator and MSU assistant professor of psychology.

"It's easy to muddle things in your mind," Fenn said. "This research suggests that after sleep you're better able to tease apart the incorrect aspect of that memory."

Fenn and colleagues from the University of Chicago and Washington University in St. Louis studied the presence of false memory in groups of college students. While previous research has shown that sleep improves memory, this study is the first to address errors in memory, she said.

Study participants were exposed to lists of words and then, 12 hours later, exposed to individual words and asked to identify which words they had seen or heard in the earlier session. One group of students was trained in the morning (10 a.m.) and tested after the course of a normal sleepless day (10 p.m.), while another group was trained at night and tested 12 hours later in the morning, after at least six hours of sleep.

Three experiments were conducted, using different stimuli. In each, the students who had slept had fewer problems with false memory - choosing fewer incorrect words.

How does sleep help? The answer isn't known, Fenn said, but she suspects it may be due to sleep strengthening the source of the memory. The source, or context in which the information is acquired, is a vital element of the memory process.

Or perhaps the people who didn't sleep during the study were simply bombarded with information over the course of the day, affecting their memory ability, Fenn said.

Further research is warranted, she said, adding that she plans to study different population groups, particularly the elderly.

"We know older individuals generally have worse memory performance than younger individuals. We also know from other research that elderly individuals tend to be more prone to false memories," Fenn said. "Given the work we've done it's possible that sleep may actually help them to reject this false information. And potentially this could help to improve their quality of life in some way."

Source: Kimberly Fenn, Michigan State University


موضوعات مرتبط: تازه های اختلال یادگیری

تاريخ : چهارشنبه بیست و دوم مهر 1388 | 19:11 | نویسنده : آرین |

دروغگویی در کودکان

 

 

فرزندان خود را گرامی بدارید وآداب حسنه را به آنان بیاموزید .

یکی از صفات پسندیده که هماهنگ با سرشت آدمیان می باشد ، راستگویی است . هر انسانی بالقوه مایل است راست بگوید و سخنانی را که از دیگران می شنود راست تلقی کند .

دروغ گفتن ، انحراف از صراط مستقیم و فطرت و خلقت است و در تعالیم تمامی پیامبران الهی و از نظر کلیه ملل و اقوام جهان ناپسند و مذموم است . دروغگویی بیماری خطرناکی است که ممکن است از دوران کودکی بروز کند و فرد تا پایان عمربه آن مبتلا باشد .

 

دروغ یا تخیلتصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com               تصاوير زيباسازی ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com

کودکان خردسال ( زیر سه سال) به دلیلی اینکه هنوز قادر به تشخیص واقعیت از خیال نیستند ، نمی توانند بین راست و دروغ تفاوت بگذارند . آنها از شنیدن داستانهای تخیلی واقعاً لذت می برند و دوست دارند خودشان نیز با قوه تفکر و تجسم ، ماجراها و قصه های جالبی بسازند . معمولاً دروغ پردازیهای خیالی کودکان از سنین 5-4 سالگی به بعد کاهش می یابد و کودک کم کم قدرت تشخیص واقعیت از خیال را پیدا می کند . اما اگر بعد از 6-5 سالگی نیز سعی کند با رویاسازیهای ذهنی خود حقیقت را نادیده بگیرد ، والدین باید درصدد رفع علت این امر باشند .

 

به طور کلی کودکان دو نوع دروغگویی دارند :

 

نوع اول :

 گفتن داستانهایی است که حقیقت ندارد و از تصورات آنها منشأ می گیرد و در واقع چیزهایی را بیان می کنند که آرزو دارند حقیقت داشته باشد . در این مورد باید حقایق را در بین داستان کودکان تزریق کنیم .

 

نوع دوم :

دروغ گفتن در واقع برای به دست آوردن چیزی و یا اجتناب از کاری صورت می گیرد . در این موارد باید به کودک آموزش دهیم که دروغ گفتن اشتباه است و او را در جهت راستگویی هدایت نماییم .

 

 

 

چرا بچه ها دروغ می گویند ؟

در واقع هیچ بچه ای دروغگو به دنیا نمی آید بلکه آن را مثل بقیه کارها و رفتارهای دیگر ، کم کم از ما یاد می گیرد. اگر چه کودکان به خوبی می دانند که دروغ گفتن بد است و به قول خودشان دروغگو دشمن خداست اما باز به علتهای مختلف دروغ می گویند .

 

 

مهمترین علل دروغگویی در کودکان عبارتند از :

 

- اعمال خشونت نسبت به کودکانتصاوير زيباسازی ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com

کتک زدن کودک باعث می شود که بچه ها از والدین خود بترسند و از روی ترس به آنها دروغ بگویند . بزرگترین علت دروغگویی کودکان همین ترس از بد رفتاری و خشونت بزرگترهاست .

 

- یادگیری دروغتصاوير زيباسازی ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com

اولین پایه های شخصیت کودک در خانواده شکل می گیرد وکودک بیشتر رفتارهای والدین خود را همانند سازی می کند. پدر و مادری که دروغ می گویند چگونه انتظار دارند فرزندشان راستگوباشد؟

 

- توقع بیش از حد از کودکان

اگر انتظار ما از کودکانمان از حد سنی و توانایی آنها بیشتر باشد ، چون نمی توانند خواسته های ما را برآورده سازند متوسل به دروغ می شوند .

 

- کمبود محبت و بی توجهی نسبت به کودکان :

وقتی به حد کافی به فرزندانمان محبت و توجه نکنیم آنها برای جلب نظر ما دروغ می گویند .

 

- ملامت ، سرزنش و مقایسه کودک با کودکان دیگر تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com

مقایسه دایم بچه با کودکان دیگر سبب می شود او خود را کمتر از دیگران بداند و احساس حقارت کندو برای سرپوش گذاشتن روی این احساسات ، به دروغ خود را بهتر از آنچه هست نشان دهد .

 

امر و نهی زیادکودکانتصاوير زيبا سازی ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com

مخالفت با کودک و جلوگیری مداوم از کارهایی که می خواهد انجام دهد ، باعث لجبازی او می شود و دروغگویی کودک را به دنبال دارد .

 

 

 

تصوير اصلي را ببينيد 

 

 

 

راهکارهای مقابله با دروغگویی کودکان چیست ؟

محیط زندگی مهمترین و بزرگترین عامل سازندگی شخصیت کودک است و با هیچ یک از عوامل روانی قابل مقایسه نیست . طفل بدون توجه و اراده با محیطی که در ان زندگی می کند منطبق شده و آنچه می بیند و می شنود در فکر او نقش می بندد بنابراین اولین مدرسه تربیت فرزند محیط خانواده است . رفتار و گفتار پدران و مادران و طرز زندگی آنان مشخص کننده نیک و بد خانواده است . هنگامی که کودک دروغ می گوید پیدا کردن علت آن شرط اصلی و مهم در پیشگیری و درمان است .

 

بنابراین توجه به نکات زیر ضروری است :

-    هنگامی که کودک دروغ می گوید رفتار و قوانین ثابتی داشته باشید . در کودکان بزرگتر می توان از محروم سازی موقتی یا گرفتن امتیازات استفاده نمود ولی هیچ گاه کودکان را با برچسب دروغگو خجالت زده نکنید .

 

-   فرصتهایی برای کودک ایجاد نمایید تا درست گزارش دادن را تمرین نماید:.

 

-    همیشه کودک را به خاطر اعتراف کردن و گفتن حقیقت تشویق نمایید . سعی نکنید این تصور برای کودک ایجاد شود که نسبت به او شکاک و بدگمان هستید .

 

-    ابتدا به دروغ گفتن او رسیدگی نمایید سپس به برسی مشکلی (رفتار نامناسبی) که باعث دروغ گفتن او شده است ، بپردازید .

 

-    مراقب رفتارهای خود هنگام پرسش و بازخواست از کودک باشید . اگر چهره ای عصبانی و خشمناک داشته باشید ممکن است او از ترس پیامدهای ناخوشایند رفتار شما مجبور به دروغگویی شود .

 

-         هیچگاه خطاهای معمولی فرزندانتان را با خشونت و عصبانیت شدید جواب ندهید .

 

-    با شناخت بهتر فرزندانتان سعی کنید ، مشکل او را حل نمایید شاید بهتر دریابید که فرزندتان در چه مواردی دروغ می گوید .

 

-    هیچ گاه کودک را برای راست گفتن تهدید نکنید ، هدف ما این است که بجه ها به حقیقت احترام بگذارند ، نه آنکه از ترس تهدیدهای ما راست بگویند .

 

-         بهترین روش برای کودکی که عادت به دروغگویی کرده است تنظیم قرارداد دروغ نگفتن و تشویق او طبق قرارداد است

 


موضوعات مرتبط: نکات روانشناسی

تاريخ : شنبه هجدهم مهر 1388 | 14:48 | نویسنده : آرین |

زن و مرد

 و تفاوتها

 

 

به نظر مي رسد طبيعت و ساختمان فيزيولوژيك و رواني زن و مرد چنان ساخته شده است كه اين دو جنس رابطه ي تعاملي – تكاملي با هم دارند و لذا نمي توان گفت كدام جنس نوعا" جنس كاملتر يا برتر است.

جامعه شناسان ، محيط را عامل اصلي و روانشناسان توارث و محيط را در تفاوتهاي موجود بين زنان و مردان موثر مي دانند. بين زن و مرد تفاوتهاي اساسي وجود دارد و آداب و رسوم ، تعليم و تربيت و انتظارات يك جامعه ، مي تواند اين تفاوتها را تشديد يا تعديل كند.

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com

برخي تفاوتها بينن زن و مرد بصورت فهرست وار شامل موارد زير است:

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com    بررسيهاي آماري نشان مي دهد كه در سراسر دنيا ، تعداد نطفه هاي پسر به مراتب بيش از تعداد نطفه هاي دختر است. در مقابل هر 100 دختر ، تقريبا 106 پسر به دنيا مي آيد و ميزان مرگ و مير در بين زنان و مردان ، متفاوت است . در مجموع مي توان گفت جنس مرد آسيب پذيرتر از جنس زن است بعضي از بيماريها ، نظير لخته شدن خون در عروق ، سكته هاي قلبي ، هموفيلي و نظاير آن بيشتر در بين مردان ديده مي شود و تعداد افراد مبتلا به لكنت زبان و كور رنگي نيز در بين مردها ، بيشتر از زنان مشاهده مي شود.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com    از نظر رشد دستگاههاي بدن ، استخواني شدن ، دندان در آوردن و به طور كلي اعمال و رفتار ، هميشه دخترها جلو هستند.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com    پسرها از نظر افزايش قد و وزن از آغاز تولد تا حدود 11 و 12 سالگي سرعت بيشتري نسبت به دخترها دارند ، ولي از آن به بعد و تا پايان دوره ي 15 و 16 سالگي ، دخترها جلو مي افتند.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   زنها از نظر شنوايي بهتر از مردها هستند و محل صداها را بهتر از مردان تشخيص مي دهند و نسبت به مردان داراي حس بويايي قوي تري نيز مي باشند.زنها نسبت به الگوهاي شنوايي و مردها به الگوهاي بينايي ، حساسيت نشان مي دهند . در سنين بالا 35 درصد از زنها و در مقابل 45 درصد از مردها به سمعك نياز دارند . همچنين 45 درصد از زنها و 35 درصد از مردها به عينك نياز دارند. همچنين پوست زنها ده برابر حساستر از پوست مرد مي باشد.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   دخترها بيشتر در آزمونهاي كلامي و پسرها بيشتر در زمينه هاي عملي موفق هستند.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   دخترها از نظر سيالي كلامي بهتر از پسرها هستند ؛ ادراك كلامي مردها بهتر از زنها و علايق ديني ، اجتماعي و زيبايي شناسي زنها بيشتر از مردهاست.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   زنها به مسايل اخلاقي و مردها بيشتر به مسايل سياسي علاقه نشان مي دهند.

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com    دختران جوان بيشتر از پسران جوان علاقمند به رسيدگي به وضع افراد كوچكتر از خود هستند ، كوچكترها را نوازش مي كنند و به رفع مشكلات آنان مي پردازند.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com  زنان از همان هنگام تولد ، براي اجراي وظايف حيات مجهزتر از مرد است و به همين جهت بلوغ او زودتر فرا مي رسد و دوره ي جوانيش كمتر است ، تحملش در برابر شرايط نامناسب بيشتر است و به طور متوسط تقريبا هفت سال بيشتر از مردها عمر مي كند.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com  زنان به طور كلي در فراگيري علوم و فنوني كه با انفعالات عاطفي و حسي نوع دوستي عزيزي آنها مرتبط باشند از مردان جلوتر هستند.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   زنان از قدرت بينش ، تصور ، تخيل و حس دم سازي بالاتري نسبت به مردان برخوردارمي باشند اما در مسائل استدلالي و نظري به پاي آنها نمي رسند.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   زنان با گروه و نوع – به طو غريزي – راحت تر از جنس مذكر ارتباط عاطفي و كلامي برقرار مي كنند به طوري كه هم زمان مي تواند حس كند ، بينديشد و آنگاه انديشه ي خود را به مخاطبان خود از طريق روش كلامي منتقل سازد اما مرد بايد نخست درباره احساساتش فكر كند و آنگاه سخن بگوييد . و اين تفكر كه زنان در علومي چون فلسفه ، رياضيات ، حقوق و سياست نمي توانند صاحب مقام و منزلتي شوند و در علومي چون هنر ، ادبيات ، مي تواند موفق باشد قضاوتي نادرست بيش نيست واقعيت اين است كه زن بر خلاف مرد به آساني مي تواند مشغله ي خود را تغيير دهد و يا چندين كار را با هم انجام دهد . و حتي با جديت تمام به انجام اموري مشغول شود كه منافع يا رضايت گروه يا نوع باشد . فلذا اگر مي بينيم زن در عمل ، به علومي چون فلسفه ، رياضيات و يا حقوق و سياست به ندرت روي مي آورد بدان خاطر است كه زن ، نفع گروه يا نوع را ، و لو به اشتباه ، در ترويج و بالندگي اين علوم نمي داند و اگر روزي بتوانيم در اين تفكر خود تجديد نظر كنيم مي توانيم به تقسيم علوم بين زنان و مردان راحتر و صحيح تر قضاوت كنيم.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   زنان معمولا" درونگرا تر از مردان هستند.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   زنان گرايش قلبي بيشتري نسبت به دين دارند و مسايل روحي معنوي را با روان خود سازگارتر مي يابند. در كل بايد گفت زنان از احساس مذهبي قوي تري برخوردارند. زنان پيوسته گريزان از تنهايي و شائق به اجتماع هستند. زيرا دنيا بدون ديگران براي آنها معنايي ندارد.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   زنان اصولا" بيشتر و زودتر از مردان دچار هيجان مي شوند . ترس ، خشم و محبت ، نقشي اساسي در ارگانيسم روحي زن ايفا مي كند و فشار روحي در ميان آنان بسيار بيشتر از مردان مي باشد.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com    عموما" كيفيت عكس العمل يا واكنشهاي عاطفي زن و مرد نيز با هم متفاوتند .به عنوان مثال هر دو هم داراي غيرت هستند و هم از حسادت برخوردارند آما كيفيت آنها با هم تفاوت دارد.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com   از لحاظ اخلاقي و رفتاري زنان بسيار سخت گيرتر از مردان هستند ، نسبت به قوانين اخلاقي ، اعتناي بيشتري نشان مي دهند اما در عين حال توجه چنداني به قوانين وضعي و دولتها ندارند ، بيشتر عشقشان معطوف به خانواده و كودك است . همچنين زنان از لحاظ اخلاقي بسيار بيشتر از مردان ميل به از خودگذشتگي و ايثارگري دارند ، در حالي كه مردان ، بيشتر تمايل به عدالت دارند تا ايثارگري.

 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عكس های ياهو ، بهاربيست       www.bahar-20.com    اما از نظر رفتاري ، ضعف جسماني و وابستگي اقتصادي زن موجب محافظه كاري او شده و به نحو بارزي از جسارت وي كاسته است . زن كمتر از مرد اهل ريسك كردن است . كمتر جسارت سنت شكني را به خود مي دهد و كمتر از مرد اهل انتقاد است.

 

سید حسن موسوی - کارشناس ارشد روانشناسی


موضوعات مرتبط: نکات روانشناسی

تاريخ : شنبه یازدهم مهر 1388 | 23:34 | نویسنده : آرین |

نکاتی مفید در جهت  کمک به بچه های کمرو و خجالتی

 

 

      چند نکته وجود دارد که توجه به آنها می تواند به والدین در رویارویی با بچه های کمرو کمک کند. در ابتدا لازم است که شما نوع کمرویی فرزندتان را شناسایی کنید. دلایل کمرویی بچه ها متفاوت و شیوه های ابراز آن نیز متنوع است. درک نوع کمرویی فرزندتان به شما در برنامه ریزی برای توجه به نیازهای خاص او کمک خواهد کرد.

 

توصیه های زیر می تواند برای شروع به شما کمک کند:

 

1-قبل از همه آیا شما مطمئن اید که فرزندتان کمروست ؟

 برخی از بچه ها دوست دارند قبل از ورود به یک موقعیت، آن را به خوبی مورد بررسی قرار دهند. بنابراین احتیاط کردن نباید با خجالتی بودن اشتباه گرفته شود.

 

2-شما باید موقعیت هایی را که باعث خجالت فرزندتان می شود شناسایی کنید.

برخی از بچه ها فقط وقتی در گروه قرار می گیرند خجالتی اند و برخی دیگر وقتی که از آنها خواسته شود چیزی را جلوی کلاس برای هم کلاسی ها ارائه دهند خجالت می کشند.

 

3-فرزندتان را کمرو ننامید چرا که اغلب یک کودک همان طور رشد خواهد کرد که به او برچسب می زنند.

 فشارهای والدین بر بچه کمرو می تواند باعث اضطراب و عدم امنیت وی شود که خود مشکلی بدتر از خجالتی بودن است. و او را مجبور نکنید که بیشتر از سطح شخصی اش پیشرفت کند.

 

4-هرگز فرزند کمرویتان را به شیوه ای منفی با سایر بچه ها مقایسه نکنید

 وهرگز به کسی اجازه ندهید که به این طریق به فرزندتان آسیب وارد سازد.

 

5-ایده ها، اظهارات و دیدگاههای فرزندتان را با جدیت مورد بررسی قرار دهید.

با کم اهمیت جلوه دادن نگرانی های فرزندتان، اورا تحقیر خواهید کرد.

 

6-به فرزندتان کمک کنید تا استعدادها وسرگرمیهایی را که به او احساس ویژه می بخشند، شناسایی کند.

 

7-به دنبال فعالیتهایی باشید که فرصتی برای پیشرفت و افزایش تعامل فرزندتان با سایر همسالان را فراهم می کنند.

فرزندتان را تشویق کنید تا خود را در فعالیتهایی با سایرین درگیر سازد. اجازه ندهید فرزندتان بیش از حد مشغول فعالیتهایی مثل تماشای تلویزیون گردد که به تنهایی انجام می گیرند.

 

8-هرگز فرزندتان را مجبور به انجام کاری نکنید که آن را تحمل ناپذیر می داند.

به جای آن به او پیشنهاد کنید، ولی درک کنید که فرزندتان ممکن است آماده نباشد، بنابراین صبور باشید.

 

9-لازم نیست به شیوه ای بچه گانه با فرزندتان برخورد کنید،

 ولی از کیفیت احساس وی آگاه شوید و نشان دهید که او را درک می کنید.

 

10-اگر لازم است به دنبال کمک های حرفه ای باشید.

 

 

 

        خجالتی بودن لزوماَ به این معنا نیست که شما در ارتباط با فرزندتان اشتباهی مرتکب شده اید. بلکه به این معناست که فرزندتان در موقعیتهای اجتماعی احساس ناراحتی می کند. شما می توانید تلاش خود را برای کمک به فرزندتان، با خواندن کتابهایی در این زمینه، صحبت با سایر والدینی که دارای فرزندان خجالتی اند، گذراندن کلاسهایی در این خصوص، جست و جو برای یافتن اطلاعات در اینترنت یا صحبت با یک روحانی ، شروع کنید. با وجود این اگر فرزندتان نیاز به کمک فوری داشت، بهترین راه کمک به او صحبت با مشاور متخصص کودکان است.

 

 


موضوعات مرتبط: نکات روانشناسی

تاريخ : یکشنبه پنجم مهر 1388 | 2:48 | نویسنده : آرین |

 

 عزت نفس

عزت نفس ، داشتن احساس خوب در مورد خود است ، و هرکسی برای خوب عمل کردن به آن نیاز دارد .

 چگونگی احساسمان در مورد خودمان بر چگونگی یادگیری ، احساس ، تفکر ، کار ، بازی ، ارتباط با دیگران ، و در حقیقت بر هر عملی که انجام میدهیم موثر است .

 عزت نفس شالوده و پایه شادمانی و موفقیت است .

 همه ابعاد زندگی مثل سلامت جسمانی، ثبات عاطفی ،پیشرفت تحصیلی، کیفیت روابط خویشاوندی، انتخاب همسر، بر آوردن هدفها، معلومات و فضایل شغلی را تحت تاثیر قرار می دهد .

 

اگر فرزندانتان ...

·                            پیوسته و مداوم بد رفتاری میکند

·                           متمرد و بی اعتناست

·                     خود و دیگران را کوچک می کند

·                  در دوست یابی و حفظ آن مشکل دارد

·             به آسانی تحت نفوذ همسالانش قرار می گیرد

·          توجه دایمی می خواهد

·      برای اشتباهات وشکست ها خود و دیگران را سرزنش میکند

·        خجالتی،ضعیف و ناتوان عمل میکند

·          از شکست می ترسد

·             میزان خطر کردن دراو صفر یا ناچیز است

·                مسولیت کمی می پذیرد یا اصلا"مسولیت نمی پذیرد

 

                                                 ... احتمالا"عزت نفس پایینی دارد

 

 

عزت نفس

 تنها مسئله مهم نیست،ولی بدون آنهاچیز دیگر اهمیتی ندارد .

عزت نفس

قدرتمندترین ارزشهای انسانی،ومخرج مشترک برای هرچیز در زندگی است .

عزت نفس

شالوده و اساس شادمانی و موفقیت در همهء زمینه های زندگی است .

 

 

 

   Yah   بچه هایی که عزت نفس بالایی دارند :

 

· امنیت عاطفی،جسمانی و ذهنی دارند .

·   مورد پذیرش دیگران قرار میگیرند و با آنها ارتباط برقرار میکنند .

·    به عنوان فردی استثنایی و خاص،ارزشمند هستند .

·      شایستگی و قدرت رویارویی با مشکلات را دارند .

·       لایق و مهم هستند .

·    جسور و قدرتمندند .

·   خواستنی و هدفمندهستند .

·  دوستداشتنی هستند .

 

نویسنده این پست : آرین

 


موضوعات مرتبط: نکات روانشناسی

تاريخ : چهارشنبه یکم مهر 1388 | 23:11 | نویسنده : آرین |

 

   دیسلکسیا                                                                      DISLEXIA                         ِ

StyleImageدركي كه شما از اصطلاح ديسلكسيا داريد ، باعث مي شود كه اگر اين اصطلاح در مورد كودك شما كه در مدرسه تلاش مي كند به كار برده شود تعجب كنيد .

 

Dislexia   چيست ؟

 

ديسلكسيا يك اصطلاح كلي است ، كه به مشكلات مختلف زبان بياني و نوشتاري اشاره   مي كند . مثل درون دادها (نوشتن و خواندن ) و برون دادها (صحبت كردن و نوشتن ).

اگر چه اين روز ها در رسانه هاي گروهي به اصطلاح Dislexiaتوجه شده است. امااين ميزان توجه درجات و قسمتهايي از مسئله را پوشش مي دهد كه نمي تواند متناسب با نياز  كودك شما مطالب كاربردي و كاملي را ارائه دهد .

 

در سالهاي گذشته از نظر پزشكي Dislexia يك اصطلاح شناخته شده بود اما از اين اصطلاح در مدارس استفاده نمي شد ، و به جاي آن كارشناسان آموزشي در مورد اختلالات زباني و يا اختلالات يادگيري صحبت مي كردند .

ديسلكسيا وضعيت پايداري است و هيچ دارويي هم براي آن وجود ندارد . اما راه هايي كه وابسته به يادگيري هستند مي توانند موفقيت آميز باشند ، كه اين راه ها مي تواند هم شامل استفاده از مهارتها جديد باشد و هم استفاده از استراتژي هاي فرعي .

مشكلات زباني ممكن است ارثي باشد . چنانكه افراد خانواده مي توانند تجربه هاي هرچند ساده ايي را در مورد يادگيري و مشكلات زباني خود به خاطر بياورند . حتي آنها   مي توانند راهكارهايي را هم براي بچه هايي كه اختلال زباني دارند ، ارائه بدهند كه كمك كننده هم باشد .

 

اگر چه بچه هايي كه اختلالات زباني دارند به طور معمول و مشتركا مشكلاتي را در فرايند  زباني و يادگيري دارند اما اين نشانه ها و مشكلات مي تواند در هر كدام از آنها متفاوت باشد .

ممكن است تعدادي از آنها از لحاظ سن و يا بهره هوشي در سطح پاييني باشند ، اما آنها هم مي توانند در موارد ديگر عملكرد خوبي داشته باشند . آنها ممكن است استعداد هنري داشته باشند ، در تكنولوژي مهارت هايي داشته باشند ،و يا در مسائل ذهني و انتزاعي و يا در روابط اجتماعي مهارت بالايي داشته باشند . كه اين مهارت ها نياز به تحكيم و تشويق دارد .

 

 

من بايد به دنبال چه باشم ؟

 

بچه ها در دوران مدرسه در يك زمان و در يك يا دو مورد داراي مشكل باشند . شما و معلم كودكتان بايد توجه داشته باشيد كه كودك شما در وضعيتي بيشتر از حالت طبيعي و در يك دوره زماني و در محيط هايي متفاوت مثل مدرسه ، خانه و جايي كه از كودك نگهداري مي شود ، اين ويژگيها را نشان دهد .

 

سنين بين 6 تا 11 سالگي

در اين سنين كودكان در موارد زير دچار مشكل هستند :

 

-در شناخت كلمه مشكل دارند .

-    ممكن است كلمه را معكوس بكنند .

-       ممكن است قسمتي از كلمه را عوض بكنند .

-         در انجام يك رشته از دستورات مشكل دارند .( ضعف در حافظه وتوالی شنيداري )

-            شنوايي مناسبي براي تشخيص تفاوت در كلمات ندارند .(ضعف تمييز شنوايي )

-         در پيدا كردن راه حلهاي ذهني مشكل دارند .

-       از انواع تلفظ يك كلمه گيج مي شوند .

-     نمي توانند كلماتي را كه قبلا ياد گرفته اند را باز شناسي كنند

-  يك كلمه را به طرق مختلف هجي مي كنند .

-        معني درست كلمه را نمي دانند و در درك مطلب هم ضعف نشان مي دهند.

 

 

سنين 12 سال به بعد

 

- در ياد آوري آنچه كه الان خوانده اند با مشكل روبرو هستند

-     در موقع خواندن و نوشتن نمي توانند به خوبي تمركز كنند .

-       در بازشناسي اطلاعات مهم از جزئيات غير مهم با مشكل روبرو هستند   

-           هجي را به طور ناقص انجام ميدهند

        كه البته اين مشكل مربوط به   ضعف آواشناسي آنها نيست .

-    در نكته برداري با دقت مشكل دلرند .

-مرتب كردن و تكميل مطالب نوشته شده را به سختي انجام مي دهند .

 

 

اگر به Deslexia شك كنم چه بايد بكنم؟

 

- با معلم كودكتان در مورد مسائلي كه در خانه مشاهده مي كنيد و چگونگي يادگيري فرزندتان در كلاس صحبت كنيد .

-  مواردي از خطاهاي كودكتان را با ذكر مكان و چگونگي وقوع آن ياد داشت كنيد

-  نتيجه تستها و كارهايي كه در مورد كودك خود انجام دادهايد ، نگه داريد .

-  براي رسيدن به يك درك درست از عملكرد كودكتان در مقايسه با هم سن و سالانش با معلمش صحبت كنيد

-  اگر فكر مي كنيد كه كودك شما دچار ناتوانايي يادگيري است با معلم او مشورت كنيد .

- اگر احساس مي كنيد در رابطه با مشكل فرزندتان به سرويسهاي آموزشي ويژه نياز داريد ، براي بهره مندي از فهرست برنامه هاي كلي آموزشي ، تقاضا نامه اي را تنظيم كنيد و براي مدير مدرسه يا مدير ناحيه بفرستيد .

- شما در رابطه با مشكل كودكتان به اطلاعات ويژه اي نياز خواهيد داشت . چرا كه اين آگاهي شما را زود تر به نتيجه دلخواه مي رساند .

-  اگر استطاعت مالي اين اجازه را به شما مي دهد با يك معلم خصوصي قراري بگذاريد .

 

 

براي كمك به كودكم چه كاري مي توانم بكنم ؟

 

-  روي سن و مهارت هاي زبانيش تاكيد كنيد .

-  با در رابطه با مشكلاتي كه دارد و براي شما هم قابل مشاهده است صحبت كنيد

-  از احساسش نسبت به مدرسه آگاه شويد و اين كه اينكه او به چه نوع كمكي نياز دارد .

- به او بگوييد كه از تلاش هاي مستمرش آگاه هستيد . اما شما هم مي خواهيد راه  جديدتري را براي تلاش كردن به او نشان بدهيد و تلاشش را جهت دهي كنيد .

-  با كاركنان مدرسه همكاري كنيد . اگر از لحاظ كاري اين فرصت را داريد براي همكاري با مدرسه داوطلب شويد .

-  كودكتان را براي استفاده از توانايي ها و استعدادهايش تشويق كنيد .

-  نسبت به او پر حوصله باشيد

 

------------------------------------------------

منابع   

      :

                          مشكلات خواندن ، تشخيص و راهكارهاي آموزش                  

              Joanne Schudt  cald Well

                                Margaret Ann Rechek                    

                                            Janet Ierner                               

                                    نگرانی های  آموزشی                     

                 Linda Sklada    

  ـ عصب شناسي خواندن و ديسلكسيا

                 Sally . E           

Bennett . A

 

مترجم : آرین 

 


موضوعات مرتبط:

تاريخ : دوشنبه بیست و سوم شهریور 1388 | 21:55 | نویسنده : آرین |

 

 

«شب قدر» واژه‌ای قرآنی است. این شب در قرآن، در سوره قدر، با صفت «مبارکه» یاد شده و بهتر از هزار ماه دانسته شده است.

« انا انزلنه فی لیله مبارکه، لیله القدر خیر من الف شهر »
(ما قرآن را در شب مبارک فرو فرستادیم. شب قدر از هزار ماه برتر است.)


در شب قدر، همه امورات عالم اندازه‌گیری می‌شود و به تصویب حجت خدا در هر زمان می‌رسد. دقیقاً معلوم نیست شب قدر کدام شب است؛ گروهی آن را در طول سال محتمل می‌دانند و گروهی در ماه رمضان، گروهی یکی از 12 شب آخر این ماه و گروهی یکی از شب‌های بیست و یکم، بیست و سوم و نوزدهم ماه رمضان را شب قدر می‌دانند. شیعیان نیز عموماً شب بیست و سوم را شب قدر می‌دانند.
این شب دارای اعمال فراوانی است که در کتب دعایی مذکور است.

خوابیدن در شب قدر مذموم و شب‌زنده‌داری در آن مستحب است.
بنا بر روایات، روز قدر هم به اندازه شب قدر ارجمند است. دعا و استغفار در شب قدر، وظیفه دانسته شده است

و رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم بر دعا در آن و طلب عافیت از خداوند تأکید فرموده است.

 

 


منابع:
المیزان، ج 18، ص 138 - مفاتیح الجنان اعمال شبهای قدر.

 تاريخ : سه شنبه هفدهم شهریور 1388 | 16:48 | نویسنده : آرین |

 مغز برای شناسایی اول به چشمان نگاه می کند 

 

مطالعه ای توسط دانشگاه بارسلونا به این تحلیل پرداخته است که مغز برای شناسایی چهره ها کدام جنبه های چهره را بررسی می کند.  بر اساس این تحقیق، مغز ما خود را چنان تطبیق می دهد که بتواند بیشترین اطلاعات ممکن را در مورد هر چهره کسب نماید، اما اطلاعات اساسی در درجه اول از چشمان و سپس از شکل دهان و بینی به دست می آید.

هدف این مطالعه، که توسط پژوهشگر ماتیاس اس. کیل از بخش روانشناسی پایه ای دانشگاه بازسلونا انجام  گرفت و در مجله معتبر زیست شناسی رایانه ای پلوس انتشار یافت، این بود که مشخص کند مغز بر کدام جنبه های چهره برای شناسایی تمرکز می کند.  برای سال ها دانسته بود که مغز عمدتا از طول موج های پایین فضایی برای شناسایی چهره استفاده می کند.  به عبارتی، "طول موج های فضایی"  عنصرهایی است که هر تصویری از آنها تشکیل شده است.

آنچنان که کیل تایید کرد، "طول موج های پایین با تقکیک پذیری پایین مرتبط است، و آن تغییرهای جزیی در شدت یک تصویر است.  بر عکس، طول موج های بالا بیانگر جزییات در یک تصویر به حساب می آید.  اگر از تصویری دور شویم، به طور فزاینده ای جزییات ،یعنی اجزای طول موح فضایی بالای کمتری از آن را درمی یابیم، در حالی که  طول موج های پایین قابل رویت باقی مانده و آخر از همه ناپدید می شود."...

 

 

Our brain looks at eyes first to identify a face, according to a recent study. Credit: Elaine VDW/ SINC

 

 

Brain Looks At Eyes First To Identify Face

Story from REDORBIT NEWS:
Published: 2009/07/20 09:25:00 CDT

A study by the University of Barcelona (UB) has analyzed which facial features our brain examines to identify faces. Our brain adapts in order to obtain the maximum amount of information possible from each face and according to the study the key data for identification come from, in the first place, the eyes and then the shape of the mouth and nose.

                                                   

The objective of this study, undertaken by researcher Matthias S. Keil from the Basic Psychology Department of the UB and published in the prestigious US journal PLOS Computational Biology, was to ascertain which specific features the brain focuses on to identify a face. It has been known for years that the brain primarily uses low spatial frequencies to recognize faces. "Spatial frequencies" are, in a manner of speaking, the elements that make up any given image.

As Keil confirmed to SINC, "low frequencies pertain to low resolution, that is, small changes of intensity in an image. In contrast, high frequencies represent the details in an image. If we move away from an image, we perceive increasingly less details, that is, the high spatial frequency components, while low frequencies remain visible and are the last to disappear."

As a result of the psychophysical research carried out prior to the publication of this study, it was known that the human brain was not interested in very high frequencies when identifying faces, despite such frequencies playing a significant role in, for example, determining a person's age. "In order to identify a face in an image, the brain always processes information with the same low resolution, of about 30 by 30 pixels from ear to ear, ignoring distance and the original resolution of the image," Keil says. "Until now, nobody had been able to explain this peculiar phenomenon and that was my starting point".

What Matthias S. Keil did was to analyze a large number of faces, namely those belonging to 868 women and 868 men. "The idea was to find common statistical regularities in the images." Keil used a model of the brain's visual system, that is, "I looked at the images to certain extent like the brain does, but with one difference: I had no preferred resolution, but considered all spatial frequencies as equal. As a result of this analysis, I obtained a resolution that is optimum in terms of encoding, as well as the signal-to-noise ratio, and was also the same resolution observed in the psychophysical experiments".

This result therefore suggests that faces are themselves responsible for our resolution preference. This led Keil to one of the brain's properties: "The brain has adapted optimally to draw the most useful information from faces in order to identify them. My model also predicts this resolution if we take into account the eyes alone - ignoring the nose and the mouth - but also by considering the mouth or nose separately, albeit less reliable."

Therefore, the brain extracts key information for facial identification primarily from the eyes, while the mouth and the nose are secondary, according to the study. According to Keil, if we take a photo of a friend as an example, one might think that every feature of the face is important to identify the person. However, numerous experiments have demonstrated that the brain prefers a coarse resolution, regardless of the distance between the face and the beholder. Until now, the reason for this was unclear. The analysis of the pictures of 868 men and 868 women in this study could help to explain this.

The results obtained by Kiel indicate that the most useful information is drawn from the images if they are around 30 by 30 pixels in size. "Furthermore, the pictures of the eyes provide the least ‘noisiest' result, which means that they transmit more reliable information to the brain than the pictures of the mouth and the nose," the researcher said. This suggests that the brain's facial identification mechanisms are specialized in eyes.

This research complements a previous study published by Keil in PLoS ONE, which already advanced that artificial face identification systems obtain better results when they process small pictures of faces, which means that they could behave in this sense like humans.

* Mathias S. Keil. “I Look in Your Eyes, Honey: Internal Face Features Induce Spatial Frequency Preference for Human Face Processing”. PLOS Computational Biology. número 5(3), marzo de 2009.

 

 

 


موضوعات مرتبط:

تاريخ : یکشنبه پانزدهم شهریور 1388 | 23:13 | نویسنده : آرین |

 http://roydad-ir.blogfa.com/ 

                                         

 برداشتی آزاد از زندگی یک کودک معلول

                                                                    

 

پرده اول

 

@صحنه نخست :

-                     انوار طلائی خورشید از لابلای پرده توری صورتش را نوازش می کرد .و  ....

-                 شروع یک روز . --- روزی که شاید شبیه به تمام روز های گذشته است .

·                                          صبح با صدای مادر بلند شد و دید دوباره آنچه که نباید اتفاق افتاده . این رطوبت و این بو برایش تازگی نداشت ،سعی کرد خجالتش را پنهان کند  اما  دلش لرزید .

·                                          موقع خوردن صبحانه مادر فراموش کرد برایش لقمه درست کند و وقتی خواست خودش این کار رابکند چای ریخت روی سفره و نان ها خیس شد و نگاه ملامتگر پدر.سعی کرد  شرمش را پنهان کند اما دلش لرزید .

·                                          وقتی می دید که خواهرش چقدر سریع لباس های مدرسه اش را     می پوشد . بدون کمک دیگران ، سعی کرد حسرتش را نشان ندهد .اما دلش لرزید .

·                                          وقتی مادر از کندی رفتار او کلافه بود و با اخم دکمه های لباسش را می بست . سعی کرد اشکش نریزد  اما دلش لرزید

·                                          وقتی دید برادرش چقدر سریع از پله ها پایین می رود . بدون آنکه کسی به کمک او بیاید سعی کرد ناراحتی اش را نشان ندهد اما  دلش لرزید .

·                                          وقتی صدای مادر را شنید که می گفت : کسی نیست بیاید این را از پله ها پایین ببرد ؟ .. وچوابی نیامد . خیلی سعی کرد دلشکسته نشود اما دلش لرزید  .

·                                                وقتی در آغوش پدر از پله ها پایین می رفت از نگاه ترحم آمیز و کشدار زن همسایه لجش گرفت و سعی کرد خشمش را نشان ندهد اما دلش لرزید .

·                                                وقتی پدر او را چند بار روی پله ها زمین گذاشت تا نفسی تازه کند و وقتی صدای " ای خدای " پدر را در موقع بلند کردنش شنید سعی کرد بغضش نترکد اما دلش لرزید .

 

 

@صحنه آخر :

زمانی که در اتوبوس به طرف مدرسه می رفت ، شاد بود و وقتی جلوی در مدرسه او را پیاده کردند دلش لرزید .

                                                  اما این بار از شوق .

از شوق دیدن آنهایی که مثل خود او بودند و دیدن آموزگارانی ک در برابر کندی رفتارش صبور انه تاب می آوردند .

 

پرده دوم

 

@صحنه نخست :

یک کودک معلول و یک مادر خسته که در تمام این سالها زمانی که همه می خوابیدند بالای سر کودکش می آمد و او را نگاه می کرد و کسی نمی دانست در این دیدار های شبانه راز و نیاز عاشقانه با پروردگار زمزمه می شد و یا این تندیس یخی آرزو های یک مادر بود که لحظه به لحظه در حال ذوب شدن بود .

      

-  مادر ...

     

* هاله اي از ماه را مي شد از پشت پرده توري ديد. صداي تيك تاك ساعت سكوت اتاق را مي شكست و صداي نفس هاي بلند و صدا دار او . نگاهش كردم آبي كه از گوشه لبش بالشت را خيس كرده بود در زير نور ماه مي درخشيد .

بدنش همچنان مچاله بود ، دستهايش ، انگشت هايش  ، و .... سعي كردم براي مدت كوتاهي بدنم را مثل او جمع كنم ، پاهايم را داخل بدنم جمع كردم ، انگشتانم را به طريقي خاص منقبض كردم . واقعا سخت بود تحملش براي چند دقيقه هم مشكل بود چه برسد به 13 سال .

·                                    فكري به ذهنم رسيد ، بلند شدم اورا به آرامي به پشت خواباندم ، آب دهانش تا روي گوشش كشيده شد سعي كردم بدنش را به آرامي باز كنم . ناله بلندي كرد ، رهايش كردم . صورت رنگ پريده اش را نگاه كردم به فكرم رسيد اگر من جاي او بودم  چه حسي داشتم ؟ چه انتظاري داشتم و چه مي خواستم ؟

·                                     اولين حسي كه مطمئنا به سراغم مي آمد حس آزاردهنده متفاوت بودن از ديگران بود و تحمل نگاه  آنان .

·                         اگر جاي او بودم دوست داشتم مادري داشتم صبور تر از هر مادري و پدري مهربان تر از هر پدري و شايد پولدار تر از همه آنها

.

·                                          به خاطر مي آورم وقتي فيزيو تراپ گفت كه جلسه اي .... نگاه همسرم غرق در شرمندگي شد و قتي شب نشستيم و فكر كرديم ديديم نمي توانيم . از مسافرت براي دارو هايش صرف نظر كرده بوديم . از خرج هاي اضافي زده بوديم تا بتوانيم براي عملش پول لازم را فراهم كنيم . ديگر از چه بايد ميزديم و از چه بايد صرف نظر مي كرديم ؟

·                                          به خيالاتم برگشتم . اگر جاي او بودم شايد دلم مي خواست ، خواهر و برادرم از بودن با من شرم نمي كردند .

·                                           دلم   مي خواست خواهرم آهسته به مادرم نمي گفت : امروز كه دوستانم اينجا هستند او را در اتاق نگه دار

·                                           برادرم وقتي مي شنيد به خاطر جلسه هاي گفتار درماني من نمي تواند شهريه كلاس ورزش خود را بدهد با اخم نگاهم نمي كرد .

·                                           دلم  مي خواست خواهرم مي نشست و دست هاي كج و معوج مرا مي گرفت و با من حرف ميزد و صبورانه به تلاش من براي حرف زدن دل مي سپرد .

·                              دلم مي خواست  اقوام و فاميل براي مادرم دل نمي سوزاندند و مادرم هم مرا ثمره گناهي فراموش شده و بزرگ  نمي دانست .

·                               دوست داشتم مادرم فرياد بزند و بگويد كه دوستم دارد همانطور كه بار ها آهسته در گوشم گفته بود . كاش همه مي دانستند كه من مايه زحمت و شرمندگي   خانواده ام نيستم  . ......

 

@صحنه آخر :

****و تو واقعا هديه خداوند هستي براي ما اين حرف را در گوشش گفتم  تا آرام بخوابد .

 

نویسنده این پست : آرین


موضوعات مرتبط: اضطراب - ترس - دلهره

تاريخ : چهارشنبه یازدهم شهریور 1388 | 22:4 | نویسنده : آرین |

دومین گردهمائی فرهنگیان وبلاگ نویس شهر شاهرود

 

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

 

از جلسه قبل تا این جلسهعكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

 

* ساخت ایمیل  گروه فرهنگیان وبلاگ نویس :

moalemveblog@ymail.com

*ارسال ایمیل به همکاران .

* تلاش برای راه اندازی و ایجاد وبلاگ خاص گروه فرهنگیان وبلاگ نویس

*پیگیری  بازتاب کار گروه در سازمان آموزش و پرورش استا ن سمنان .

*تماس با سازمان های آموزش و پرورش استانهایی که در تشکیل گروه فرهنگیان وبلاگ نویس و استفاده آموزشی از وبلاگ های معلمین  پیش قدم بوده اند . 

 

 

این جلسهعكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

 

1-ساخت وبلاگ آموزشی توسط اعضای گروه متناسب با رشته ای که تدریس میکنند ویا در آن تخصص دارند به صورت فردی یاگروهی .

 

2-ارایه راهکارهایی برای جذب معلمان به بازدید از وبلاگ های موجود و ترغیب آنها برای وبلاگ نویسی :

 

×× اعلام اسامی وبلاگ های فعال به گروههای آموزشی .

×× فعال کردن وبلاگ های غیر فعال .

×× ایجاد وبلاگ های نو و پربار حاوی مطالبی که مورد نیاز معلمان باشد

×× بررسی شرایط برای برگزاری جشنواره وبلاگ نویسی .

 

جلسه آینده عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

 

·       معرفی وبلاگ های ایجاد شده با ذکر موضوع .

·       ارایه شیوه نامه فعالیت گروه وبلاگ نویس با محوریت تعیین شرایط وبلاگ ها .

·       تعیین اعضای اصلی  گروه  (4 نفر )

 

اسامی تعدادازپایگاههایی که سرویسهای وبلاگ رایگان ارایه می نمایند :

www.parsiblog.comعكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

www.blogsky.comعكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

www.iranblog.irعكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

www.persianblog.irعكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

www.blogfa.comعكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی


موضوعات مرتبط: انجمن فرهنگیان وبلاگ نویس

تاريخ : سه شنبه سوم شهریور 1388 | 19:21 | نویسنده : آرین |

معرفی کتاب

 

آموختن و درک اصول اساسی یک موضوع ، تنها در فراگیری اصول کلی خلاصه نمی شود بلکه دانش آموز باید از توانائی کشف و حل مسئله برخوردار باشد . متخصصان برنامه ریزی درسی عقیده دارند که اصول اساسی و مبانی کلی موضوعات درسی باید به گونه ای ارائه شود که کشف نهایی مجهولات مستقلا توسط دانش آموز صورت بگیرد و خود دانش آموز در امر یادگیری دخیل باشد .....

آموختن و حفظ جدول ضرب در دوران ابتدائی کابوسی تمام نشدنی برای تعدادی از دانش آموزان بوده است و آنچنان عذاب آور که شب ها از هراس صبح و ساعت ریاضی آشفته می خوابیدند و صبح پرسش های مکرر آموزگار و ...

 

    StyleImage                                                  StyleImage

این چند خطی بود از مقدمه کتابی تحت عنوان " راهبرد های نوین در یادگیری و آموزش جدول ضرب " که شامل روش های نو در یاد دهی و یادگیری جدول ضرب به روش های فعال می باشد . روش هایی که برای آموزش تنها به حافظه که روزگاری تنها راه یادگیری ضرب بود تکیه نمی شود و نقطه شروع و مسیر ادامه یادگیری در تعداد زیادی از روش های ارائه شده توسط خود دانش آموز و یا مربی او منوط به سطح توانائی و نقطه شروع آموزش برای هر دانش آموز طراحی می شود . روش هایی مثل :

 روش خطی

حفظ جدول ضرب با رعایت قانون و قرار داد

استفاده از حاصل ضرب های مساوی

استفاده از روابط موجود میان حاصل ضرب ها

روش قطعه قطعه کردن جدول ضرب

و...

 

در کنار کتاب مذکور به عنوان یک روش تکمیلی و به عنوان بازی کار تهایی

 تحت عنوان" دومینوی جدول ضرب" قرار دارد که شامل 70 کارت می باشد که در هر کارت یک ضرب و یک حاصل ضرب مجزا قرار دارد که با کنار هم قرار گرفتن کار تها  ضمن یادگیری جدول ضرب قوانین موجود در ضرب مثل قانون جابجایی و .. آموزش داده می شود ضمن آنکه هر کدام از کارتها خود به تنهایی به عنوان یک کارت آموزشی در کنار روش های ارائه شده در کتاب مورد استفاده قرار می گیرند .

و این بازی به نوعی طراحی شده که هر بار با انتخاب یک کارت مسیر بازی با دفعه قبل متفاوت خواهد بود و این نکته مانع از تکراری شدن بازی می شود .

 

StyleImage

امید که این کتاب بتواند برای دانش اموزانی که به دلایلی نتوانستند ضرب را به روش های معمول یادبگیرند و همچنین برای همکاران خلاق و توانمندم مفید باشد .

 

 


موضوعات مرتبط: تازه های اختلال یادگیری

تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388 | 0:11 | نویسنده : آرین |

 

توصیه هایی به والدین

 

۱- از فعاليت هاي تاكردن كاغذ استفاده كنيد.


2- فعاليت هاي رنگ كردن با انگشت را به كار ببنديد.


3- تمرين هاي نقطه به نقطه را انجام دهيد.


4- تمرين هاي برش با قيچي را به كار ببريد.


5- تمرين هاي نوشتن در فضا را به كار ببريد.


6- ازكودكتان بخواهيد مهره ها را به صورت الگوهاي مختلف به نخ بكشد.


7- از طرح هاي جااندازي قطعه ها استفاده كنيد.


9- از كودكتان بخواهيد كه يك ماز را حل كند.


10- از كودكتان بخواهيد با حركات هماهنگ چشم يك شيء متحرك را تعقيب كند.


11- تمرين هاي رديابي را بكار ببريد. (مانند رديابي با كشيدن اثر دست، اشكال جغرافيايي و حروف.)


12- از كودكتان بخواهيد دايره ها و خطوط بزرگ را با گچ روي تخته بكشد.


13- از كودكتان بخواهيد كه از روي طرح ها يا الگوها بكشد.


14- از كودكتان بخواهيد اشكالي را از حفظ بكشد.

 


همچنين اجراي پيشنهادات زير جهت رفع مشكل فرزندتان توصيه مي گردد:


- استفاده از كلاس هاي نقاشي در اوقات فراغت
- شركت در كلاس هاي ورزشي مثل ووشو
- خريد كتاب (همه مي تونن زرنگ باشن) و استفاده از تمرينات آن
- خريد كتاب (تقويت مهارت هاي روان خواني و درمان اختلال در خواندن) و استفاده از تمرينات آن

 

 

بهاربيست          www.bahar-20.com

 


پیشنهاد به همکاران جهت برطرف کردن مشکلات دیداری و تقویت مهارت های دیداری در کلاس

 


.
1- بازي بگرد و پيدا كن. دانش آموز به دقت به وسايل داخل كلاس و جاي نشستن دوستانش را نگاه كند سپس بيرون از كلاس برود. يكي از وسايل يا جاي يكي از دانش آموزان تغيير داده شود. دانش آموز پس از ورود به كلاس بايد بتواند تغيير را حدس بزند.


2- مجموعه اي از اشيا را بچيند و از دانش آموز بخواهيد ترتيب آن ها را به خاطر بسپارد. سپس وسايل را از روي ميز جمع كنيد دانش آموز بايد قادر باشد ترتيب آن ها را بيان كند.


3- خصوصيات ظاهري شخص يا شيء بيان شود. دانش آموز بايستي نام مورد را بگويد.


4- مربي يك تصوير را به دانش آموزان نشان دهد. سپس تصوير را پنهان و در مورد آن سئوالاتي از دانش آموزان بنمايد. دانش آموز بايستي نام مورد را بيان كند.


5- مربي دو تصوير را به دانش آموزان نشان دهد. سپس در مورد تفاوت هاي آن سئوالاتي از دانش آموزان بنمايد.


6- معلم شكلي را پاي تابلو كشيده سپس به دانش آموزان چند دقيقه وقت مي دهد. تصوير پاك مي شود. دانش آموزي در مسابقه برنده خواهد شد كه شبيه ترين تصوير را به تصوير مربي ترسيم نمايد.


7- دانش آموزان نور چراغ قوه را در فضايي تاريك دنبال نمايند.


8- يكسري اشكال هندسي در هم روي تابلو رسم شود و از دانش آموزان بتواند به فرمان مربي تصاوير موردنظر را پيدا كنند.


9- اجراي بازي حركت دادن تاير چرخ به وسيله چوب و بازي غلطاندن- انداختن و گرفتن تيوپ هاي كهنه اتومبيل از جمله ابزار مفيدي هستند كه در حيطه درمان ادراكي- حركتي به دانش آموزانتان ياري مي رساند.

 

 Baby Mickey


موضوعات مرتبط:

تاريخ : دوشنبه نوزدهم مرداد 1388 | 23:50 | نویسنده : آرین |

شيوه هاي درمان در حيطه اختلالات ديداريتمرينات مربوط به حيطه ديداري


با توجه به آزمون وكسلر و نتايج آزمون ادراك بينايي فراستيگ و با توجه به نوع و تشخيص نقص در هر زمينه تمرينات مختلف را از كتاب (همه مي تونن زرنگ باشن) انتخاب كرده و با دانش آموز كار مي كنيم.
علاوه بر تمرينات بالا از تمرينات زير استفاده مي كنيم.


الف- تمرينات حركتي ظريف:

 

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
- تمرينات پرتاب كردن و گرفتن
1) پرتاب كردن: پرتاب اشياء به سوي هدف، مربي يا كودكان ديگر را مي توان با اشياء زير انجام داد: بادكنك، اسفنج مرطوب، گلوله هاي نخي و توپ هاي پلاستيكي در اندازه هاي مختلف.
2) گرفتن: گرفتن مهارتي است مشكل تر از پرتاب كردن و كودك مي تواند اين بار همان اشياء مذكور را كه از سوي مربي يا كودكان ديگر به سوي او پرتاب مي شود بگيرد.
3) بازي هاي با توپ: بسياري از بازي هاي با توپ به رشد هماهنگي هاي حركتي كمك مي كنند.
بازي واليبال با بادكنك، غلتاندن توپ به سوي يك هدف، زدن توپ به سوي زمين و بالا رفتن و گرفتن آن، پرتاب توپ به سوي هدفي بر روي ديوار از جمله مثال هاي مربوط به اين قسمت است.
4) بازي هاي با تيوپ تاير: تيوپ هاي كهنه اتومبيل ها از جمله ابزار مفيدي هستند كه مي توانند در غلتاندن و انداختن و گرفتن مورد استفاده قرار گيرند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
تمرينات هماهنگي چشم و دست:
5) ترسيم با ردگيري: كودك بايد با ردگيري خطوط، تصاوير، طرح ها، حروف و يا اعداد، آنها را روي كاغذ پوست پيازي يا استنسيل ترسيم كند. براي كمك به طفل گذاشتن فلش، نشانه هاي رنگي و اعداد ضروري است تا بتواند بخوبي از عهده اين كار برآيد.
6) كنترل آب: ريختن آب به مقدار معين و حمل آن در كوزه يا ظروف مدرج از تمرينات مفيد در اين زمينه است. براي مشكلتر كردن كار مي توان از اندازه هاي كوچكتر و دقيق استفاده كرد. با استفاده كردن رنگ به آب اين فعاليت جالب تر مي شود.
7) بريدن با قيچي: با انتخاب فعاليت هايي مناسب مي توان از كودك خواست كه با قيچي چيزهايي را ببرد. مثلاً آسان ترين راه علامت گذاري حاشيه كاغذ است تا كودك در امتداد خطوط تعيين شده آنرا ببرد. برخي كودكان ممكن است نياز به الگوي مقوايي داشته باشند كه با قرار دادن آن روي كاغذ بهتر بتوانند قيچي را بكار گيرند. بريدن و درآوردن اشكال هندسي مشخص نظير مربع، مستطيل و مثلث آسانتر است. براي بهتر بريدن مي توان از علايم هدايت كننده رنگي سود برد تا جهت برش بهتر مشخص شود. برش از روي خطوط منحني و دايره در ادامه مرحله قبل صورت مي گيرد و پس از آن برش تصاوير و نيز الگوهايي كه با نقطه چين يا خطوط كمرنگ مشخص شده اند انجام مي گيرد. در اينجا بايد به اين نكته توجه داشت كه نحوه گرفتن قيچي و كاربرد آن از سوي كودك بسيار اهميت دارد.
8) نمونه سازي: به كودك بگوييد طرحهايي از انواع شكلهاي هندسي را ترسيم و بعد آنها را روي مقوا، چوب، پلاستيك، يا فيلم هاي راديوگرافي بلااستفاده و ظروف نايلوني غذاها ببرد. كودك مي تواند هم از قطعه بريده شده و هم از ورق سوراخ شده به عنوان كليشه استفاده كند.
9) بند بستن: استفاده از مقوا كه روي آن نقاشي با منگنه سوراخ شده و يا پگ برد (تخته ميخ دار) منقوش براي اين كار مناسب است. كودك با استفاده از بند بلند كفش، نخ، رشته سيم يا زه و با گذراندن آن از داخل اين سوراخ ها يا قلاب كردن آن به دور ميخ ها به يك شكل معين دست مي يابد.

 

ادراك ديداري شنيداري

 
ادراك ديداري و ادراك شنوايي از جمله مفاهيمي هستند كه در مورد كودكان با اختلالات يادگيري بسيار بكار برده مي شود.

اين اصطلاحات به همراه حافظه ، دقت ، توجه .......... عوامل دخيل در مشكلات ويژه يادگيري هستند.

ادراك به معني شناخت اطلاعات حسي است ، يا مكانيسمي است كه به وسيله آن مغز به دوراز تحريك حسي به عمل شناختي و مفهوم سازي مي پردازد . سازه هاي مختلفي از ادراك در ناتواني يادگيري معني و كاربرد يافته اند كه در اين ميان ادراك ديداري و ادراك شنوايي از اهميت ويژه اي برخوردارند.

ادراك يك مهارت آموختني است به اين معني كه آموزش رابطه مستقيم با مهارتهاي ادراكي كودك دارد

 

 

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

شیوه های در مان در حیطه اختلالات دیداری.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسیبازي وردنه يا نورد: نوارهاي باريكي را روي يك نورد يا وردنه بچسبانيد. توپي را با يك نخ در تيررس چشم آويزان كنيد و در پشت آن مقوايي با نوارهاي رنگي نصب كنيد توپ با يك قسمت از وردنه كه نوار رنگي خاصي دارد زده مي شود و به نقطه معيني در روي مقوا برخورد مي نمايد. براي مثال به كودك گفته مي شود كه با قسمت قرمز وردنه توپ را به نحوي بايد بزني كه توپ به قسمت سبز مقوا برخورد نمايد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
بازي هاي ابتدايي: بسياري بازي هاي ابتدايي و پيش از دبستان، نظير كوبيدن ميخ چوبي با چكش، بازي هاي چكش و ميخ معمولي، و انداختن اشكال به داخل سوراخ ها مي تواند براي كنترل حركتي ظريف تمرينات مفيدي باشد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

تمرينات مداد و كاغذ: رنگ آميزي كتب، كتاب هاي آمادگي، كتاب هايي با اشكال نقطه چين و كتاب هاي كودكستاني، بهترين ابزار تمرينات مداد و كاغذي براي رشد اعمال حركتي ظريف و هماهنگي چشم و دست مي باشد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

 آدمك خيمه شب بازي. آدمك گرداني و به حركت درآوردن آنها: فرصتي براي رشد هماهنگي چشم و دست فراهم مي آورد. حركات موزون و حركات ظريف انگشتان و دست ها را توسعه مي دهد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
 گيره لباس: تعدادي گيره لباس معين مي كنيم كه بايد به يك بند و يا دور يك شكل هندسي چسبانده شوند. از كودكان مي خواهيم كه هر يك به اين كار اقدام كنند و وقت وقت مشخصي براي آن تعيين مي كنيم، تعداد گيره هاي چسبانده شده از سوي هر كودك شمرده مي شود.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
 كپي طرحها: كودكان به يك طرح هندسي توجه كرده و بعد آن را روي يك قطعه كاغذ كپي مي كنند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
 تا كردن كاغذ: تمرينات تاكردن كاغذ معمولي براي رشد و هماهنگي چشم و دست مي تواند مفيد باشد مشروط بر آنكه براساس راهنمايي هاي دقيق و برنامه ريزي شده باشد. در اينصورت كنترل حركتي ظريف حاصل مي شود.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
تمرين نقطه، نقطه: در اين تمرين كودك نقطه هاي روي تخته سياه را با كشيدن خط به هم متصل مي كند. نقطه ها ممكن است در وضعيت ها و تعداد مختلفي باشد و كودك بايد خطوط اتصال را به صور گوناگون ترسيم نمايد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
ترسيم دو دايره: كودك مي تواند دواير بزرگي را با يك دست، دو دست در جهت عقربه هاي ساعت و يا بالعكس روي تخته سياه ترسيم كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
اشكال هندسي: كودك مي تواند تمرينات مشابه مورد فوق را با خطوط (افقي، عمودي، مايل) انجام داده و اشكال مختلف هندسي (مثلث، مربع، مستطيل، لوزي) را روي تخته سياه رسم كند. در ابتدا وي مي تواند از الگوهاي بريده شده اي استفاده كند و بعد اشكال را از روي مدل كپي كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
حروف و اعداد: كودك روي تابلو به تمرين حروف و اعداد دست مي زند. حروف را مي تواند به دو صورت جدا از هم و يا چسبيده به هم بنويسد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
 بازآموزي تعقيب چشمي: در اين تمرين كودك بايد يك هدف متحرك را با چشم هاي خود تعقيب كند. هدف ممكن است مداد پاك كن، ته يك مداد، نور يك چراغ قوه ظريف، يا انگشت آزمايشگر باشد. هدف در يك قوس افقي مي تواند حركت كند كه ميدان تحرك آن به چپ و به راست مي تواند حدود چهل سانتيمتر باشد. همچنين هدف مي تواند به صورت عمودي از بالا به پايين و بالعكس و نيز به طور مايل و يا حركت چرخشي و دوراني باشد. تمرينات مشابهي را نيز مي توان با يك چشم بسته انجام داد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
انگشت و نور چراغ قوه: كودك مي تواند نور يك چراغ قوه را با چشم و انگشت خود تعقيب كند و يا نوري را كه مربي او از يك چراغ قوه روي ديوار مي اندازد را با چشم و انگشت خود تعقيب كند و يا نوري را كه مربي او از يك چراغ قوه روي ديوار مي اندازد با نور چراغي كه در دست خود اوست تعقيب كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
توپ متحرك: كودك را واداريد كه به جنبش هاي يك توپ توجه كند. مربي ابتدا توپ بزرگي را به حركت در مي آورد. سپس توپ هاي كوچك و كوچكتر به حدي كه بتوان كوچكترين آن را با يك قلاب از سقف آويخت و همينطور به اين تمرين ادامه داد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
 تمركز سريع: كودك را واداريد به قلمي كه در فاصله حدود سي سانتيمتري در مقابل او گرفته شده توجه كند، سپس توجه خود را سريعاً به هدفي كه روي ديوار قرار گرفته متمركز سازد، و باز سريعاً توجه خود را به مداد برگرداند، و اين تمرين را به تكرار عمل كند. مي توانيد هدف ها را تغيير دهيد و نقاط ديگري را در اتاق انتخاب نمائيد.


رديابي با چشم: فراگير بايد مسيري را بر روي كاغذ با بكار بردن مدادرنگي دنبال كند، سپس همان مسير را با انگشت رديابي كند و در ادامه تمرين منحصراً اين كار را با چشم انجام دهد. اين مسيرها مي تواند رفته رفته پيچيده تر شده به نحوي كه خطوط همديگر را قطع كرده و يا روي هم بيفتند و يا مسيرها تغيير مكرر داشته باشند.

 


ب- تميز ديداري


الف) تفاوت ها
ب) تشابهات


از شيء شروع به حروف و كلمات مي رسد، با استفاده از كتاب (پرورش توانايي هاي ذهني و يادگيري، نوشته دكتر تبريزي ).
عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسیدانش آموز بايستي بتواند اشياء را از لحاظ رنگ، شكل، نوع، اندازه، حالت يا وضوح آنها تميز دهد.

 


علاوه بر تمرينات بالا براي بالا بردن ادراك ديداري از تمرينات زير استفاده مي كنيم:


ج-تمرینات مربوط به ادراک دیداری

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
1- طرح تخته هاي سوراخ دار: طرح هايي با قطعات رنگي بر روي تخته سوراخ دار بسازيد و از كودك بخواهيد مشابه آن طرح را درست كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
2- تخته هاي پاركت: طرح هايي را با استفاده از تخته پاركت يا سراميك و مانند آن درست كنيد و از كودك بخواهيد مشابه آنها را درست كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
3- طرح مكعب ها: مكعب هايي از جنس چوب يا پلاستيك كه يك رنگ يا چند رنگ باشند تهيه كنيد و با آنها طرح هايي بسازيد كه كودك از روي آنها مشابه سازي كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
4- پيدا كردن شكل در تصوير: از كودك بخواهيد در يك تصوير مثلاً تمام چيزهاي گرد، يا مربع و مانند آن را پيدا كند و آنها را رنگ بزند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
5- جورچين: جورچين هاي آماده و يا دست ساز تهيه كنيد و از كودك بخواهيد آنها را جور كند. تصاويري از اشخاص، حيوانات، حروف، اعداد، اشكال هندسي و مانند آن را به قطعات كوچكتر تقسيم كند و از كودك بخواهيد آنها را كنار هم بگذارد. داشتن الگوي مشابه يا كشيدن طرح خطوط در صفحه زير قطعاتي كه بايد با هم جور شوند يا قطعاتي كه بخشي از آن در حاشيه صفحه باقي مانده است و مانند آن براي راهنمايي كودك در اوايل تمرينها مورد استفاده قرار مي گيرد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
6- دسته بندي: از كودك بخواهيد شكل هاي هندسي با اندازه و رنگ هاي متفاوت را كه از تخته يا مقوا بريده شده يا بر روي كارتهايي رسم شده است با هم جور كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
7- جور كردن: شكل هاي هندسي با تعداد زياد را بر روي كارتهايي رسم كنيد و از كودك بخواهيد با پيداكردن مشابه هر كدام آنها را با هم جور كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
8- دومينو: كارت هايي از مقوا به صورت دومينه با نقطه هايي به صورت رنگي و از جنس آهن ربايي، كاغذ چسبي، يا كاغذ سمباده اي بسازيد و از كودك بخواهيد آنها را بر روي تخته با هم جور كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
9- كارت بازي: مجموعه اي از كارت هاي بازي كه در آن تصاوير، اعداد، مجموعه ها و مانند آن به كار رفته است به كودك بدهيد و بخواهيد كه آنها را با همديگر جور كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
10- اعداد و حروف: بازيهايي به شكل نام بردن، جور كردن، جدا كردن و مانند آن را براي كودك در زمينه اعداد و حروف ترتيب دهيد تا درك و تميز او رشد يابد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
11- كارت حروف: حروفي را بر روي كارت بنويسيد و از كودك بخواهيد هركدام را كه مي خوانيد مشخص كند و روي آن را بپوشاند.


12- ادراك ديداري كلمات: كلمات و حروف معيني را روي كارت بنويسيد و از كودك بخواهيد آن ها را دسته بندي كند، جور كند، جدا كند و يا با انگشت رديابي كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
13- مجموعه اي از ابزار: مجموعه اي از ابزار را به كودك نشان دهيد. آنگاه روي آن ها را بپوشانيد يكي از وسايل را برداريد. از نو مجموعه را نشان دهيد. از كودك بخواهيد وسيله گمشده را پيدا كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
14- تعدادي طرح هندسي يا حروف و اعداد را به كودك نشان دهيد. از كودك بخواهيد پس از توضيح شما قطعه موردنظر را از بين قطعات مختلف پيدا كند. در مورد ديگر پس از ارائه طرح هاي هندسي و حروف و اعداد مي توانيد روي آنها را بپوشانيد و از كودك بخواهيد كه آنها را روي كاغذ بياورد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
15- مجموعه محدودي از اشكال- طرح ها يا اشياء را به كودك نشان دهيد. به كودك بگوييد كه مشابه همان قطعات را از بين وسايل پيدا كرده و با همان نظم بچيند. ورق هاي بازي- قطعات رنگي- قطعات منقوش يا انواع كاشي و سراميك براي اين چنين تمريناتي مي تواند مفيد باشد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
16- ارائه تحريكات بينايي به وسيله كارت هاي آموزشي مي تواند براي يادآوري طرح ها- اعداد- حروف يا كلماتي كه ديده مي شوند مورد استفاده قرار گيرند.

 


د- تمرينات مربوط به حافظه ديداري

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
1- پيدا كردن چيزي كه كم است: مجموعه اي از اشياء را به كودك نشان دهيد. سپس يكي از آنها را برداريد. دوباره مجموعه را به او نشان دهيد و بپرسيد كدام يكي كم شده است.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
2- پيدا كردن شكل صحيح: يك شكل هندسي يا حرف يا عدد را به كودك نشان دهيد و بخواهيد طرح مشابه صحيح آن را از بين چند گزينه انتخاب نمايد يا بر روي كاغذ رسم كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
3- ترتيب حفظي: تعدادي از اشكال، طرح ها و يا چيزهايي همچون كارت بازي رنگي، مكعبهاي رنگي، مكعب هاي شكل دار، طرح ها و يا چيزهايي همچون كارت بازي رنگي، مكعب هاي رنگي، مكعب هاي شكل دار، سراميك، دومينه و مانند آن بسازيد و از كودك بخواهيد مشابه آنها را از روي اين طرح بازسازي كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
4- به يادآوردن آنچه كه ديده شده است: يك اسباب بازي، كلمه، حرف، عدد و مانند آن را به كودك نشان دهيد و سپس از او بخواهيد آنچه را كه ديده است به ياد بياورد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
5- داستان از روي تصوير: بر روي تخته ماهوتي فعاليت هايي را كه بيان كننده يك داستان كلي است نصب كنيد. سپس از كودك بخواهيد داستاني را كه تصاوير بيان كننده آن است بگويد.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
6- به ياد آوردن چيز كم شده: تعدادي طرح، حرف يا عدد به مدت چند ثانيه به كودك نشان دهيد. سپس با مقوا روي يكي از آنها را بپوشانيد و از كودك بخواهيد آن را معين كند.

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی
7- تكرار طرح ها: طرح معيني را با مهره چوبي، دانه تسبيح، دكمه و مانند آن بسازيد. به مدت چند ثانيه آن را به كودك نشان دهيد و سپس از او بخواهيد آن را بازسازي كند. همچنين مي توانيد اين كار را به صورت دوبعدي بر روي كاغذ بسازيد و از او بخواهيد آن طرح را مثلاً با مكعب هايي كه در اختيارش مي گذاريد بسازد.


توجه:
(كاستي هاي حافظه ديداري بيشتر اوقات از طريق شيوه هاي چندحسي درمان مي شود.

 

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- BAHAR-20.COM ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسیتوصیه های مخصوص والدین در پست بعد ...


موضوعات مرتبط: تازه های اختلال یادگیری ، مشکلات دیکته نویسی

تاريخ : شنبه سوم مرداد 1388 | 9:20 | نویسنده : آرین |

- مدل كرك (مدل هنجار- مرجعي)

 


كرك و همكارانش براي اين كه بتوانند با روشي منظم توانايي و ناتواني كودك را مشخص كنند، با توجه به تفاوت هاي دروني كودكان و بر اساس نظريه ارتباط كلاس ((آزگود)) آزموني را تهيه كردند، كه كودكان 3 تا 10 ساله را از طريق دو كانال ارتباطي اصلي يعني: ارتباط بينايي حركتي و شنوايي كلامي، مي سنجد.


اين آزمون ايلي نوير يا (ITPA) نام دارد. كه 12 خرده آزمون دارد.


- در اين آزمون دو سطح مجسم كننده يك نشانه يا نماد به جاي يك شيء يا فكر قرار مي گيرد.
- در سطح اتوماتيك يا خودكار محركهاي بينايي و شنيداري تكميل مي گردند. يعني از ديدن قسمتي از يك محرك به كل آن پي مي بريم.


خرده آزمون هاي سطح مجسم كننده مربوط به حيطه ديداري:


1- آزمون دريافت بينايي (به نمادهاي بينايي معني مي بخشد و آنها را تجزيه و تحليل مي كند.)
2- آزمون تداعي بينايي- حركتي (بتواند يكي از 4 تصويري كه تصوير وسط را احاطه كرده و بيشترين ارتباط و شباهت را با تصوير وسط دارد، مشخص كند.)


خرده آزمون هاي سطح اتوماتيك يا خودكار مربوط به حيطه ديداري:


1- آزمون تكميل بينايي (استنتاج كل از جزء- كودك بتواند با ديدن قسمتي از يك تصوير شكل موردنظر را درك كند و نام آن را بگويد.)
2- آزمون توالي حافظه بينايي (تصاوير را به ترتيب ببيند- ترتيب آن را به هم بزنيم و او بتواند دوباره به همان ترتيب اوليه مرتب كند.)


** تشخيص مشكلات در حيطه ديداري از طريق آزمون هاي مختلف امكان پذير مي باشد.


1- وكسلر
2- بندر گشتالت (آزموني بصري- حركتي مي باشد.) ادراك ديداري
3- فراستيك
4- آزمون ديترويت (DITA)- تضادهاي تصويري فراخناي دقت ديداري در اشيا- حافظه طرح و علايم- فراخناي دقت ديداري در حروف
5- كيم كاراد (حافظه ديداري را مي سنجد).
6- ايلي نويز يا (ITPA).


- آزمون هاي غير رسمي: آزمون خواندن- املاء نويسي و رياضي نيز نقاط ضعف در حيطه ديداري را نشان مي دهند.

 


آزمون وكسلر و نحوه تشخيص مشكلات در حيطه ديداري:


از طريق مقياس هاي عملي وكسلر كه توانايي يكپارچه كردن محرك هاي ادراكي و بينايي و شنوايي و...) با پاسخ هاي حركتي مناسب را مي سنجد.


خرده آزمون


1- تكميل تصاوير: PICTURE COMPLETION
دقت ديداري- درك كل و ارتباط آن با اجزاي كل- توانايي مفهوم سازي ديداري توانايي تميز ديداري
نمره بالا: توانايي زياد در تشخيص اطلاعات ديداري و داراي بينايي خوبي است، اين خرده آزمون نسبت به مشكلات ديداري (ادراك پريشي يا آگنوزي ديداري كه همان اشكال در بازشناسي اشياء است)، حساس است.


2- تنظيم تصاوير: Picture arrangement
سازمان دهي ديداري- ادراك نشانه هاي ديداري
 نسبت به اضطراب خيلي حساسß3- طراحي مكعب ها: (block design  است)
تحليل و تركيب روابط فضايي- هماهنگي ديداري- حركتي
نمره بالا: درك ديداري حركتي و فضايي بالايي دارد. نمره پايين: دشواري در يكپارچگي ديداري


۳- الحاق قطعات: object assembly
سازمان ديداري حركتي- توانايي تميز شكل بندي هاي آشنا
نمره بالا: سازمان ديداري برتر
نمره پايين: درهم ريختگي ديداري- حركتي


5- نماد ارقام: coding
سرعت و هماهنگي ديداري حركتي
نمره بالا: توانايي ديداري حركتي عالي
نمره پايين: استعداد يادگيري تداعي ديداري پايين- كاركرد ديداري- حركتي مختل


6- مازها: mazes
هماهنگي و سرعت ديداري حركتي
نمره پايين: هماهنگي ديداري- حركتي ضعيف


آزمون فراستيك و نحوه تشخيص مشكلات در حيطه ديداري:


دكتر مارين فراستيك در سال 1963 براي ارزيابي 5 زمينه ادراك بينايي اين آزمون را ساخت.


خرده آزمون هاي مورد سنجش عبارتند از:


1) توانايي هماهنگي حركتي- ديداري
تقويت هماهنگي چشم و دست- رفع نارسانويسي


2) تشخيص شكل از زمينه:
تشخيص حروف و كلمات از حروف و كلمات اطرافشان- مهم براي خواندن اساس تجزيه و تحليل و تركيب كلمات- عبارات و پاراگراف ها


3) پايداري يا ثبات شكل:
توانايي درك و تشخيص هر شكل صرف نظر از نظر اندازه، وضعيت يا رنگ آن را مي سنجد –جهت تشخيص كلمات ناآشنا در زمينه اي كه شكل و رنگ و اندازه آن ناآشناست ضروري مي باشد.
مشكلات ناشي از ضعف در اين خرده آزمون موجب عدم درك هندسه فضايي –ايجاد مشكلات در خواندن و املاء مي گردد.


4) طرز قرار گرفتن شكل در فضا: (شباهت ها و تفاوت ها)
براي درك مهارت در تشخيص محل قرار گرفتن نقطه براي هر حرف ضروري مي باشد و نيز جزييات حروف نسبتاً مشابه مانند ك و گ- ف و ق و... را به خاطر بياورد.


5) درك روابط فضايي:
مهارت در اين زمينه كودك را در تشخيص توالي حروف در يك كلمه يا توالي كلمات در يك جمله ياري مي كند و نيز مشكلات وارونه نويسي و يا قرينه نويسي را نيز حل مي كند. مشكلات مربوط به يادگيري رياضيات نيز تا حد زيادي مربوط به مشكل در اين آيتم مي باشد

 

این مطلب ادامه دارد ...


نویسنده این پست : آرین


موضوعات مرتبط:

تاريخ : سه شنبه سی ام تیر 1388 | 14:44 | نویسنده : آرین |

كودكان LD و مشكلات در تشخيص و درك بينايي

 

 


متخصصان بسياري از پژوهش هاي خود دريافته اند كه كودكان LD اگرچه از ديد كافي يا قدرت بينايي لازم برخوردارند اما مشكلاتي در تشخيص و درك بينايي دارند.
شناسايي و تصحيح اين مشكلات به علت ارتباط مستقيمي كه با موفقيت در توانايي خواندن از روش (نگاه كردن) دارد مورد توجه بسياري از متخصصان كودكان استثنايي بوده است. وقتي مشكلات تشخيص و درك بينايي شدت پيدا كند (آگنوزي بينايي) ناميده مي شود.

 


مدل ها و تئوري هاي ديداري

 


1- نظريه گتمن
ديد حركتي visumotor-theory سال 1965 در مدل گتمن تاكيد زيادي بر روي رشد ديد داشته است و مفهوم ديد در اين مدل قابل مقايسه با مفهوم ادراك مي باشد.


ديد فرايندي است كه طي آن آدمي فضا و مكان را به عنوان يك كل درك مي كند كه اين با مفهوم بينايي و حساسيت بصري متفاوت است. در اين تعريف ديد شامل توانايي است كه انسان با استفاده از آن مي تواند جهان و رابطه خود را با آن تفسير و تعبير كند.
ديد وسيله اي است كه كارايي حواس را در يادگيري افزايش مي دهد. زيرا بيشتر برداشت ما از محيط اطراف از طريق ديدار است.


_ تئوري ديد حركتي گتمن


گتمن معتقد است چشم ما در هنگام حركت تصاوير بيشتري را نسبت به زماني كه حركت نمي كنيم از جهان اطراف دريافت مي كند.

 بنابراين معتقد است كودكاني كه در دوران طفوليت در گهواره بزرگ شده اند با كودكاني كه گهواره نداشته اند در سنين بالاتر دو ديد مختلف از زندگي خواهند داشت.

***زيرا كودك به دليل حركت گهواره زواياي ديد بيشتري از محيط خود دارد و از اجسام اطراف خود اطلاعات بيشتري در مغزش جمع آوري نموده است. در نتيجه در مراحل يادگيري با توجه به معلومات قبلي در مغز خود در ايجاد طرحواره هاي اوليه موفق تر خواهد بود.
بنابراين بالا و پايين پريدن كودكان- تاب بازي- سرسره بازي- الاكلنگ و ساير وسايل و بازي هاي حركتي تغييرات مثبتي در كاركرد ادراك ديداري بوجود مي آورند.

ديدن اجسام مختلف مانند: يك مكعب- يك تخم مرغ- يك اتومبيل و... از زواياي مختلف و رسم تصوير اين اجسام به اشكال متفاوت در بالا بردن ديد حركتي كودك بسيار مؤثر مي باشد.

 


_ مشكلات ناشي از ضعف در ديد حركتي گتمن


1- ضعف در ادراك بينايي
2- كندي حركات
3- رسم خطوط به صورت بريده بريده
4- ضعف در تجسم فضايي
5- وجود مشكل در روان خواني و نارسانويسي در دوران دبستان


نحوه رفع اين مشكلات


تشخيص نقاط ضعف و سپس طرح بازي و فعاليت هايي كه كودك بتواند جهان را بعنوان يك كل درك نمايد و حركات دنياي اطرافش را يكپارچه ببيند.
مشكلات فردي و اجتماعي ناشي از ضعف ديد حركتي
نگرش كودك نسبت به زندگي مقطعي و غير منسجم مي باشد. اين افراد مغرور- خود پسند- افسرده- غمگين- ناراضي و ناآرام مي شوند.
مزاياي قوت در ديد حركتي
احساس رضايت از زندگي
داشتن ديد والايي از اين عالم و خالق هستي

 

این مطلب ادامه دارد ـ: نظریه های دیگر و راهکار های درمانی

نویسنده این پست : آرین


موضوعات مرتبط:

تاريخ : شنبه بیست و هفتم تیر 1388 | 23:31 | نویسنده : آرین |

 بخش ویژه ای در مغز اهمیت گذاری عاطفی وقایع و یادآوری آنها را کنترل می کند 

 

[پژوهشگران کانادایی] ... فرآیندهای کلیدی را در مغز کشف کردند که کار اهمیت گذاری تجربه های ما و چگونگی به یادسپاری آنها را کنترل می کند.  عملکرد ناصحیح در این قسمت [مغز] عامل بروز وضعیت هایی مانند اسکیزوفرنی و یا اختلال فشار روانی پس آسیبی به حساب می آید.  برای کسانی که از این نوع مشکل ها رنج   می برند تجربه های عاطفی می تواند دچار تحریف شده و سبب به دور افتادن آنها از "تماس با واقعیات" شود.

... [این پژوهشگران] دریافتند که دریافتگرهای مشخصی برای فرستنده های عصبی دوپامین می توانند این فرآیندها که مغز چگونه اطلاعات مربوط به تجربه های مهم عاطفی/احساسی و نیز خاطره آنها را پردازش می نماید کنترل کنند.  با استفاده از یک الگوی یادگیری احساسی و خاطره سازی در موش ها، پژوهشگران دریافتند که با افزایش فعالیت یک دریافتگر دوپامین خاص، در منطقه ای از مغز که قشر پیش پیشانی نامیده می شود، آنها قادر شدند یک تجربه عموما از نظر احساسی پیش پا افتاده را به خاطره ای با اهمیت عاطفی بسیار قوی تبدیل نمایند.  در مقابل، هنگامی که یک زیرنوع متفاوت از آن سیستم دوپامین تحریک شد، این کار توانست مانع از به یادآوری یک تجربه عاطفی [قوی] شود....

 

 

 

Controlling Our Brain's Perception of Emotional Events

Public release date: 20-Apr-2009
Contact: Jeff Renaud
jrenaud9@uwo.ca
519-661-2111 x85165
University of Western Ontario

Research performed by Nicole Lauzon and Dr. Steven Laviolette of the Schulich School of Medicine & Dentistry at The University of Western Ontario has found key processes in the brain that control the emotional significance of our experiences and how we form memories of them. A lack of proper brain function in this area is what lies beneath such conditions as Schizophrenia and Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD). In people who suffer from these conditions emotional experiences can become distorted, causing the person to 'lose touch' with reality. The findings have been published online by The Journal of Neuroscience.

Lauzon, a Doctoral graduate student in the Laviolette laboratory, discovered that specific receptors for the neurotransmitter dopamine can control how the brain processes emotionally significant information as well as memories for those experiences. Using a rodent model of emotional learning and memory formation, the researchers found by increasing the activity of a specific dopamine receptor in a region of the brain called the pre-frontal cortex, it was able to transform a normally insignificant emotional experience into a very strong emotional memory. In contrast, when a different subtype of the dopamine system was activated, it was able to block the ability to recall an emotionally charged experience.

"Our findings have profound implications for understanding how specific brain receptors can control the magnitude of emotional experience and memory formation," says Laviolette.

"Targeting these receptor systems pharmacologically may offer new therapeutic treatments for controlling the emotional perception and memory deficits observed in psychiatric disorders such as Schizophrenia and PTSD." Laviolette is a professor in the Department of Anatomy & Cell Biology and a National Alliance for Research on Schizophrenia and Depression (NARSAD) Young Investigator.

According to the National Institute of Mental Health, over 280,000 Canadians suffer from Schizophrenia, and approximately 51 million people worldwide.

About eight per cent of the population will have PTSD symptoms at some point in their lives according to the National Center for Post-Traumatic Stress Disorder in the United States.


The research was funded by NARSAD, the Ontario Mental Health Foundation and the National Sciences and Engineering Research Council of Canada (NSERC).

MEDIA CONTACT: Jeff Renaud, Senior Media Relations Officer, The University of Western Ontario, 519-661-2111 ext. 85165, jrenaud9@uwo.ca

 
 
 
برداشت از مطالب پژوهشکده علوم شناختی

موضوعات مرتبط: تازه های اختلال یادگیری

تاريخ : دوشنبه بیست و دوم تیر 1388 | 23:52 | نویسنده : آرین |

برنامه درماني براي  كودكان مبتلا به

نارسايي توجه  Attention Deficit  Disorder (ADD/

 بيش فعاليAttention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD)

 

 

معيارهاي اين اختلال عبارت است از :

اغلب در تمام كارهايي كه شروع كرده اند با شكست مواجه مي شوند ، به نظر مي رسد كه گوش نمي كنند ، به آساني برآشفته مي شوند  ، در تمركز نمودن روي كارهاي مدرسه دچار اشكال هستند ،  از يك فعاليت به فعاليت ديگر مي روند ، نياز به مراقبت زياد دارند ، مرتبا در كلاس فرياد مي زنند، در آرام نشتن دچار اشكال بوده و مرتب  مي لولند ، به هنگام خواب بيش از اندازه در اطراف حركت مي كنند ، در بازيهاي گروهي رعايت نوبت نمي كنند .

 

راهكار هاي درماني

1-اختصاص زماني براي بازي و تعامل با كودك ( حداقل نيم ساعت )

2-استفاده از تشويق هاي غير كلامي مثل نگاه محبت آميز ، بغل كردن و …

                                                                                    

 برای اطلاع از بقیه راهکار ها روی ادامه مطلب کلیک کنید                                                                                 
موضوعات مرتبط:

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه دوازدهم تیر 1388 | 19:25 | نویسنده : آرین |

ويژگيهاي كودكان نارسا خوان dislexia را به دو دسته تحصيلي وعملكردي تقيسم بندي نموده ام.

 

ويژگيهاي تحصيلي:

1. در هنگام خواندن بطور مكرر كلمات و حروف را حذف ياجابجايا جانشين يكديگر مي كند.

2. حروف ممكن است درهم و برهم و بدون نظم و ترتيب به نظر برسند.

3. نازل بودن سطح توانايي خواندن دانش آموز در مقايسه با توان ذهني، سن تقويمي،امكانات آموزشي وي

برخي ازمصاديق اين مورد عبارتند از:

1-3.اشتباه كردن كلمات  شبيه به هم مانند غاز و غار، چاي  و  جاي.

2-3. حدس زدن كلمات با در نظر گرفتن حروف ابتدا و انتهاي كلمات.

3-3.آينه خواني يا وارونه خواني كلمات مانند زور به جاي روز.

4-3. مشكلات شديد در هجا كردن كلمات.

5-3.حذف كلماتي مانند كه  ، از

6-3.حذف ويا اضافه كردن برخي از حروف و كلمات(حروف ربط يا اضافه و...)

7-3.درك نامرتب حروف.

8-3.اشتباهات مرتبط با عدم فهم معناي جمله و ارزش دستوري متن نوشته شده.

9-3.خواندن كودكان نارسا خوان داراي آهنگي ترديد آميز و مقطع است و گاهي متن نوشته شده را با لحني مي خوانند كه با معناي آن مطابقت ندارد.(نراقي و نادري،1379)

4. ممكن است برخي حروف را به صورت سرو ته ببيند مانند: من (نم)  يا  من دوست دارم (دارم دوست من)

5. ممكن است قادر به درك يا گفتن تفاوتهاي بين حروفي كه به لحاظ شكل شبيه به هم هستند ،نباشند(حروفي مثل ع با غ ،ظ باط) با هم اشتباه مي شوند.

6. ممكن است حروف مجزا را بشناسد ولي قادر به ايجاد صدا در كلمه اي كه مي خوانند نشوند.

7. ممكن است مشكل در حافظه ديداري براي نمادها(نشانه هاي كلامي) داشته و به هنگام خواندن چشم حركات غير عادي داشته باشند.بطوريكه آنها را مجبور كنند براي خواندن درك، بارها و بارها به سطور قبلي مراجعه كنند.

8. ممكن است قادر به تشخيص كلماتي كه قبلا ديده اند ،نباشد هيچ فرقي نمي كنند قبلا چند بار كلمه را ديده باشند و يا نه. براي خواندن بايد از اول شروع كنند

9. ممكن است حروف و هجاهها را جابجا و معكوس كنند.

10. ممكن است قادر به درك و ارزش بياني كلمات نباشد.

11. ممكن است در يادگيري و به خاطر سپردن كلمات ديده شده مشكل داشته باشد.

12. مشكل در ديكته نويسي دارند.(رمضاني،1381)

13.خيلي كند تر از حد معمول متن را مي خواند.

14. در هنگام جمله سازي قادر به ساخت يك جمله كامل از نظر دستوري كامل نيست.

15.در هنگام بيان خلاصه درس يا سئوالات ، توانايي درك مطلب خوانده شده را ندارد.

16.در صورتي كه نتيجه يك متن را از او بخواهيم استنباط و نتيجه گيري درستي از آن نمي كند و حتي گاه از مطالب قبلي اطلاعاتي مي دهد تا مطالب خوانده ي متن حاضر.

17. هنگام نوشتن مشق يا كپي از متني، آن را با غلط هاي تكراري نظير خواندن انجام مي دهد .(نراقي و نادري،1379)

18. ا ز خواندن درست لذت نبرده و اجتناب مي كند.(فرقاني رئيسي،1372)

19. مشكل در يافتن خواندن كلمات صحيح و متناسب براي برقراري ارتباط شفاهي و كتبي دارند .(رمضاني،1381)

20.قادر نيستند يك دايره لغات بينايي ايجاد كنند.

21.دامنه توجهشان كوتاه است.

22.در تمركزمشكل دارند.

23.معمولا در مدرسه افت تحصيلي داشته اند.

24.در خواندن شفاهي و كلامي ترديد مي كنند و گاهي دچار لكنت مي شوند.

25.به جاي اينكه چشمهايشان را هنگام خواندن حركت دهند ، سرشان را تكان مي دهند.

26.كلمه به كلمه مي خوانند.

27.به زحمت و صداي كشيده و لحن يكنواخت مي خوانند.

28.به نقطه گذاري توجه ندارند و از توجه به معني لغت غافلند.

29.وقتي مطلبي را آهسته مي خوانند،لبهايشان را تكان مي دهند يا در ذهنشان لغات را مي خوانند.

30.واژه ها را غير مرتبط با محتوي و غير مرتبط با عناصر آوايي حدس مي زنند.(تبريزي ،1381)

31. اشكال در تركيب صدا

32.ضعف در مهارتهاي تحليل كلمه(باباپور،صبحي قراملكي،1380).

 

ويژگيهاي عملكردي:

1. معايب بينايي و شنوايي يا اختلال عصبي ندارد.

2. معمولا داراي مشكلات جسمي مثل ضعف بينايي و شنوايي هستند. .(تبريزي،1380)

 3.عملكرد صحيح خواندن نسبت به سن ، بهره هوشي و كلاس پايين تر است.

 4.بيشتر اين كودكان پسر هستند بنا بر تحقيقات تعداد پسراني كه اين مشكل را دارند چهار برابر تعداد دختران است.(فرقاني رئيسي،1372)

5. بي ميلي و انزجار از يادگيري خواندن . (نراقي و نادري،1379)

 6.برخورداري از توانايي هوش متوسط يا بالاتر از حد متوسط. (برخي از محققان به توانايي فوق العاده آنها در رياضيات اشاره دارند.)

7.ممكن است در خواندن حروف و كلمات مشكلي نداشته باشند ولي به هنگام مطالعه دچار سر درد يا معده درد شديدي مي شوند.

8.مشكلاتي در پردازش شنيداري دارند. ( رمضاني،1381)

9. فاقد تميز و تشخيص شنيداري كافي هستند.(تبريزي،1380)

10.ضعف حافظه بصري (مخصوصا در به خاطر سپردن علائم زباني)وضعف حافظه شنيداري

11.ضعف در زبان شنيداري و سلاست كلامي

12.ضعف در انعكاس اطلاعات و دريافتهاي شنيداري بطريق ديداري و بالعكس(افروز،1374)

13.در استفاده از مطالب خوانده شده در موقعيتهاي اجتماعي و يا يادگيري مشكل دارند. ( رمضاني،1381)

14.در كلاسهاي درس غالبا مشكلات رفتاري دارند..

15.گاه رفتارهاي ايذايي در آنهاديده مي شود.(پرخاشگري، بيش فعالي، بي اعتنايي متقابل)

16.گاه رفتارهاي گوشه گيري و يا افسردگي را از خود نشان مي دهد. ( فرقاني رئيسي،1372)

14

17.درصدي ازاين كودكان ،به ويژه آناني كه خردسالترندامكان داردنشانه هاي عصبي خفيف نيز نشان بدهند.(تقي منشي طوسي،1372)

18.اغلبشان مسائل هيجاني دارند.

19.احساس نااميدي، بي لياقتي و كم جراتي مي كنند

20. محيط خانوادگيشان براي موفقيت درمدرسه به آنان فشار مي آوردويا اينكه نگرش منفي افراطي به عملكردمدرسه دارند.

21.در مدرسه سازگاري شخصي مناسب ندارند.

22.رشد اجتماعي كافي ندارند.(تبريزي ،1380)

 23.وجود سابقه اختلال در خواندن در بين اعضاي خانواده كودك نارسا خوان.(افروز،1374)


 24.وجود ناهماهنگي هاي حسي و حركتي (ناهماهنگي هاي چشم و دست ) و سوابقي از تسلط جانبي چپ دستي يا چپ دستي اصلاح شده.

25.ا شكال در تشخيص شكل در زمينه

26.اين اختلال در نوجوانان مختلف و كودكان طبقات اجتماعي محروم بيشتر از ميانگين است.(منشي طوسي،1371)

 

نویسنده این پست: آرینادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه یازدهم تیر 1388 | 23:50 | نویسنده : آرین |

بنام خدا

 

                                                        

بسياري از مشكلات يادگيري قبل از ورود به دبستان قابل شناسايي و درمان هستند. مربيان مهدكودكها وپيش دبستاني در صورتي كه آگاهي لازم را جهت شناسايي اين كودكان به دست آورند قادر خواهند بود با استفاده از راهبردهاي مناسب تقويتي و بازپروري به اين دانش آموزان در جهت آمادگي بهتر براي ورود به دبستان كمك نمايند.

بنابراين دادن اطلاعات راجع به علائم اختلالات يادگيري در دوران پيش از دبستان به مربيان اين مقطع لازم و ضروري به نظر مي‌رسد.در همين راستا برخي علائم به شرح زير ارائه مي شود.

مركز آموزش و توانبخشي مشكلات ويژه يادگيري (  LD) آماده راهنمايي همكاران محترم در زمينه فوق ميباشد.

نكته: تمام اين علائم ممكن است در يك كودك ديده نشود.و حتما بايد علائم به طور مستمر در كودك مشاهده شود.

 

1-  وابستگي افراطي به معلم

2-  دشواري هاي حافظه

3-  عكس العمل طولاني

4-  دشواري در انجام مهارت هاي حركتي درشت و ظريف مثل ورق زدن كتاب ،بستن بند كفش و دكمه ها، استفاده از انواع خطوط در نقاشي ،لي لي كردن، دوچرخه سواري ، قيچي كردن، نخ كردن مهره و...

5-  تشخيص يا شناخت شكل ها و طرح هاي هندسي و زوايا

6-  جور كردن اشياء بر اساس شكل و اندازه

7-  مشكل در ترتيب و توالي

8-  نيروي زيستي كم(مواردي مثل فقر آهن و ... )

9-   تاخير عمومي رشد گفتار و اشكالات گفتاري

10-   محدوديت در واژه ها (ساختن داستان كوتاه – جمله)

11-      عوامل شخصيتي(اشكالات عاطفي و سازگاري .مانند:بيش فعالي،نقص توجه، عدم علاقه به گوش دادن قصه و ...

12-   شرايط نامساعد درخانه

13- اشكال در درك موقعيت فضائي (مانند مشكل در چيدن بلوك ها روي هم يا تقليد حركات ورزشي)

14- عدم برتري طرفي

15-  مشكل در تشخيص تفاوتها بين تصاوير مشابه

16-   اشكال در درك مفاهيم (بالا،پايين،كم،زياد،نازك،كلفت،جلو،عقب،عميق و ... )

 

نویسنده این پست : آرین


موضوعات مرتبط: تازه های اختلال یادگیری

تاريخ : پنجشنبه چهارم تیر 1388 | 23:51 | نویسنده : آرین |

اولین گرد همائی فرهنگیان وبلاگ نویس شهرستان شاهرود روز دوشنبه مورخ 1|4| 88  در محل سالن اجتماعات مدیریت آموزش و پرورش برگزار شد .

بهاربيست          www.bahar-20.com 

در این جلسه که برای اولین بار در سطح آموزش و پرورش استان با هدف نو آوری و شکوفائی در پرتو مشارکت فکری برگزار گردید ، 15 نفر از فرهنگیان فعال در امر وبلاگ نویسی  با محتوای آموزش و پرورش به موضوع نقش و جایگاه وبلاگ نویسی در آموزش و پرورش و چگونگی ساماندهی و استفاده از فضای مجازی اینترنت در جهت هم اندیشی و ارائه محتوای الکترونیکی پرداختند.و در این خصوص مسائل و مشکلات  و نظرات خود را مطرح نمودند .

جناب آقای رستمی  ریاست محترم آموزش و پرورش در این جلسه با اشاره به موضوع IT در آموزش و پرورش و استفاده از فن آوری های نوین در امر آموزش و پرورش بر لزوم هماهنگی و هم اندیشی در جهت گسترش فرهنگ استفاده بهینه از این فن آوری ها تاکید کرد.

جناب آقای موسوی  مدیر مرکز آموزش و توانبخشی با ارائه گزارشی از مراحل راه اندازی وبلاگ مرکز مطالبی را عنوان نمود و در ادامه  وبلاگ نویسی را یکی از بسترهای مناسب در جهت تحقق این اهداف برشمرد.

جناب آقای عجم نوروزی مسئول فناوری ارتباطات و اطلاعات  هم گزارشی از فعالیت های مدیریت در راستای  ایجاد تمهیداتی برای توجه به بخش اموزش الکترونیک و نحوه دسترسی بهتر همکاران به اینترنت ارائه دادند .

خانم آرین هم به عنوان پیشنهاد دهنده تشکیل این گردهمائی مطالبی  را در خصوص گزارش سازمان ملل در مورد پیشرفت دولت الکترونیک در ایران در مقایسه با دیگر کشور ها و جایگاه ایران در بین کشور های منطقه خاور میانه به همراه تعریفی از وبلاگ  به صورت  مطالب چاپی خدمت همکاران ارائه دادند

 

بهاربيست          www.bahar-20.com

در پایان جلسه نیز مصوباتی در راستای تقویت و ساماندهی معلمان وبلاگ نویس ، پیگیری و شناسایی راهکار هائی در خصوص شناسائی و جذب  نیروهای توانمند و علاقه مند در این حوزه  جهت پیگیری ارائه گردید .

 


موضوعات مرتبط: انجمن فرهنگیان وبلاگ نویس

تاريخ : دوشنبه یکم تیر 1388 | 15:3 | نویسنده : آرین |

بهاربيست          www.bahar-20.com

 طبقه بندي مشكلات رياضي

 

  از ديدگاه "كا سك" اختلالات ويژه يادگيري رياضيات به طبقات زير تقسيم مي شود:

1- اختلال رياضي كلامي: اين اختلال با نارسايي در سطح كلامي مقادير، تعداد اشياء، نمرات وعملكردهاي رياضي مشخص مي شود.برخي از افراد آسيب ديده ،قادر به نشان دادن ارقام عددي كه به آنها گفته مي شوند نيستند.اگرچه آنها قادر به خواندن و نوشتن اعداد گفته شده هستند اما توانايي ناميدن شدن اشيا ارائه شده يا ارزش ارقام نوشته شده را ندارند (اختلال رياضي حركتي- كلامي)

2- اختلال در رياضي تمريني: در چنين مواردي ، دستكاري رياضي اشياي واقعي يا به تصور آمده دچار اختلال مي شود.دست كاري رياضي ،مجتمع كردن اشيا و برآوردكميت ، بدون جمع كردن آنهاست.در چنين مواردي كودك،قادر به قرار دادن چوبها يا مكعبها به ترتيب اهميت شان نيست.يا از بين دو چوب يا مكعب ، بزرگتر ،كوچكتر يا هم اندازه را نمي تواند تشخيص دهد.

3- اختلال رياضي خواندن:اين اختلال با ناتواني در خواندن نشانه هاي رياضي (علايم -ارقام و اعداد) همراه است.در شديدترين حالت كودك قادر به خواندن ارقام مجزا (يا علائم ساده عمليات(-،+،÷،×) نيست. در اشكال خفيف تر كودك نمي تواند اعداد چند رقمي را  بخواند(به خصوص وقتي يك صفر در وسط باشد) .در بعضي موارد كودك ارقامي را كه به نظر شبيه مي رسند با هم اشتباه مي كند(7 بجاي 8) يا رقم اعداد را با هم جابجا مي كند(13 بجاي 31 ).

4- اختلال رياضي نوشتاري: اختلال رياضي نوشتاري، با عدم توانايي كودك در نوشتن عددي ارقام ديكته شده مشخص مي شود.در برخي موارد كودك مي تواند اعداد را بنويسد اما آنها را به صورت جداگانه يا وارونه مي نويسد(مثلا 984 به صورت 900و 80 و 4) .

5-_اختلال رياضي ايده ايي: اين اختلال با ناتواني در درك ، روابط رياضي و انجام محاسبه ذهني انجام مي شود. در اين حالت فرد قادر به نوشتن و خواندن اعداد هست اما قادر به درك آنچه خوانده و نوشته نيست.به عنوان مثال او عدد 9 را مي خواند و مي نويسد اما نمي داند كه 9 كمتر از 10 يا نصف 18 است.

6-اختلال رياضي عملي: در اين مورد ، توانايي انجام عمليات رياضي به طور مستقيم مختل است در بسياري از مواقع آزمودني قادر نيست چرايي يا چگونگي عملياتي را كه انجام داده توجيه كند.مثلا اگر كودك تفريقي را به شكل زير انجام دهد اختلال رياضي عملي را به نمايش گذاشته است . (باشعورلشكري،1379 )        

                                                                                                                10 = 6+4                  81  = 4-86                                                                                                                                    

                                           81    وارونه نويسي    18

 

نویسنده این پست : آرین


                                                        

 


موضوعات مرتبط:

تاريخ : سه شنبه بیست و ششم خرداد 1388 | 20:56 | نویسنده : آرین |

اگر من جاي يك فرد معلول بودم

 دوست داشتم ديگران با من چگونه رفتار نمايند ؟

                                                    

هاله اي از ماه را مي شد از پشت پرده توري ديدي . صداي تيك تاك ساعت سكوت اتاق را مي شكست و صداي نفس هاي بلند و صدا دار او . نگاهش كردم آبي كه از گوشه لبش بالشت را خيس كرده بود در زير نور ماه مي درخشيد .

بدنش همچنان مچاله بود ، دستهايش ، انگشت هايش  ، و .... سعي كردم براي مدت كوتاهي بدنم را مثل او جمع كنم ، پاهايم را داخل بدنم جمع كردم ، انگشتانم را به طريقي خاص منقبض كردم . واقعا سخت بود تحملش براي چند دقيقه هم مشكل بود چه برسد به 13 سال . فكري به ذهنم رسيد ، بلند شدم اورا به آرامي به پشت خواباندم ، آب دهانش تا روي گوشش كشيده شد سعي كردم بدنش را به آرامي باز كنم . ناله بلندي كرد ، رهايش كردم . صورت رنگ پريده اش را نگاه كردم به فكرم رسيد اگر من جاي او بودم  چه حسي داشتم ؟ چه انتظاري داشتم و چه مي خواستم ؟ اولين حسي كه مطمئنا به سراغم مي آمد حس آزاردهنده متفاوت بودن از ديگران بود و تحمل نگاه  آنان .

اگر جاي او بودم دوست داشتم مادري داشتم صبور تر از هر مادري و پدري مهربان تر از هر پدري و شايد پولدار تر از همه آنها .

به خاطر مي آورم وقتي فيزيو تراپ گفت كه جلسه اي .... نگاه همسرم غرق در شرمندگي شد و قتي شب نشستيم و فكر كرديم ديديم نمي توانيم . از مسافرت براي دارو هايش صرف نظر كرده بوديم . از خرج هاي اضافي زده بوديم تا بتوانيم براي عملش پول لازم را فراهم كنيم . ديگر از چه بايد ميزديم و از چه بايد صرف نظر مي كرديم ؟

به خيالاتم برگشتم . اگر جاي او بودم شايد دلم مي خواست ، خواهر و برادرم از بودن با من شرم نمي كردند . دلم       مي خواست خواهرم آهسته به مادرم نمي گفت : امروز كه دوستانم اينجا هستند او را در اتاق نگه دار و برادرم وقتي     مي شنيد به خاطر جلسه هاي گفتار درماني من نمي تواند شهريه كلاس ورزش خود را بدهد با اخم نگاهم نمي كرد . دلم  مي خواست خواهرم مي نشست و دست هاي كج و معوج مرا مي گرفت و با من حرف ميزد و صبورانه به تلاش من براي حرف زدن دل مي سپرد .

دلم مي خواست  اقوام و فاميل براي مادرم دل نمي سوزاندند و مادرم هم مرا ثمره گناهي فراموش شده و بزرگ        نمي دانست .  دوست داشتم مادرم فرياد بزند و بگويد كه دوستم دارد همانطور كه بار ها آهسته در گوشم گفته بود . كاش همه مي دانستند كه من مايه زحمت و شرمندگي خانواده ام نيستم  .

و تو واقعا هديه خداوند هستي براي ما اين حرف را در گوشش گفتم  تا آرام بخوابد .

نویسنده این پست : آرینتاريخ : سه شنبه نوزدهم خرداد 1388 | 22:33 | نویسنده : آرین |

 یادگیری زبان دوم تقویت کننده خوبی برای ذهن کودکان است 

 

دو پژوهشگر دانشگاه کورنل گزارش دادند که آموزش صحبت کردن به زبان دوم به کودکان برای ذهن آنان مفید است. 

یادگیری یک زبان دوم سبب گیجی زبان، تاخیر [در یادگیری] زبان، و یا کاستی شناختی، نگرانی هایی که در گذشته وجود داشت، نمی شود.  در واقع، بر اساس مطالعه هایی که در آزمایشگاه کسب زبان کورنل انجام شد، کودکانی که یک زبان دوم یاد می گیرند می توانند در داشتن تمرکز علیرغم محرک های بیرونی بهتر از کودکانی عمل کنند که تنها یک زبان می دانند.

[به گفته پژوهشگران این مطالعه] این مهم است ... زیرا این همان قابلیتی است در رو در رویی با حواس پرتی به ما امکان پردازش شناختی گزیده و عالمانه برای رسیدن به هدف ها می دهد و نقش کلیدی در آمادگی علمی (اکادمیک) و موفقیت در شرایط آموزشی دارد."...

 

Chronicle Online [Cornell University], May 12, 2009

Learning a Second Language Is Good Childhood Mind Medicine, Studies Find

By Susan Lang

Teaching young children how to speak a second language is good for their minds, report two Cornell linguistic researchers.

Learning a second language does not cause language confusion, language delay or cognitive deficit, which have been concerns in the past. In fact, according to studies at the Cornell Language Acquisition Lab (CLAL), children who learn a second language can maintain attention despite outside stimuli better than children who know only one language.

That's important, say Barbara Lust, a developmental psychology and linguistics expert, professor of human development and director of CLAL, and her collaborator, Sujin Yang, former postdoctoral research associate at the lab, because that ability is "responsible for selective and conscious cognitive processes to achieve goals in the face of distraction and plays a key role in academic readiness and success in school settings."

In other words, "Cognitive advantages follow from becoming bilingual," Lust says. "These cognitive advantages can contribute to a child's future academic success."

The most effective way to learn a second language, they say, is to put the young child in situations where the second language surrounds them. "We find that children learning a second language in an immersion setting show an overall success rate of grammatical knowledge similar to English monolinguals," says Yang, now a postdoctoral fellow at the University of Toronto at Scarborough and at York University in Toronto.

And the earlier that a child learns a second language, they say, the more likely the child will more quickly attain nativelike language proficiency.

 

Tips to teach a child a second language


• Surround the child with more than one language through conversations and social groups using different languages; the earlier the better.
• Maintain home (heritage) language when a second language is being learned outside the home.
• Expose children to multilingual settings and give them plenty of opportunities to play with children who speak the second language.
• Provide fun and interactive language-learning environments (e.g., music, dance and film) in both languages, and often with children of similar age.
• Promote reading and storytelling in multiple languages.
• Maintain a positive attitude toward languages and cultures children learn.

Lust has been exploring language acquisition in young children for more than 30 years, across more than 20 different languages and cultures, studying which aspects of language acquisition are biologically endowed and which are learned, when and how language acquisition begins and how multiple language acquisition affects cognitive development in children.

"One of the greatest feats of human development is learning language," says Lust. It's remarkable, she says, "how well equipped children are, beginning at birth, to accomplish the complex task of learning language."

For five years, Lust has been exploring the effects of bilingualism in young children with Yang, who led a series of studies with children of 3 to 6 years of age and comparison adults. The two have co-authored several papers.

"This collection of multilingualism projects, along with many research results from other labs across the world, affirms that children can learn more than one language, and they will even do so naturally if surrounded by the languages. The mystery of first-language acquisition is intensified when we realize that a child can and does naturally acquire more than one language at once," says Lust, a founding member of the National Science Foundation-funded Virtual Center for the study of Language Acquisition (VCLA), which integrates research findings from such diverse fields as linguistics, developmental and experimental psychology, and neuroscience from around the country and the world.

In the CLAL, in conjunction with the VCLA and with Yang, Lust and her colleagues are also looking at longitudinal case studies of several young children acquiring English for the first time at 3 years of age through immersion in local nursery schools.

This article is adapted from the Cornell College of Human Ecology Web site. 

 

 پژوهشکده  علوم شناختی


تاريخ : یکشنبه دهم خرداد 1388 | 18:12 | نویسنده : آرین |

شيوه هاي كسب و انتقال اطلاعات به حافظه

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar-20.com

اغلب افراد با خود گفته اند كاش مي شد با يك بار خواندن ، مطلب را مي فهميدم و آن را فراموش نمي كردم . مطالعه از شيوه هاي يادگيري كلامي مي باشد كه در كنار شكل گفتاري قرار دارد . هر يك از اين دو شيوه ، مهمترين شيوه هاي كسب و انتقال اطلاعات به حافظه مي باشند كه حس شنوايي در شكل گفتاري و حس بينايي در شكل نوشتاري يادگيري كلامي ، امر كسب اطلاعات را بعهده دارند .

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar-20.com

 بر اساس بررسي هاي بعمل آمده ،  بيشترين بازدهي در مطالعه بر مبناي يادداشت برداري حاصل مي شود

. روش عادي مطالعه كه هيچ كدام از ابزار كمك آموزشي و سيستمهاي يادداشت برداري را بكار نمي گيرد بيشتر از 20%  بازدهي در پي ندارد .

 يادداشت برداري بر اساس استخراج و چگونگي تنظيم نكات كليدي بازدهي زيادي بدنيال دارد

. تنظيم نكات كليدي به دو شيوه انجام مي گيرد : خطي و شبكه اي

. مطالعه خطي حدود 60% بازدهي را امكان پذير مي سازد ، در صورتي كه ، از مطالعه به شيوه شبكه اي مي توان حدود 100%‌ بازدهي را انتظار داشت  .

 

 بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar-20.comدانش آموزان موفق در تحصيل بيشتراز راهبردهاي سازماندهي ، نظارت بر درك مطلب ، سطح بالا و خود نظم دهي استفاده مي نمايند

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar-20.comدانش آموزان ناموفق از راهبردهاي مرور ذهني ، بسط دهي وسطح پايين استفاده مي كنند

ـ بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar-20.comدختران وپسران در استفاده از راهبردها با يكديگر تفاوتي نداشتند ، تنها تفاوت آنها در راهبرد خود نظم دهي بود كه كه دختران از اين راهبرد بيشتر از پسران استفاده مي كردند ـ

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar-20.com در استفاده از هر يك از راهبردها بين دانش آموزان با والدين تحصيل كرده و تحصيل نكرده تفاوتي مشاهده نشد و تنها تفاوت بين دو گروه دانش آموزان با مادران تحصيل كرده و تحصيل نكرده بود كه در اين رابطه دانش آموزاني كه مادرانشان تحصيل كرده بودند از راهبرد خود نظم دهي استفاده مي كردند .

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar-20.comهسته اصلي فرآيند تدريس ترتيب دادن محيط هايي است كه در آن شاگردان بتوانند تعامل كنند و نحوه يادگيري را بررسي نمايد. (ديويي، 1916 به نقل از بهرنگي 1376) يك الگوي تدريس توصيف يك محيط يادگيري است. الگوهاي تدريس ابزار الگوهاي يادگيري هستند، ما در حالي كه به شاگردان در كسب اطلاعات، نظرات، مهارتها، راههاي تفكر و ابزار ابراز نظر خود كمك مي كنيم به آنان همچنين نحوه يادگيري را درس مي دهيم.

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar-20.comنوع تدريس اثر بسياري بر توانائيهاي شاگردان براي آموزش خود دارد. معلمان موفق تنها ارائه دهندگان دانش نيستند بلكه آنان شاگردان خود را به تكاليف سالم شناختي و اجتماعي وادار كرده و به آنان نحوه استفاده مؤثر از آنها را ياد مي دهند.

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar-20.comدر گذشته اعتقاد بر اين بود كه تنها كلاسهاي ساكت و بي تحرك، كلاسهاي يادگيري واقعي هستند. در آن زمان مديران مدارس در راهروهاي خاموش قدم مي زدند و در انتظار شنيدن كوچكترين صدا، به كنترل كلاسها مي پرداختند. اما امروزه بسياري از مدارس در صدد استفاده از برنامه هايي هستند كه دانش آموزان به بيان عقايد و مشاركت در يادگيري دعوت مي كنند.

 

نویسنده این پست : آرین


موضوعات مرتبط: تازه های اختلال یادگیری ، مشکلات توجه و تمرکز

تاريخ : چهارشنبه ششم خرداد 1388 | 22:38 | نویسنده : آرین |

نكات كليدي براي برخورداري از يك حافظه قوي

Pooh

1- حافظه خود را سازماندهي كنيد. براي جلوگيري از اختلاط اطلاعات با يكديگر و برخورداري از يك حافظه منسجم، اطلاعات را در دسته بنديهاي معنا داري قرار دهيد.

2- درك كردن اطلاعات در به  يادسپاري تاثير گذار است. مطالب را سطحي و طوطي وار به حافظه نسپاريد. ابتدا آنها را خوب درك كنيد.

3- حافظه خود را تحريك كنيد. سعي كنيد هر از گاهي يك مهارت جديد را به مهارتهاي پيشين خود اضافه كنيد. اگر كارمند هستيد ياد بگيريد شطرنج بازي كنيد، اگر ورزش كار هستيد كار با رايانه را بياموزيد، اگر برنامه نويس ميباشيد نقاشي كردن را ياد بگيريد. با اين كار مدارات نوروني مغز خود را تحريك به رشد خواهيد كرد.

4- تمركز حواس را فرا گيريد. سعي نكنيد تمام جزئيات را در همان وهله نخست درك كنيد، تنها همه حواس خود را به اطلاعاتي كه ميخواهيد به خاطر بسپاريد متمركز كنيد. اجازه ندهيد افكار نامربوط و مزاحم ذهن شما را مشغول سازند.

5- آرامش خود را حفظ كنيد. بدون آرامش خاطر، شما قادر به تمركز كردن نخواهيد بود. ثابت گرديده كورتيزول، هورمون استرس، در يادسپاري اطلاعات جديد و يادآوري اطلاعات پيشين ممانعت بعمل مي آورد. كورتيزول با كاهش خونرساني به هيپوكامپوس عملكرد آن را مختل كرده و به آن صدمه ميزند. بنابراين استرس و تنش تاثيرات سوئي بر حافظه بجاي ميگذارد.

6- حافظه خود را با مصرف مواد غذايي خاص بهبود بخشيد. (به مقاله غذاي مغز رجوع كنيد)

7- خواب كافي لازمه داشتن يك حافظه پويا و كارآمد است. بنابراين به اندازه كافي بخوابيد و الگوي خواب خود را نظم دهيد.

8- مصرف سيگار اكسيژن رساني به مغز را كاهش داده و بروي حافظه شما تاثير مستقيم مي گذارد بنابراين از كشيدن سيگار خودداري كنيد.

9- مصرف مقادير اندك الكل نيز در اندوزش اطلاعات تداخل ايجاد ميكند، بويژه روي حافظه كوتاه مدت. بنابراين از مصرف مشروبات الكلي پرهيز كنيد.

10- مصرف مواد غذايي حاوي كافئين تمركز و حافظه كوتاه مدت شما را تقويت ميكند.

11- هنگام به يادسپاري از تصاوير واضح، رنگين و آميخته با احساسات استفاده كنيد، چرا كه يادآوري آنها سهل تر است.

12- از تمام حواس خود در روند رمزگرداني اطلاعات استفاده كنيد. ياد يارهاي مغز شما شامل: اصوات، رايحه ها، حركات، احساسات، ساختارها، تصاوير، نمادها، رنگها، مكانها، زبان، هيجانات، طعم ها و حس لامسه ميباشند. مثلا براي يادسپاري "سيب" شكل ظاهري، طعم، بو، رنگ و حس لامسه مربوط به آن را تواما به خاطر بسپاريد و با صداي بلند واژه سيب را ادا كنيد.

13- از حس شوخ طبعي در به خاطر سپردن اطلاعات بهره جوييد. هنگامي كه مواد اطلاعاتي با عنصر شوخ طبعي در مي آميزد يادآوري آن آسانتر ميگردد. اطلاعات را با موضوعات بامزه، خنده دار و عجيب وغريب همراه سازيد.

14- انگيزه و تمايل به يادگيري در روند يادسپاري حائز اهميت است. وقتي شما علاقه و انگيزه به يادگيري مطلبي نداشته باشيد بالطبع يادسپاري آن مطلب ناكارآمد خواهد بود.

15- مغز خود را ورزش دهيد. يك يا چند حس خود را بطور بديع و خلاقانه اي درگير كنيد. مثلا اگر عادت داريد با دست راست خود مسواك بزنيد، چند روز با دست چپ خود مسواك بزنيد-و يا غذا را در كنار خانواده خود در كمال آرامش و سكوت صرف كنيد-و يا با چشمان بسته دوش بگيريد.- كارهاي غير منتظره و غير معمول انجام دهيد- مسير بازگشت به منزل خود را تغيير دهيد- و يا مركز خريد خود را تغيير دهيد.

16- به خاطر داشته باشيد تكرار و مرور ذهني اصول اوليه يادگيري و به يادسپاري ميباشند.

17- از نمودارها، اشكال و نمادها بيشتر استفاده كنيد. نمادها قادرند اطلاعات پيچيده را  بطور سريع و موثر رمزگرداني كنند.

18- از حافظه عضله (حركتي) خود كمال استفاده را بريد. حافظه حركتي بسيار نيرومند و موثر است. يادگيري اطلاعات بصورت عملي بندرت فراموش ميگردند. به همين خاطر است كه شما هيچگاه دوچرخه سواري را از ياد نخواهيد برد، حتي اگر 20 سال هم سوار دوچرخه نشويد.

19- مراقب باشيد يادگيري سطحي شما را گمراه نكند. بازشناسي(RECOGNITION) يك يادگيري سطحي است. در بازشناسي شما تنها در صورتي اطلاعات را به خاطر مي آوريد كه، يا با آنها مستقيما مواجه شويد و يا سرنخ هايي مرتبط با آنها به شما ارائه گردد. اما در يادآوري (RECALL) بدون كمك سر نخها شما قادرخواهيد بود، اطلاعات را بازيابي كنيد. بنابراين يادآوري عميق تر از بازشناسي است. نمونه عيني بازشناسي آزمونهاي چند گزينه اي (تستي) و نمونه عيني يادآوري آزمونهاي تشريحي ميباشند. هنگامي كه شما مطلبي را مطالعه ميكنيد به تصور اينكه كاملا مطلب را فراگرفته ايد (به خاطر اثر حافظه بازشناسي) از مرور مجدد آن خودداري ميكنيد. اما تنها زماني ميتوانيد از يادگيري خود يقين حاصل كنيد كه كتاب وي ا جزوه خود را كاملا ببنديد و هر چه كه آموخته ايد را بروي كاغذ آوريد.

20- با شكم پر مطالعه نكرده و يا سر امتحان حاضر نشويد. هنگامي كه معده شما پر است خون فراواني به سمت معده و روده سرازير ميگردد تا عمل هضم انجام گيرد. از اينرو  خون كمتري به مغز رسيده و كارايي ذهن شما كاهش مي يابد.

21- هورموني موسوم به گرلين(GHRELIN)  كه توسط معده ترشح ميگردد، بروي هيپوكامپوس اثر نيرومندي بجاي ميگذارد. سطح اين هورمون زماني كه معده شما خالي است افزايش يافته و اشتها را تحريك ميكند. اين هورمون با تاثير بروي هيپوكامپوس حافظه را تقويت ميكند. بنابراين يادگيري با شكم خالي بهتر انجام ميگيرد.

22- ثابت گرديده هورمون لپتين (LEPTIN) كه توسط سلولهاي چربي ترشح ميگردد، كنترل دريافت غذا، وزن و مهار اشتها را بعهده داشته و سبب افزايش ارتباطات بين سلولي در هيپوكامپوس ميگردد. به همين خاطر ممكن است چاقي روند يادگيري وحافظه را كند و دشوار سازد.

23- مثبت انديشي و اعتماد بنفس نيز در يادگيري و حافظه تاثير گذار است. چنانچه شما يادسپاري مطلبي را غير ممكن بدانيد، بالطبع نخواهيد توانست مواد اطلاعاتي را بدرستي به خاطر بسپاريد.

 

در حين امتحان اگر مطلبي را فراموش كرديد چه كار كنيد؟

 

Fly Swat

1- خونسردي خود راحفظ كنيد. تلاش براي ياداوري مطالب فراموش شده منجر به هيجانزدگي مفرط و اضطراب در شما ميگردد، كه در روند يادآوري تداخل ايجاد ميكند. چشمان خود را ببنديد ونفس عميقي بكشيد.

2- سوال  را به حال خود رها كنيد. سوال بي پاسخ مانده را علامت بزنيد و به سراغ ساير پرسشها رويد. اين كار چند حسن دارد: 1- وقت شما بي جهت تلف نميشود 2- از مضطرب شدن شما جلوگيري ميكند3 -شايد اگر مجددا پس از چند دقيقه به سوال مزبور بازگرديد پاسخ آن يادتان بيايد 4- و از همه مهم تر ممكن است در طي پاسخدهي به ساير سوالات به واژه ها و مفاهيمي برخورد كنيد كه در يادآوري پاسخ سوال مزبور، به شما كمك شاياني  بكند.

3- تلاش مستقيم براي يادآوري واژه و يا مفهوم اصلي، كاملا غلط است.جاي آن سعي كنيد چيزهاي مشابه آن را ياداوري كنيد. و يا بافتاري را كه يادگيري در آن صورت گرفته است را بازسازي كنيد. و يا از پيوندها بهره گيريد .


منبع:مردمان

Crazy

 

نویسنده این پست : آرین


موضوعات مرتبط:

تاريخ : یکشنبه سوم خرداد 1388 | 22:22 | نویسنده : آرین |

خط خطی کردن در هنگام گوش دادن به حافظه کمک می کند 

 

خط خطی (یا نقاشی بی هدف) کردن در هنگام گوش دادن، که عموما به عنوان یک نوع عدم تمرکز ذهن تلقی می شود، در واقع می تواند به حافظه در یادآوری جزییات کمک کند.  بر اساس مطالعه ای که در آخرین شماره مجله علمی اپلاید کاگنیتیو سایکولوژی (روان شناسی شناختی کاربردی) انتشار یافت، کسانی که در یک آزمایش گوش دادن به یک پیام تلفنی خسته کننده وظیفه خط خطی کردن هم به آنها داده شده بود 29 درصد موفق تر در به خاطر آوردن [جزییات] در مقایسه با هم آزمایشی های غیر خط خطی کننده خود بودند.

از چهل تن از اعضای گروه پژوهش واحد شناخت و مغز وابسته به شورای پژوهش پزشکی در کمبریج خواسته شد که به نوار یک پیام دو و نیم دقیقه ای حاوی تعدادی نام افراد و مکان ها گوش کنند، و به آنها گفته شد که فقط به نام های  کسانی که قرار است به یک میهمانی بروند توجه کنند.  از 20 شرکت کننده خواسته شد که همزمان شکل هایی بر روی یک صفحه را، بدون توجه به تمیزی و مرتبی، سایه بزنند.  از شرکت کنندگان خواسته نشد که به طور طبیعی خط خطی کنند تا ناخودآگاهانه متوجه باشند.  به هیچکدام از شرکت کنندگان  گفته نشد که آن جلسه یک آزمون حافظه است....

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar-20.com


Do Doodle: Research Shows Doodling Can Help Memory Recall

PhysOrg.com February 27th, 2009 in Medicine & Health / Psychology

Doodling while listening can help with remembering details, rather than implying that the mind is wandering as is the common perception. According to a study published today in the journal Applied Cognitive Psychology, subjects given a doodling task while listening to a dull phone message had a 29% improved recall compared to their non-doodling counterparts.

40 members of the research panel of the Medical Research Council's Cognition and Brain Sciences Unit in Cambridge were asked to listen to a two and a half minute tape giving several names of people and places, and were told to write down only the names of people going to a party. 20 of the participants were asked to shade in shapes on a piece of paper at the same time, but paying no attention to neatness. Participants were not asked to doodle naturally so that they would not become self-conscious. None of the participants were told it was a memory test.

After the tape had finished, all participants in the study were asked to recall the eight names of the party-goers which they were asked to write down, as well as eight additional place names which were included as incidental information. The doodlers recalled on average 7.5 names of people and places compared to only 5.8 by the non-doodlers.

"If someone is doing a boring task, like listening to a dull telephone conversation, they may start to daydream," said study researcher Professor Jackie Andrade, Ph.D., of the School of Psychology, University of Plymouth. "Daydreaming distracts them from the task, resulting in poorer performance. A simple task, like doodling, may be sufficient to stop daydreaming without affecting performance on the main task."

"In psychology, tests of memory or attention will often use a second task to selectively block a particular mental process. If that process is important for the main cognitive task then performance will be impaired. My research shows that beneficial effects of secondary tasks, such as doodling, on concentration may offset the effects of selective blockade," added Andrade. "This study suggests that in everyday life doodling may be something we do because it helps to keep us on track with a boring task, rather than being an unnecessary distraction that we should try to resist doing."

More information: Andrade J.; What Does Doodling do?; Appl. Cognit. Psychol. 23: 1-7 (2009); DOI: 10.1002/acp.1561

Source: Wileyتصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar-20.com

 


موضوعات مرتبط:

تاريخ : شنبه دوم خرداد 1388 | 8:26 | نویسنده : آرین |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.